Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hospi & Tospi

Hospi_Tospi

Yeni Üye
Hospim ve tospim özel istek üzerine kardeşim doğum günü hediyesi olarak aldı ama ben bakımı hakkında daha önce hiç araştırma yapmamıştım. tospişlerimin yanında verilen yemleri verdim yemediler sonra babam sebze yerler dedi sebze verdim yemediler, sonra internetten araştırma yapmaya başladım küçükken et yediklerini öğrendim çiğ koyun eti verdim çekiştire çekiştire yediler sonra ara ara yem verdim hiç bakmadılar 3 çeşit farklı yem var kaplumbağalara özel olan ama hiç birini yemiyorlar sadece çiğ et yiyorlar... haşlanmış koyun ve tavuk eti verdim yemediler sadece çiğ yiyorlar ama balık etini de çiğ yemiyorlar pişmiş yiyorlar arada marul havuç veriyorum koyduğum şekilde duruyorlar hiç ellemiyorlar... Site içerisinde de sık sık bahsi geçen ölüm kabı dediğiniz plastik kap içinde duruyorlar ilk işin akvaryum yapmak olacak... ama çok su koyarsam kuru alana çıkamazlarsa boğulurlar mı acaba diyorum acaba ne kadar su altında durabiliyorlar? Plastik kaplarını kaloriferin yanına koydum sıcak sıcak duruyorlar her gün yıkıyorum diş fırçası yardımıyla kabuklarını temizliyorum.... Güneş gördüğüm zaman hemen camın önüne koyuyorum güneşlenmeleri için...

Şimdi ben kafama takılan soruları sorayım da yazımı okuyan bilgili biri olursa cevaplar belkide :)
-İlk sorum su altında ne kadar durabiliyorlar boğulma gibi bir olayları var mı? (Ben ya boğulurlarsa dediğimde benimle dalga geçiyorlar onlar su kaplumbağası boğulur mu diye)
-Çiğ etten başka bir şey yemiyorlar ne yapmalıyım yada böyle devam etsekte sorun olmaz mı?
- Diş fırçası biraz sert galiba kabuklarını fırçalarken canları acır mı acaba?
- Kabuklarının kuyruk kısmı biraz yumşak acaba doğal mı yada hasta mı tospişlerim?

Cvp: Hospi & Tospi

Su kaplumbağaları plastik kaplarda beslenmez.Acilen akvaryum,ıstıcı,filtre temin etmelisiniz.Ve akvaryuam bir kuru alan yapmalısınız.

Su altında boğulma ihtimali yok akciğer solunumu yaparlar istedikleri kadar durabilirler.
Diş fırçası sert ise hafifçe fırçarlasanız sorun olmaz.
Kaplumbağalarınız yavruysa kuyruk kısmının yumuşak olması doğaldır.

Hospi_Tospi' Alıntı:
Hospim ve tospim özel istek üzerine kardeşim doğum günü hediyesi olarak aldı ama ben bakımı hakkında daha önce hiç araştırma yapmamıştım. tospişlerimin yanında verilen yemleri verdim yemediler sonra babam sebze yerler dedi sebze verdim yemediler, sonra internetten araştırma yapmaya başladım küçükken et yediklerini öğrendim çiğ koyun eti verdim çekiştire çekiştire yediler sonra ara ara yem verdim hiç bakmadılar 3 çeşit farklı yem var kaplumbağalara özel olan ama hiç birini yemiyorlar sadece çiğ et yiyorlar... haşlanmış koyun ve tavuk eti verdim yemediler sadece çiğ yiyorlar ama balık etini de çiğ yemiyorlar pişmiş yiyorlar arada marul havuç veriyorum koyduğum şekilde duruyorlar hiç ellemiyorlar... Site içerisinde de sık sık bahsi geçen ölüm kabı dediğiniz plastik kap içinde duruyorlar ilk işin akvaryum yapmak olacak... ama çok su koyarsam kuru alana çıkamazlarsa boğulurlar mı acaba diyorum acaba ne kadar su altında durabiliyorlar? Plastik kaplarını kaloriferin yanına koydum sıcak sıcak duruyorlar her gün yıkıyorum diş fırçası yardımıyla kabuklarını temizliyorum.... Güneş gördüğüm zaman hemen camın önüne koyuyorum güneşlenmeleri için...

Şimdi ben kafama takılan soruları sorayım da yazımı okuyan bilgili biri olursa cevaplar belkide :)
-İlk sorum su altında ne kadar durabiliyorlar boğulma gibi bir olayları var mı? (Ben ya boğulurlarsa dediğimde benimle dalga geçiyorlar onlar su kaplumbağası boğulur mu diye)
-Çiğ etten başka bir şey yemiyorlar ne yapmalıyım yada böyle devam etsekte sorun olmaz mı?
- Diş fırçası biraz sert galiba kabuklarını fırçalarken canları acır mı acaba?
- Kabuklarının kuyruk kısmı biraz yumşak acaba doğal mı yada hasta mı tospişlerim?

Öncelikle forumumuza hoş geldiniz . Anladığım kadarıyla kaplumbağalarınızı seviyorsunuz eğer onları gerçekten seviyor ve eziyet etmek istemiyorsanız Akvaryum +ısıtıcı+filitre+kuru alan +kuru alan için klasik bir ısıtıcı lamba+kaliteli yemler(sera-tetra gibi) edinmelisiniz . Kaplumbağalar çok iyi yüzücülerdir herhangi bir yere sıkışmadıkları sürece boğulmazlar.

Su altında bildiğim kadarıyla 4-5 dk durabiliyorlar.
Tamen etle beslenen kaplumbağalarda zamanla kabuk deformasyonları görülür yani sırf etle beslemek doğru değildir 3 çeşit yemim var demişsiniz marklarını yazarsanız daha iyi yardımcı oluruz.
Dış fırçasıyla(yumuşak olmalı) haftada 1 kere kabuklarını nazikçe fırçalamanız yeterli.
Küçük kaplumbağaların çoğunun kabuğunun arka kısmı biraz yumuşaktır bunun giderilmesi gerekiyor bunun için kaliteli yeme ve devit3 dediğimiz vitamini haftada 2 kere yemine damlatarak vermelisiniz
Kaplumbağanıza uygun koşulları sağladığınızda daha hareketli ve daha sağlıklı kaplumbağalarınız olacaktır Forumu yeterince iyi araştırırsanız kaplumbağa bakımına dair her şeyi öğrenebilirsiniz

-Eğer akvaryum içinde sıkışacak vs yerler yoksa boğulmazlar suyu ne kadar fazla koyarsan kapluşlar o kadar sevinir sonuna kadar koy derim.
-Yem markan nedir ? poşet yem kullanıyorsan kesinlikle kaliteli bir yeme geç sana öneririm Sera Raffy p alman fiyatı 10 tl sana 5 6 ay yeter çiğ et verme kesinlikle verirsende ayda çok küçük bir parça olmak şartıyla seranın yanında Sera raffy I alırsan bu ek yemdir 2 günde bir bir tane verirsin fiyatıda yine 10 tl bu seni 1 yıl götürür.Çiğ et vermeye devam edersen kabukları değişik bir şekil alır fazla proteinden ve bunu gidermek için yıllarca uğraşırsın.
-Yavaş yavaş yaparsan sorun olmaz.
-Benim kaplumbağalarımda öyle aslında hastalık evet bunun için kesinlikle kabuk sertleştirici kremi alma kapluşların gözlerine zarar verir sertleştirmek için iyi yemlerle beslemek ve hergün güneşe çıkarırsan düzelir.

Hoşbuldum :)
ahm marin yazıyor yem kutusunun üzerinde diğer ikisini bilmiyorum arkadaşımın yemlerinden aldım denemek için akvaryumu bir an önce edinmem gerektiğini öğrendim siteyi biraz inceleyince en kısa zamanda alıcam..
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için :)

Önemli olan su ısıtıcısıdır, akvaryum değil. 10lira fiyatı. Onlara ilk olarak kalıcı bir yer yapmalısınız. Akvaryum yada bir kap 50litre ve üzeri uygundur. Sonrasında ısıtıcı ve kuru alan lambanızı kış uykusuna yatmamaları ve hastalanmamaları için kurmalısınız. Birtane şelale filtre(akvaryumun dışında duranlardan) suyu değiştirmek yerine sadece buharlaşmış olanı eklemenizi sağlayıp biyolojik döngü kuracaktır. Dipte renkli taş değil kum kullanmalısınız ki dibe çöken pislikler suyu bulandırmasın. Kuru alan lambası kuru alanın 15cm üzerinde ısısından faydalanabilecekleri mesafede olmalıdır. Böle bi yer yaptığınızda kaplumbağa seyyar yuvasından benimseyebileceği biyere sahip olacaktır. Kabuklarını ayda bir kere fırçalarsanız da olabilir. Ben hiç fırçalamadım. Bazen elimi suya sokup ovuşturuyorum üzerindeki tabaka yok oluyor. Çiğ eti birden tamamen kesin 2gün yemek vermeyin ve ilk olarak iyi bi stick mama ile alıştırmaya başlayın sera raffy p kullanabilirsiniz daha yavru oldukları için protein ağırlıklı beslenmeliler. Birde karides alırsınız 2gün onu 1gün stick verirsiniz çiğ eti de eğitirken verirsiniz. Şu plastik kaba acil ısıtıcı alın. İnternette 6 liraya otuz.com da olması lazım. Suyuda kuru yeri de geçecek şekilde arttırıp bir taş ile yüksek kısmın üzerine kuru alan yaparsınız hem daha çok su kaplumbağa sağlığına iyi gelir :)

Bir sorunum var bu gün işten geldim ve kaplumbağamın birinin kolları boynu heryeri beyazlamış kireç tutmuş bgibi ne yapmalıyım bunun sebebi ne araştırdım hep kabuk beyazlamasından bahsediliyor ama bunun kafası kolları beyazladı :(

Deri değiştiriyor olabilir kaplumbağanız.

Suda etrafından tül şeklinde sallanıyorsa deri değiştiriyordur.
Ama kesin bir şey söyleyebilmek için fotoğraf koymanız gerekir.

Bir fotoğraf koyma şansınız var mı? Deri döküyor olabilir mi? Kol, bacak ve kafasında sallanan tüle benzer şeffaf parçalar var mı?

Arzu Hanım mesajınızı görmemişim, kusura bakmayın :)

Şuanda iyi birşey duyduğuma çok sevindim inşallah deri değiştiriyordur fotoğrafınıda koyucam :) Çok teşekkür ederim =)

BEN FOTOĞRAFI KOYANA KADAR DÖKÜLDÜ O BEYAZLIK DEDİĞİNİZ GİBİ DERİ DEĞİŞTİRİYORMUŞ :D

Kaplumbağalar suyun içinde kalır ve hiç su üzerine çıkıp ara ara nefes alamazlarsa boğulurlar. Su içinde uyuduklarında ya da hareketsiz dinlendiklerinde burunlarını dışarıda bıraktığını görürsünüz.
Yani arkadaşlarınıza kaplumbağalar suda kalırlarsa ve hiç dışarı çıkmazlarsa boğuluyorlar diyebilirsiniz:)

Artık tospişlerimin akvaryumu var taşlar koydum içine ve büyük bir taş parçasıyla kuru alanda yaptım onlara =) Artık yem yemeyede başladılar çok güzel yem yiyorlar salonda akvaryumları babam tospişlerime çok karşıydı başlarda ama artık onunda ilgisini çekiyo gün içinde bir farkediyorum ki hepimiz yem vermişiz annem babam ben çok yediklerinde öldüklerini biliyorum.... ama bizim tospişlerimizde çok yiyor. Başlarda yem yemiyorlardı çiğ et veriyordum biraz yedikten sonra bırakıyorlardı yemiyorlardı doyunca ama yem yemeye başladıklarından beri doymuyorlar ne kadar verirsem o kadar yiyorlar bir sorun çıkarmı ki acaba?

Onlar doyduklarını anlamaz. Bir çok sorunu beraberinde getirir fazla yem. Siz kafa büyüklüklerinde verin yemleri.

Aynı akvaryumun içinde olduklarından ayrı yemde veremiyorum ara ara biri diğerinden daha fazla yiyebiliyor..

Bence birbirlerinden uzak tutarak yem verin. Olmadı birini başka kaba alın. Daha sağlıklı olur bence. Birinin diğerinden fazla yemesini önlersiniz. Ha,tabi evet elinizle verebilirsiniz. :)

Çok sert kapıyorlar yemi ara ara korkutuyorlar =) önerilerinizi dikkate alıcam =)

Yada yemi bir cımbız yardimiyla verebilirsiniz :)
Cımbızi kullanmadan once iyice dezenfekte edilmeli

Evde gezdiriyorum bazen =) geçen gün halıda geziyordu ufaklık var iki yaşında sevmek istedi ellerken korktu hoplattı tospimi halıya düstü 1 karış gibi bi mesafeden korktu içine çekildi ama sonunda normale döndü başladı koşmaya (tabi kendi çapında =) ) Mikrop konusunda sıkıntı yok yani alışkınlar yerlerde fln geziyorlar =)

Geri