Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İlk defa gözlerini açtı ama gözleri bembeyaz

Virulence

Gümüş 2 Üye
Arkadaşlar kapluşum kış uykusundaydı ilk defa gözlerini açtı az önce herhalde uyandı bilemiyorum ama çok açık tutamıyo ve normal göz gibi değil bembeyaz içi iltihap gibi :( Lütfen yardım edin neden böyle ve tedavisi için ne yapmam gerek ?
Biri yardım etsin lütfen..

Edit tubidik: Konuları uygun kategorilere açalım. Konu hastalık sağlık kategorisine taşınmıştır.

Kaplumbağanızın yaşını ve şu anki fotoğrafını paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.

Fotoğraf mak. yok bu yüzden foto koyamam. Yaşından emin değilim ama çok küçük. 3-4 cm boyu..

Açık konuşmak gerekirse o kaplumbağayı hayata döndürmeniz çok eğer her türlü fedakarlığı yaparım diyorsanız acilen bir veterinere göstermeniz gerekir.

Kapluşunuz soğuktan hasta olmuş büyük ihtimalle. Malesef soğukta kış uykusuna yatar kurtarır kendini olmuyor çoğunlukla :( Ancak tedavi için akvaryumu filtreyi geçtim mutlaka bir ısıtıcısının olması lazım.10 tl ye satılan en küçük boy ısıtıcılardan alabilirseniz o bile hiç yoktan iyidir.

Uff... Ya göz damlası, merhem vs. gibi ilaçlarla böle durumlarda iyileştiren cok olmuş. Özellikle gentagut göz damlası öneriliyor. Acaba kullansammı ?

Sizin yapabileceğiniz bir durum kalmamış ortada emin olun şu an sorun sadece gözlerinde değildir.

Bazen durgun gibi oluyo ama bazende canavar gibi..

Maalesef ölüm fanusunda besliyorum... Isıtıcı alsam ölüm fanusuna nasl koycamki? koysam kaplumbağa ona deyerse tehlikeli değilmi :S

Bazen canavar gibi diyorsunuz, yemlerini yiyor mu peki? Ölüm fanusunda sabit beklemiyor mu?

Yok aldğmdan beri yem yemiyor. Alışmadığındanda olabilir. Zaten alalı 5 gün oldu... Bazen uyuyo gibi oluyo bazende ordan oraya geziyor hızlı hızlı canavar gibi oluyo. Öyle bi hastalığı falanda yok gibi şuan..

Bişey soracam; Isıtıcı alsam ölüm fanusuna nasl koycamki? koysam kaplumbağa ona deyerse tehlikeli değilmi :S

Sadece gözleri kapalı ve iltihaplı gibi yani.
Eğer akvaryum filtre ısıtıcı vs. almak için şu an imkanınız yoksa, evde büyük leğen,plastik dikdörtgen şeffaf kaplardan ya da buna benzer birşey varsa 'şimdilik' idare edebilir kapluşu. Sadece küçük bir ısıtıcı, en küçüklerinden 10 tl ye bulursunuz, bir taş ve bir ısınma lambası edinmeye çalışın. Masa lambası ya da bir duy ile beyaz ampullerden alıp kendiniz bile kabloyla yapabilirsiniz. Onu da taş ya da kayaya doğru ısı verecek şekilde sabitlersiniz. En kısa zamanda bunları edinmeye çalışın.

Isıtıcı ölüm fanusuna nasl koycam? koysam kaplumbağa ona deyerse tehlikeli olmazmı :S

Ölüm fanusundan bahseden yok ve ısıtıcı ona deyse bile bir şey olmaz. tubidik arkadaşımız size güzel bir öneride bulunmuş uygulamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Diyorum ya evde dikdörtgen şeffaf kaplardan varsa ona koyun diye :) Eklentilere ne demek istediğimi eklemeye çalıştım ama, malesef ekleyemedim. Bunun kadar akvaryumlar da inanın o kadar pahalı değil. İkinci el de olsa biraz araştırsanız aslında.
Kapluşlar ısıtıcıya değdiklerinde hemen yanmazlar uzun süre sıcak yerinde beklerse belki yanık olabilir ama akvaryumda da olsa ısıtıcı öyle bir kenarda durur kapluş gidip kendini yakmaz.

Telefonunuzda kamera yokmu telefonunuzdan çekip koysanız daha iyi olur benden söylemesi bide kapluşunuzu veterinere götürmeye üşeniyosanız onun çektiği acıyı düşünün ordan oraya gidip canavar gibi olması acı çektiğini göstere bilir. :(

En yakın zamanda akvaryum işini araştırıp halledicem, okuduğum için vaktim olmuyor, çarşıdada oturmuyorz o yüzden... Isıtıcıyıda alıcam birkaç güne.

tubidik önerilerine gelnce cok saol. Dikdörtgen bi tane plastik kap var ama küçük? Ama en azndan yürüme,yüzme alanı geniş. Ölüm fanusunda ortada kuru alan olğu için yürüme alanıda yok. Acaba onamı geçsemki ?

O kap hiç çoktan iyidir o kaba büyük bir taş veya plastiktan ( kaygan olmayacak şekilde) bi kuru alan yapsanız daha iyi olur.

Ölüm fanusundan büyük ve içine ısıtıcı sığabilecek her kap daha iyidir. Ancak dediğim gibi en küçük boy akvaryumlar da düşündüğünüz kadar pahalı değil. Çarşıya ısıtıcı için çıktığınızda akvaryumlara da bakın. İnternette ikinci el akvaryumlar çok ucuza da satılıyor sahibinden sitesinde. Oraya da bakın, oturduğunuz yere yakın bir satan vardır belki. Su ısısı artınca yemeğe de başlar inşallah kapluşunuz.
Isıtıcı almadan suyu artırmayın. Daha fazla soğuk suyun hiçbir yararı olmaz şu an.

Geri