Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İstanbul'da Bir Yerden Kaplumbağa Manzaraları :)

Gelmir

Altın 2 Üye
Merhaba,

Yaz ortalarında İstanbul'da yapay bir göleti bulunan bir parkı ziyaret ettim. Gölet içinde en az 50'ye yakın kırmızı yanaklı kaplumbağa vardı. 3 - 5 tane de çizgili kaplumbağa vardı. Fotoğrafları çektim tabi.

Bu arada kaplumbağaların en büyüğünü yakalama şansına da eriştim. Tabi belki daha da büyüğü vardır ama bulabildiğim en büyük oydu. Kabuk boyu yaklaşık 30 - 32 cm idi. Parmağımı yakalasa koparırdı. Ve gerçekten çok ağırdı. Onun fotoğrafını telefonla çekip external harddisk'e attım. Şimdilik fotoğraf makinesiyle çektiğim fotoğrafları ekliyorum. Bir dahakine diğer fotoğrafları da ekleyeceğim.

Bu göletin yerini paylaşmıyorum. Sebebini tahmin edersiniz :) Aynı yeri kışın da ziyaret edip kaplumbağaların durumunu gözlemleyeceğim.

mailto:/2mgqvd4.jpg

mailto:/30su8lv.jpg

mailto:/1zeje6u.jpg

mailto:/10e0l76.jpg

mailto:/2i1hanl.jpg

Cvp: İstanbul'da Bir Yerden Kaplumbağa Manzaraları :)

Çok güzel fotoğraflar.. Paylaşımlar için çok teşekkürler =)

Ben de İzmir'de Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda görmüştüm ilk su kaplumbağalarını, hepsi bir kütüğün üstüne çıkmış balerin duruşu yapıyorlardı..

Gerçekten güzel bir uğraş vermişsiniz, fotoğrafları yakalamak kolay olmasa gerek, resimler için teşekkürler.

RES'ler ülkemiz ikliminde yaşayabiliyor mu ?

bazı yerlerde yaşıyor diye biliyorum görmğştğm sanırsam ayrıca paylaşım süper beatiful

Paylaşım için teşekkürler...

Yazın sıkıntı çekmezlerde kışın ciddi sorun olur bir de bu tarz göletlerde su çok nadir yenileniyor . Bu kirli su seneye 2 katı kirlilikte olacaktır ve bir zaman sonra su yerine çamur içecektir kaplumbağalar.

hayvanlar adaptasyonu sağlamışlar. ufaklarda olduğuna göre üreme olayı da var. nilüferlerin üstüde kuru alan niyetine kullanılıyor. balıklar ve kendi yumurtalarını yemek protein açığını kapar. bitkide var. su pis ama alacakları gıda var en azından. yalnız bu çizgililerin sonraki nesillerine yaşama imkanı tanımayacaktır. paylaşım ve uğraşın için teşekkürler soner.

Bunlar RES değilmi ? nasıl yaşabilirler ölmezlermi :(

büyük res leri görünce aklıma gelen bir şeyi soylemek istedim. Ankarada kocatepe camii nin altında bulunan beğendik mağazasında bir petshop bölümü var ve orada kabuk boyu ciddi manada büyük olan bir kaplumbaga var her gittigimde içim parçalanıyor :( Ankarada büyük kaplumbaga isteyen olursa oraya bakmasını istiyorum durumu olan varsa alsın lütfen kocaman hayvan kücücük yerde ''YAŞAMAYA'' çalışıyor :( ve dün de kendi oturdugum yerde bir pehsop ta bir res gördüm 10cm civarıydı boyu ve kulak iltihabı olmus sağ yada sol tam hatırlamıyor tek kulagı öyle bir şişmişki anlatamam :( şimdi bu kapluşta ölecek mi ? :( bir de görseniz nası tatlı canlı bıcır bıcır renkleride gayet canlı. petshopcuya sordum Müşteriler getırıp bırakıyormus petshopa :(

Cvp: RE: İstanbul'da Bir Yerden Kaplumbağa Manzaraları :)

Restart' Alıntı:
Yazın sıkıntı çekmezlerde kışın ciddi sorun olur bir de bu tarz göletlerde su çok nadir yenileniyor . Bu kirli su seneye 2 katı kirlilikte olacaktır ve bir zaman sonra su yerine çamur içecektir kaplumbağalar.

Bu gölete güzel bir filtrasyon sistemi kurulmuş. Aynı zamanda da giriş paralı olduğu için de biraz özen gösterilme durumu söz konusu. Ziyaret ettiğimizde ne etrafta ne de gözlette yabancı atık bulunmuyordu. Umarım bu şekilde devam eder.

cem' Alıntı:
hayvanlar adaptasyonu sağlamışlar. ufaklarda olduğuna göre üreme olayı da var. nilüferlerin üstüde kuru alan niyetine kullanılıyor. balıklar ve kendi yumurtalarını yemek protein açığını kapar. bitkide var. su pis ama alacakları gıda var en azından. yalnız bu çizgililerin sonraki nesillerine yaşama imkanı tanımayacaktır. paylaşım ve uğraşın için teşekkürler soner.

Adaptasyon konusunda benim de gözlemlediğim; sıkıntıları olmadığı yönünde. Tabi kışın da gözlemlemek lazım. Yalnız 2 - 3 yaşındaki ufaklar bulunmakla beraber çok ufaklar görmedim açıkçası. Çiftleşme kurlarını izledim ama yumurtlama yaptıklarından ya da yumurtadan çıkan sağlıklı yavruların olup olmamasında şüphelerim var.

Su aslında çok pis değildi. O bölgeye nilüferler yerleştirilmiş ve nilüferler suyu haliyle bulandırmıştı. Göletin geri kalanı oldukça temizdi.

Çizgililer konusunda maalesef size katılıyorum. Kırmızı yanaklar çizgililerin boyları büyük olduğu için pek karışmıyordu onlara. Ama hiç ufak boylarını görmedim. Büyük ihtimalle gölet açıldığında birisi gölete kaplumbağa da koyalım dedi, fakat bu güzel düşünce bilgisizlikle birleşince ortaya böyle bir sonuç çıktı. Evcil hayvan dükkanındaki yavru haricinde (belki yavruları da) bütün kaplumbağaları satın aldılar, fakat ekosistemimize uygunluğunu düşünmediler.

İşte karşınızda göletin yakalayıp fotoğraflayabildiğim en büyük sakini. Kabuk boyu yaklaşık 28 - 30 cm civarı olan güzeller güzeli bir hanımefendi :) Fotoğrafta biraz küçük gözükebilir gözünüze belki ama inanın öyle değil. Şuana kadar elimde tuttuğum en büyük kırmızı yanaklı su kaplumbağasıydı. Hele bir de bunu kendi yaşam alanında ve tabiri caizse onu avlayarak yakalayınca (elimi iskeleden suya sokup sağa sola oynatarak ilgisini çektim ve yanıma getirdim), değmeyin keyfime :)

mailto:/ff0kfa.jpg

mailto:/30vm4vk.jpg

mailto:/an09qp.jpg

mailto:/a5kivn.jpg

mailto:/23gzku0.jpg

Gözleri bizimkilerden değişik değil mi bana mi öyle geliyor. Bu arada gerçekten çok güzel oraya gitmek isterdim :)

Sanırım size öyle geldi. Bildiğimiz kırmızı yanaklı su kaplumbağası çünkü. Belki kaplumbağa büyük olduğu için normalde görmediğimiz ayrıntılar gözünüze çarpmış olabilir :)

Kırmızı yanak olduğu kesin tabi de benim miniklerin gözünden daha değişik geliyor bana . İyiki parmağınızı ısırmamış :)

Yaş büyüklüğünden mi kendi güzelliğinden mi bilemedim ama aman Allahım ne kadar güzel gözleri var maşallah :)
Ve oldukça emek vermişsiniz teşekkürler.
(Parkın neresi olduğunu öğrenememek de İstanbul'da yaşayan tüm kaplumbağa severleri üzmüştür herhalde. Bu konuda yalnız olduğumu sanmıyorum :) )

Evet benim yarın doğum günüm gezeceğiz de oraya gitmeyi çok isterdim tabi uzaklık durumu ve ücreti de göz önünde bulundurarak :) ama işte

hayvan ne ile beslenmişse sarı renk çizgiler gayet parlak ve güzel. bir gerçek ortamı olmasa da doğal bir ortam içinde.

zeki bu hayvanlar kış uykusuna yattıkları için bu ısı değerlerine alışmışlar.

beğendikteki kaplumbağaya gelirsek kulak iltihabının en ileri safhası kulak arkasında bulunan denge sağlayıcı kristallerin bozulmasına sebep olur. bu sebeple dengeyi sağlayamayacağı için hayvan bir süre sonra boğulma riskiyle karşı karşıya kalacaktır. tabi iltihabın beyine yürüme durumu da var. cinsiyetine bakabildin mi neydi hayvan ?

Geri