Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İşte benim kapluşlarım :)

Msryzclr

Gümüş 2 Üye
5cm'lik kapluşum
mailto:/2nw1ydz.jpg

mailto:/2lc019s.jpg

Ve 4,5cm'lik kapluşum
mailto:/2u457bc.jpg

mailto:/2cxuo14.jpg

Sonunda resim yükledim. Sizce sağlıklılar mı? Görünen bir sorun var mı?

Cvp: İşte benim kapluşlarım :)

Çok komik görünüyor :) Bi an kendi kaplumbağam sandım :) Güle güle büyüt sağlıklı bi şekilde :)

her ikiside kabuk gelişimine başlamışlar, plaka araları açılmış. kabuk şekilleri alt ve üst bağada güzel. kulak ve gözlerde sıkıntı yok. yalnız ikincinin kafasının tepesinde yağ bezesi veya tümör olabilecek bir şişlik var. daha doğrusu iki tane. hayvana fazla yağlı veya kurutulmuş yem veriyor musun ? bunun için acilen veterinere götürüp baktırman gerekli. uv ampul de bu konuda faydalı olacaktır

O şişliği bende fotoğrafa bakarken fark ettim. Normalde bakınca öyle bir şişlik yok gibi. Tekrar yakından fotoğraf çeker yüklerim siteye. Yem olarak da 2 ay sera raffy p kullanıyordum. İlk 40-45 gün günde 2 defa toplam 4 er tane veriyordum. Sonra gene günde 2 defa toplam 6ya çıkardım. Şimdi sera bitti. Tetraya başladım. İnce ve uzunlar. Günde toplam 6şar tane tam kafa hacmi kadar ediyor bence. Onun haricinde haftada 1 farklı günlerde 1 öğün vitamin damlatıyorum yemlerine. Beslenme şeklimiz bu şu an. Ocaktan itibaren de sera raffy I ya başlayacağız ek olarak.

Bu arada çok sağ olun.Sarp umarım hepimiz yavruşlarımızı sağlıklı bit şekilde güle güle büyütürüz :)

Yumuşaklık yoksa kabuklar gayet sağlıklı. Cem in dediği gibi değişim evresinde. İlki genel olarak sorunsuz ama ikincinin kafasındaki şişlik için kesin veterinere götürmek gerekir.

Raffy I yemi hemen almak gerek. O kadar beklenmemeli.

Akvaryum ve kuru alanları tamdır umarım.

Raffy I veriyordum zaten. Benim kapluşlar ilk 4 ay ana yem yemediler. Burada size danıştıktan sonra seraya başlamıştık. Siz 1 sene raffy I ya ara verin demiştiniz. Ama 2 gün sonra evimizdeyiz. Hemen başlarız o zaman. Yaa malesef henüz akvaryumumuz yok. Bütçem uygun değil aileme de yük olmak istemiyorum. Plastik saklama kabındalar şu an. Ama akvaryum bakmaya başladım. Uygun 2. El bulursam hemen alacağım.

Sahiplendirme ve satış başlıklarını incelemeli. Uygun akvaryum ve ekipmanlar çıkabilir.

6 ay geçtiyse raffy I yeme yavaştan başlayın olmadı.

Saklama kabında ısıtıcı, kuru alan ve lamba varmı?

Kuru alan var ama ısıtıcı ve lamba yok. Plastik kap sonuçta sıkıntı yaratmaz mı?

Saklama kaplarına uygun güçte ampulle ısıtma lambası takılıyor, sorun olmaz. Hayvan kuru alanda ısınmalı ve kurumalı. Hastada olabilir. Bu çok acil. Havaların soğuması sebebiyle su ısıtıcısıda bir o kadar acil durumda.

Tamam İstanbul'a döndüğümde hemen ilgileneceğim sağ olun :)

aslında bulabilirsen yerden destekli deveboynu lamba işini görür. sadece şimdi değil ilerde gene bu kabı kullanırsan lambayı da yanına alırsın. kaptaki su hacmi az ve kabın yanları yumuşaksa kıskaçlı lamba olmaz. kap ağırlık yüzünden kaykılabilir.

Merhaba. Uzun bir sessizlikten sonra kapluşlarımın büyüyen halleriyle yeniden aranızdayım. Büyüme dediysem de yarım cm ya da taş çatlasa 1er cm büyümüşlerdir. Farklı açılardan çekmeye çalıştım, yorumlarınızı bekliyorum :)

mailto:/9izdcw.jpg

mailto:/9h89vq.jpg

mailto:/2uivnsx.jpg

Sıradaki kapluşum hatırlarsanız biraz hastaydı. Boynunda çıkan yara için veterinere gitmiştik ve veteriner ön ayağına iğne yapıp ayağını sakatlamıştı. İğneden 10 gün sonra yara tekrar etmiş ve ayak hala düzelmemiş morarmaya devam etmişti. Emre abi ve Cem abi Funda Hanım'ı tavsiye etmişlerdi ama malesef gidemedik. Şu an boyundaki yara geçti. Ayağını da 1 haftadır kullanmaya başladı yani eskiye göre yüzerken daha iyi kullanıyor, kuru alana çıkarken tutunabiliyor, yemek yerken ayağından yardım alıyor ve elime aldığımda baskı yapıyor. Sadece bir renk değişimi var şu an :(

mailto:/8vuo9l.jpg

mailto:/nf4j0k.jpg

mailto:/2ai52y0.jpg

mailto:/wi5vnm.jpg

Bu arada 2sinin de iştahı çok iyi. Günde 2şer öğün 2tane tetra 1tane karides yiyorlar. Haftada 1 kez de vitamin kullanıyoruz. Yemek için çırpınıyorlar resmen :) Fakat anlam veremediğimiz sesler çıkarıyorlar. Yani suyun üstüne burunlarını ve ağızlarını çıkarıp cık cık gibi sesler çıkarıyorlar. Ne olabilir acaba?

Şimdi de yüzerlerken 2 resmimiz var. Henüz kuru alan ısıtıcımız yok ama en kısa zamanda alacağım.

mailto:/2uo1950.jpg

mailto:/2irugxj.jpg

hayvanlar sağlıklı. göz, kulak, kabukta sorun yok. hasta olanın bacağındaki şişlik inmiş rengi de düzelmeye başlamış. bu iyi. ısıtıcı lambayı bir an önce temin et. boynundaki yaranın kapanması için kuruması gerek; hayvan sürekli suda durdukça o yara yumuşak kalacak.

yemlere raffy p veya carnivor yemi de ekle. artık çeşide gitme zamanı geldi. 6 cm'yi geçince agile de başlarsın.

o sesleri bir şey istedikleri için çıkarıyorlar. dikkat çekme olabilir. lambayı aldıktan sonra bak bakalım çıkacak mı o ses.

Raffy p var zaten ama henüz vermeye başlamadım. Nasıl vereyim? 1 tetra 1 raffy p 1 raffy I uygun mu?

Lambayı alınca dediğiniz gibi gözetleyeceğim tekrar. Sağ olun :)

bir günü tetralara bir günü raffy P'ye ayır, raffy I'yı iki yap. iki tanesi tek stick kadardır. yani her öğün 4 adet olsun. 2+2
vitamin damla ise raffy P'deki kırmızıları ayırıp haftada iki defa bir öğünde ver. damlayı verme. kırmızı yemler mineral ve vitamin içeriklidir. bunları verdiğin öğünde 3 adet ver diğerlerinden verme.

Raffy P nin içerisinde ki kırmızı yemler mineraldir. Mineral kullanıyorsanız ek bir vitamin desteğine gerek yoktur. Zaten mineral karşılayacaktır. Bu sebepten ötürü mineral kullanacaksan vitamin kullanmamanı söylemiş Cem abi.

Yem konusuna hiç değinmiyorum. Arkadaşlar zaten ayrıntısıyla anlatmış.
İki konu var. Öncelikle kuru alan lambası olmaması üşütmelerine sebep olur. Bir süre sonra iştah kaybı olabilir. Hem su hem kuru alan ısıları kaplumbağa sistemlerinde en önemli olanlardır. Acilen çözmeli.

Ben hayvanın ayağını hiç iyi görmüyorum. Arkaya doğru moraran bölge diğer ayaktan ince gibi. Yani renk değişimi dışında başka sorunda var gibi geliyor. Acilen veterinere götürmeli. Bizim önerdiğimiz Vildan hanımdı ama siz Funda hanıma ulaşmış ve verdiği bilgilerden önerilerine dikkat edilecek biri gibi gözüküyordu. Neticede hayvanın ayağı acilen anlayan birine gösterilmeli. İstanbul Anadolu yakasındaysanız Vildan hanıma en kısa zamanda gösterin. Bence iyi değil. Ensesine de bir baksın.

Geri