Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

izmir de su kaplumbagasi sahiplenmek istiyorum

Viper

Yeni Üye
Merhabalar,
Oglumun hayvan sevgisi ile buyumesi icin 1 (ayni yaslarda olursa 2) su kaplumbagasi sahiplenmek istiyorum. Izmirde oturuyorum.
Tesekkurler

Foruma hoş geldiniz oğlunuz 7 yaşına gelene kadar almanızı tavsiye etmiyorum. Bu hayvanlar salmonella taşır. Sucul ortamda yaşadıkları için temas yoluyla bulaşı riski yüksektir. Bu ufak çocuklar için tehlike arz eder.

Cem Bey merhaba. Oncelikle bu kadar hizli cevap verdiginiz icin tesekkur ederim. Bu konuyu bilmiyordum, uyardiginiz konu cok onemli, bunu dikkate alacagim.

Aslında bu her hayvanda mevcut olan birşey onların bağırsak aktivasyonları için gerekli bir bakteri ama bize ters etkisi var. Dediğim gibi diğer hayvanlardan (kedi, köpek vs.) bulaşma pek olası değil ama bu hayvanlarda su vasıtasıyla bulaşma oranı yüksek.

Bir üyemizin eşi akvaryum temizliği sonrası kollarını sabunla yıkamadan birkaç aylık çocuğunu kucağına almış. Çocukta haliyle ağız temasında bulunmuş. Mesajlaşırken hayvanla ilgilenme konusundaki sıkıntılarını anlatırken çocuğunun yüksek ateş ve ishalinden de bahsedince hemen hastaneye gidip salmonella testi yaptırmalarını söyledim. Durum böyle olunca her konu açıldığında yazmak şart oldu.

Yetişkinlerde bir sıkıntı olmuyor. Ben özellikle bunun belirtilerini incelemek için kendime bulaştırdım. Birkaç günde toparlanıyoruz. Ama çocuklar için sakıncalı tabiki.

Geri