Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Jbl agil hakkında

tevet0777

Bronz 1 Üye
Arkadaşlar merak ettiğim bir konu
Jbl agil ara ara veriyoruz. Neden acaba fazla versek zararlımı. Veya gammarus yerinede kullanılamazmı acaba.

Cvp: Jbl agil hakkında

Kabuk gelişiminde faydalı olan bir yem ancak bazı temel değerleri yüksek olduğu için sürekli verilmesi zararlı oluyor.
Zararların detayları, muhtemelen daha bilgili arkadaşlar tarafından yorum olarak gelecektir. Kabızlık vs olabilir.

Jbl agil ana yem grubunda. İçerik bakımından alternatifi olmayan tek yem.

Hiçbir yem tek başına olmaz. mutlaka farklı yemler bir arada olmalıdır. Bu sistem herhangi bir yemin fazla verilip zarar vermesini önlerken; farklı içeriğe sahip yemlerden fayda almasını sağlar.

Agil lizin amino asidi içerir, gammarus kitin maddesi; ileri zamanda kullanılacak olan energil ve royal yemlerdeki balıklarda fosfor içerir. Tüm bunların hepsi gerekli ve aynı zamanda fazlası zararlıdır.

Hayvan yavru iken gelişimi için raffy p ve emsali olan proteinli stickler ile gammarus yeterli olur. 6 cm kabuk boyu sonrası agil ve ot türevli yiyeceklere alıştırmada yosun içerikli proteinli yemler olan reptomin veya eheim ve mineral vitamin içeren yem alınır. 8 cm kabuk boyu sonrası çeşit artırılabilir. Bu boydan sonra günde tek öğüne düşeriz. Bu da her gün farklı bir yem vermemiz demektir.

Agil sert yemdir. 6 cm kabuk boyu ile başlayan süreçte hayvanın ağzındaki kıkırdak doku ve çene kasları yeterince gelişmemiştir. Hayvan yemi parçalarken zorlanacaktır. Bu da dokuda tahribat yapabilir. Ana yem grubunda olduğu için reptomin, raffy P ile aynı oranda verilebilir. Ama hayvan belli bir boya geldikten, çene kasları güçlenip ağız yapısı sertleştikten sonra.

Kaplumbağa her gıdadan dengeli alıp dengeli büyümelidir. Aşırı hızlı büyümesi hayvanın organlarını zorlar. Organ yetmezliği dediğimiz durum oluşabilir.

Cem bey bu energil ve royalin tam adı nedir birde mezamsn başlamalıyım. Şuanda kaplumbağalarımın boyu 10-12 cm arası bu arada 1 senede bu boya geldiler aldığımda 3 cm civarıydı 1 yılda maaşallahhh bayaa büyüdüler

Biraz hızlı büyümüşler. Makul uzama ayda 0.5-1 cm aralığıdır. Ama çokta hızlı büyüme yok. Dediğin gibi 1 senelik süre zarfında ise.

Jbl energil ve sera royal ikisinde de balık ve karides var. Energilde iri balıklar daha çok. Hayvanlar büyük bunlara başlamalısın. Ucuz hangisi ise onu al. Sonuçta iri balıkları ağızları oranında koparıp veriyoruz.

Bunları verirken dikkat edeceğin karideslerin ağızlarındaki dikensi dokuyu kırmak; balıklarda ise yüzgeçlerin sert dikenli olanlarını koparmak.

Yemler baya büyük cem bey ozaman. Bunlara başlayınca gammarusa devammı yoksa bunlar gammarus yerinemi geçecek

Gammarusluk boyu çoktan geçmişler bu ikisinden birini alacaksın. Suyun kirlenme derdinden de kurtulacaksın hayvanlarda rahat yiyecek

Bugün ben de agil ve mineral yem aldım. Yalnız bunlar diğer yemlerden neredeyse 2 kat büyük boyda anlamadım. Agil biraz su çektikten sonra dibe battı arkasında yüzen yem yazıyor. Tam anlamadım ve büyük oldukları için iki yem de ölçü nasıl olacak acaba

Cvp: Jbl agil hakkında

Agil sert ve ağır bir yem o yüzden batıyor hayvan zorlanıyorsa tercihen ikiye veya üçe bölerek verebilirsiniz. Mineral yem ayrı kutuda satılanlar raffy P dekine göre daha kalın ve parlak kırmızı oluyor göz kararı kafa ölçüsünde verin fazla yem verseniz dahi hayvanın yeteri kadar yüzeceği alan varsa çok rahat yakıyor kaloriyi o yönden sıkıntı olmaz. Normalde kafa ölçüsü tavsiye ediyorlar ama ben doyana kadar veriyorum hayvan doyduktan sonra yemle oynamaya başlıyor parçalayıp tükürüyor ordan anlıyorum doyduğunu ona göre bi tık daha az veriyorum. Bu hayvanları obez olanlar ufacık kaplarda besliyor hayvan hareket edemeyince kaloriyi yakamıyor.

Agil ilk başta taze olduğu için nemlidir dolayısıyla batar. Zamanla aç kapa içindeki nem uçar kurur ve hafifler. O vakit yüzeyde daha uzun durur. Bir süre sonra suyu emince de batar.

Sera yemler köpüklü biçimde makinadan çıkar fırınlandığında içindeki kabarcıklar hapsolur. Bu hem kabarık durmasını hemde suya batmasını önler. Yem hacmi anlamında nerdeyse agilin yarısına denktir.

Agili fazla vermeyeceksin hatta tek tek yedikçe atmak daha iyi. Normalde yem attığımız ve buna mükabil yemediğinde yarım saat içinde almamız iyi olur. Sonrasında dağılır. Bunu ya kepçe yada daha iyisi dip sifonu ile almak gerekir.

Kalan parçaları ise bir sonraki gün hayvan yer yada dipte yürürken havalandırır ve filtre çeker. Bu parçalar fazla ise ertesi gün sabah yem vermeye gerek yoktur. Bunları yiyip temizler.

Su üstünde yüzenleri ise maşrapa ile alırız. Bu artıklar aynı zamanda yosun ve algler için besin kaynağı da olur. Onun için fazla bekletilmemesi iyi olur.

Geri