Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğundaki leke?

Wolfmotherx

Yeni Üye
Merhabalar. Kaplumbağamın kabuğunu fırçalarken böyle bir leke gördüm de acaba önemli bir şey midir? Bir de fotoğraf çekerken çok belli olmuyor ama kaplumbağalarda kabuğun içten şişmesi mümkün mü? Biraz şişik gibi geldi. Bırkaç kez Oraya dokunduğumda kaplumbağam duraksadı hep.

Ekli dosyalar

• bebek şefo.jpg
    bebek şefo.jpg
    199.1 KB · Görüntüleme: 16
Foruma hoşgeldiniz.

Görülmüyor ama yoğun plaka katmanı var.

Eczaneden devit marka damla alın. Haftada bir yada iki kez kabuğu havlu peçete ile silip 2 damla damlatıp yayın. 30 dakika kuru yerde bekletin kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın. Bu plakaları yumuşatır ısıtma lambası kurutup gerdirerek açılıp atılmasını sağlar.

Akvaryumda su ısıtıcı ve ısıtma lambası var değil mi?

Cevabınız için çok teşekkür ederim dediklerinizi yapacağım. Evet su ısıtıcı ve filtre bulunuyor. Ancak ısıtma lambası kullanmıyorum bayağı uzun süredir. Kaplumbağanın gözlerine zarar vereceğini düşündüğüm için vazgeçmiştim edinmekten :) Güneşe çıkarıp güneşlendiriyorum vakit oldukça sadece. Ama çok gerekiyorsa edinebilirim.

Güneşe çıkarmak daha zararlı. Gözlerine bir problem yaratmaz 20 25cm mesafeden 42 yada 52W halojen ampul olacak

Güneşe çıkarma süresi kısıtlı ve ısı ayarı yok. Balkon vs. dışarı daha tehlikeli. Balkondan düşebilir. Kuş kapabilir. Uvc ışınımına maruz kalabilir. Üşütüp akciğer enfeksiyonu olabilir.

Bu işi ısıtma lambası ile yaparız. Günde 12 saat yanar hayvan istediği zaman çıkar iner.

Isıtma lambası ısı verme yanında kabuğu kurutup plakaları gerer ve açılıp atılmasını sağlar. Kabuk kuruduğu için üzerinde mantar ve yosun gibi biolojik oluşumlar üreyemez. En elzem ekipman bu ve su ısıtıcıdır.

Gözlerine zarar vermez. Gözlerindeki yatay siyah çizgiler ışığı kırar.

Bu konuda bilgi verdim.

Geri