Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk ve Göz Yardım

kawabanga

Bronz 5 Üye
Kawabanga ve splinterın sahibiyim merhaba hikayeyi anlatayım okul bitti akvaryumumuzu bıraktık memlekete geldik ve bir aydır falan ölüm kabı denilen merette kaplumbağalarım ve sorunumuz bu yüzdenmi tedavisi nedir merak ediyorum bir kaç güne akvaryuma geçmeye hazırım inşallah ... kawabanganın kuru alanda çok durma gözlerinin uzun süre kapalı durması göz kapaklarının renksizleşmesi ve sanki şişmesi gibi problemleri oldu kabuğunın arkasına gelen kısmının sağ tarafı eğilmiş gibiydi ama bugün düzelmiş sanki ısıtıcımız ve taştan kuru alanımız mevcut durum budur yardım edin yorumları bekliyorum teşekkürler
splinter
mailto:/y654.jpg
mailto:/VWbP.jpg
Kawabanga
mailto:/VG2A.jpgmailto:/KIcM.jpg
mailto:/7Sf3.jpg

Cvp: Kabuk ve Göz Yardım

Hocam geçmiş olsun, sağlığı hususunda birşey diyemeyeceğim.

Onun dışında, kaplumbağanız çok güzel yellow-bellied maşallah. Nereden aldınız öğrenebilirmiyim? Uzun zamandır yellow bellied baby arıyorum hiç raslayamadım.

Hayvan yaşam alanının değişmesini yadirgamis olabilir. Özelliklede daha küçük bir alana geçtiği icin rahatsız. Şuan en çok yüzmek ve gelişmek ihtiyaçlarının olduğu donrm. Adapte olma sorunu gibi gorunuyor. Gözlerde şişlik farketmedim. Yavrularda arka kısım kabuk yumuşak olur bu darbelerde esnek olup kırılmaması içindir. Nasil besleniyor?
Kuru alan ısısını dikkatli ayarlamak lazım. En kısa sürede akvaryuma gecilmeli.

Ve bu türü nasıl temin ettin?

Gözlerde birşey yok. Göz kapakları şeffaftır. Bu gözleri kapalı iken dışardaki hareketleri algılamasını sağlar. O şişkinlik ise kuru alanda ısıtıcı lamba altında çok kaldığında kuruyup kabarmasından. Tepesinden bu tip durumlarda gözlerine birer damla damlat kapaklar ıslansın. Yada genta damlada alıp damlatabilirsin. Suni göz yaşı olarak. Mikrobik durumun önüne de geçer. Damlattığında ya suya iner yada ön ayakları ile gözlerini kurcalar.

Kuru alan niyetine kullanılan taşlar özellikle kabuğu ince olan yavru kaplumbağaların soğuk yemesine neden olur. Sonbahara doğru alternatif arayışına gir.

benim memleketim konya seydişehir burada 10 dan fazla akvaryumcu gezdim kaplumbağa bulamadım okul için antalyada ikamet ediyorum antalyadada 10 fazla akvaryumcu gezdim ve sonunda bulabildim bunlardı hiç kaçırmadım hemen aldım kaplumbağanın satışının yasaklanmasından dolayı bulmak çok zor oldu ::) zaman yarın ben hemen akvaryumumu cd kabından kuru alanımı falan ayarlıyorum göz damlası alıyorum daha tavsiyesi olan varsa çok sevinirim antalyaya gidene kadar elimden geldiğince şartları iyileştirmem gerek ..
yem konusunda da rotıfısh premium fish food markası olan turtles copmlete food diye bi yem kullanıyorum yarıdan fazla bunu kullandım sonra bir kutu karides kullandım şimdi tekrar buna başladım

Tears naturale free adlı damlayı kullana bilirmiyim yada tavsiye ettiğiniz bir damla varmıdır ?

Hayvan bebek ve şimdilik şu yemleri edinmeniz gerek (bu yemlerle kısa sürede toparlayacaktır);

Sera Raffy P
Gammarus (Sera Raffy I veya Tetra Gammarus ya da Gammarusmix)
Sera Mineral
Tetra Reptomin veya Eheim Professional Turtle Food

Biraz daha büyüyünce

JBL Agil

Kabuk boyu 6-8cm olana kadar sabah akşam toplamda kafa boyutunda vereceksiniz, sonra tek öğün.

Benim kendi yem programım şöyle;

1.gün raffy p   3.gün raffy p   5.gün raffy Mineral    7.gün Eheim Professional
2.gün raffy I    4.gün raffy I    6.gün JBL Agil

Dünya güzeli bir hayvan çok şanslısınız maşallah, elinizden gelenin en iyisini yapın.

Hayvan iki tane olduğuna göre raffy p ve gammarus yukarıda belirtilen markalar olabilir. Sakın açık alma. Kutuda olacak bunlar ilk başta yeterli sonra ya da şimdi de olur eheim da alırsın. 6 cm kabuk boyunu geçince agil.

O damlayı da kullanabilirsin maksat göz kapağını nemli tutmak.

Bir öneri olarak:
Raffy P'nin içinden mineral yem çıkıyordu 3-4 ay önceye kadar. Eğer değişmedi ve hala çıkıyorsa. Mineral almasan da olur. Raffy P'nin içerisinden çıkacak kırmızı yemleri kullanabilirsin.
Yemlerin ileri tarihli olmasına dikkat edilmeli.

Raffy P'de hala mineral yem var. Sarımtrak tahıl içerikli yok diyordum onun oranı azaltılmış.

kawabanganın sağ gözü açılmıyor yem yemeye çalışırken yemi göremiyor açıldığı zaman da önünde  bi kapakçık kalıyor bugün genta damlayı kullanmaya başladım daha önce başka bir damla kullandım biraz düzelir gibi oldu ama nafile ..
akvaryumnu taa konuyu açtığım günün ertesi aldım memlekette geçici kullanmak için ısıtıcısı kuru alanı vs bütün malzemeleri tamam karides ve normal yeşil yem var yarın da okul için antalyaya geriye dönüyorum büyük yuvamıza geçiş yapacaz ama kawabanganın bu durumu çok üzücü yapabileceğim başka birşey varmı
mailto:/nEQ1AB.jpg

Gentayı sabah ve akşam üçer damla her iki göze damlatıp 5 dakika kuru bir yerde beklet. Göz düzelene kadar da devam edersin. Açıldıktan sonra 15 gün içinde bitirmelisin. Diğer hayvanda da problem olabilir kalırsa onun gözüne de damlat.

Suyu temiz olsun. Silis harici kum çakıl kullanıyorsan onları çıkart.

Raffy P'yi mutlaka al. Bir de metilen mavisi alacaksın. Deep fix dezopur veya contra ichthyo yada bio ichthyo.

Akvaryumda kaç litre su var ona göre damlatacağın miktarı yazayım.

30 litreye yakın su var hocam hacim daha fazla olsada içine kuyulan malzemeden dolayı o kadar kalıyor
akvaryumda ince deniz çakılı var çıkartayım sağolun

1 hafta boyunca hergün bir damla metilen damlat. Bundan sonrasında sadece her su değişimi sonrası ve haftada bir iki damla damlatırsın. Fazla damlarsa yeni su ekleyerek inceltirsin.

Gentayı kullanmaya başladığımdan beri diğer gözü de kapandı kullanmayı bırakmalımıyım
Teramisin krem kullansam faydası olurmu

Gentaya devam et. İçindeki pisliği yumuşatıp dışarı atmasını sağlar. Mümkünse gözünü açtığında damlat.

Teramisin olmaz. Bu pisliği içinde tutacağı gibi dışardan gelecek pislikler de yapışır.

Şebeke suyu kullanıyorsan bir süre içme suyuna dön.

Tamamdır hocam şimdi damlattım alt göz kapağında şişliğin olduğu yer bordoya yakın duruyor içeride kanama yoksa herhalde atmaya başladık mikrobu ????????????

Bir yere çarpmış olabilir mi ? Bitki dekor vs. Geceleri tam karanlık olursa hayvanlar bir yere çarpabilirler. Gece loş ışık yanmasını istememizin sebebi budur. Ya da dışarıdan sokak lambası ışığı geliyorsa o da olur.

Aslında ışık var karanlıktan çarptığını sanmıyorum ama belki diğer kaplumbağanın tırnağı gelmiş olabilir

Geri