Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kampumbağam kabuğuna sığmıyor

Seçilce

Yeni Üye
Kamplumbağam yeni kış uykusundan uyandı. 10 yıldır birlikteyiz. Uyandığından beri iştahı yok. Daha önce olmadığı şekilde kol, bacak ve boynunda baloncuk gibi şişlikler var.

Neden olabilir, fikriniz var mı? İyi bir veteriner arıyorum.

Dün sabah ters dönmüş hareketsiz yatıyordu. Öldüğünü sandım :( Çevirnce hareketlendi ama genel olarak uyuduğu gibi değil. Anlayamıyorum.

İstanbul’dayım.
9388385E-98D2-4D98-9751-819D04DE634E.jpeg
590E4E6B-FC6A-4954-99A9-38BAF394BD76.jpeg
A43B9F7F-A1FD-477D-826D-8F5FB7EA241E.jpeg

Foruma hoşgeldiniz.

Evde gerekli şartları sağlayamadığımız için kış uykusuna yatırmıyoruz.

Hayvanı ne marka yem ile beslediniz? Yem harici birşey verdiniz mi?

Akvaryumda su ısıtıcı, ısıtma lambası, kuru alan ve filtre var mı?

Vitamin damlanız var mı?

Hayvanda ödem oluşmuş.

Hayvanın önden başı dışarıda iken, üstbağadan ve altbağadan birer resimlerini çekip atın.

İdrarında tortu yada kristalleşme var mı? Dışkısını uyandıktan sonra yaptı mı?

Kuru yerde yürümesine bakın aksama zorlanma hareketsiz durmayı tercih etme var mı?

Son düzenleme:
Foruma hoşgeldiniz.

Evde gerekli şartları sağlayamadığımız için kış uykusuna yatırmıyoruz.

Hayvanı ne marka yem ile beslediniz? Yem harici birşey verdiniz mi?

Akvaryumda su ısıtıcı, ısıtma lambası, kuru alan ve filtre var mı?

Vitamin damlanız var mı?

Hayvanda ödem oluşmuş.

Hayvanın önden başı dışarıda iken, üstbağadan ve altbağadan birer resimlerini çekip atın.

İdarında tortu yada kristalleşme var mı? Dışkısını uyandıktan sonra yaptı mı?

Kuru yerde yürümesine bakın aksama zorlanma hareketsiz durmayı tercih etme var mı?
Bu olayı yaşayıp bu site ile tanışmasaydım akvaryum kullanıldığından haberim bile yoktu. 65 cm çapında cam bir kabı var. İçinde az sayıda doğal taş var. Akvaryumcunun önerisiydi, özel olarak kendisi yaptı.
Yeminin fotoğrafını çekip atarım. Yeme ek karides veriyordum ama bir süredir bulamıyorum. Birkaç yıl önce kabuk için bir vitamin kullanmıştık. Düzenli bir şey kullanmıyorum
Kabının dışında yürümeyen bir çocuk. Kabı içinde şu anda yürüyor ama denerim. İstediğiniz fotoğrafı da atacağım.
Yem harici bir şey yedi mi, ev halkına soracağım. Basit bir şey ve kolayca hallederiz di mi?🙏🏻 Lütfen öyle olsun

Kış uykusuna yatan hayvanlar arada uyanmazsa organları yani sindirim ve boşaltım sistemi çalışmadığı için birkaç gün toparlama süreci olacaktır.

Hayvanda ödem var. Organlarla alakalı bir durumda olabilir. Deri bölgesinde herhangi bir noktada kızarıklık, pembeleşme var mı? Özellikle ön kafa çukuru ve arka bacak baldırlarında?

Birde kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Kontrol ettim herhangi bir kızarıklık yok.
Kuru yerde hareketli.
Dışkısını yaptı, kristalleşme gözlemlemedim.
Dajana ve Blue Feel diye iki marka var.
Baştan kuyruğa (sadece kabuk kısmı) 8 cm

Hayvan şu an 20 cm kabuk boyu civarında olmalıydı. Akvaryumda iyileştirme gerekiyor. Bakıp ona göre yazayım.

Şu an sindirim sistemi hassastır. Haşlanmış yumurta akı ile başlayın. Normalde 8 cm kabuk boyu itibariyle günde tek öğüne düşeriz ama toparlayana kadar sabah akşam verin.

Vitamin damla alın. Deep fix reptivit vitamin damla olur. Her gün 1 damla ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün. Bu iştah açıp kırgınlığını alır.

Dajana gammarus mu? Gammarus sticks yem mi? Ona göre yem önereceğim.

Blue feel pek makbul yem değil. Yani kaliteli yem grubunda değil.

Kızarıklık yok ise böbrekte enfeksiyon yok. Karaciğerden yana bir miktar sıkıntı olabilir. Vitamin mineral eksikliğinden kaynaklı bir durum olabilir.

Hayvan uykuya nerede yattı? Üzerine birşey örttünüz mü?

Hayvan şu an 20 cm kabuk boyu civarında olmalıydı. Akvaryumda iyileştirme gerekiyor. Bakıp ona göre yazayım.

Şu an sindirim sistemi hassastır. Haşlanmış yumurta akı ile başlayın. Normalde 8 cm kabuk boyu itibariyle günde tek öğüne düşeriz ama toparlayana kadar sabah akşam verin.

Vitamin damla alın. Deep fix reptivit vitamin damla olur. Her gün 1 damla ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün. Bu iştah açıp kırgınlığını alır.

Dajana gammarus mu? Gammarus sticks yem mi? Ona göre yem önereceğim.

Blue feel pek makbul yem değil. Yani kaliteli yem grubunda değil.

Kızarıklık yok ise böbrekte enfeksiyon yok. Karaciğerden yana bir miktar sıkıntı olabilir. Vitamin mineral eksikliğinden kaynaklı bir durum olabilir.

Hayvan uykuya nerede yattı? Üzerine birşey örttünüz mü?
Dajana repti sticks.
Aynı alanda büyük taşının üstünde uyuyor ve üstünü örtmedik
Ne çok bilmediğim var!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yumurta akı ne kadar vermeliyim? Yem önerisine göre damla ile birlikte alayım hemen

Moderatör tarafında düzenlendi:
Deep fix reptivit çalıştığım iki akvaryumcuda da yok. Veterinerlerde mi bulunur acaba

Netten alın. Taze ve ucuz bulma olasılığınız daha yüksek. Genelde diğerlerine göre atakan petshop daha uygunlu veriyor. Yine de cimri ve akakçe üstünden aratabilirsiniz.

Uyuduğu yerde uygun değil taş soğukluk verir. Küçük bir kutu içine kağıt yongaları yada bez parçaları koyup giriş kapısı açılır hayvan kendi girer yerleşir. Kurumuş çim bir köşeye yığılır hayvan arasına girip uyur.

Doğal ortamlarında da kuru yaprak altına girerler kar yağdığında üstünü kapatır 10 derece gibi bir ısıda kış uykusunu geçirirler.

Gut olma ihtimali de var. Protein yükleme yanında taşa bağlı soğukta hayvanı etkilemiş olabilir. Ürik asit kristalleri oluşur. Bu eklemlerde ve böbrekte birikim yapar.

Yumurta akını yem ölçüsünde yiyeceği boyutta koparıp suda önüne atın.

Hareket etmesi lazım. Suda yeterince yüzmüyorsa, yere temiz bir çarşaf serip her gün 10-15 dakika kadar yürütün.

Geri