Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kapadokya evi

turtle..

Altın 4 Üye
İyi akşamlar..Paludaryumuma dekor amaçlı kapadokya evi koymak istiyorum fakat bunlar sanırım alçıdan yapılıyor,devamlı su içinde kaldığında yumuşar mı?yani bi zararı olur mu??

Cvp: kapadokya evi

Alçıdan değil de, strafora şekil verip derz dolgu ile kaplama yöntemi ile yapılabilir. Alçıdan akvaryum dekoru görmedim hiç.

Ayrıca alçı salınım yapar.

Ben de çelişkide kaldım bir sorayım dedim,teşekkürler:) strafordan en kısa zamanda yapmayı planlıyorum..

Akvaryum için üretilmiş alçı malzemeler kolay kolay deforme olmaz. Ancak Alçı yerine seramikten yapılanları kullanırsanız daha sağlıklı olur gibime geliyor. Alçı eğer üstü kaplı değilse suda mutlaka parçalanacaktır. Kaplumbağalarımızın tırnakları da buna yardımcı oluyor.

Rica ederim, straforla balkona şelale havuz yapan hobiciler bile var. Hayal gücünüze güveniyorsanız strafor süper bir şey :)

Haklısınız vazgeçtim zaten :) Benim minikler suya ne koysam ısırıp,tırtıklıyorlar pek doğru bir uygulama olmayacak :)

Strafordan akvaryum dibi için dekor yaptığımızda,nasıl dibe batırabiliyoruz? Ben bir şeyler denedim ama dibe batıramadım :/

Benim 6 ay önce yaptığım kuru alan bile şu an aşınmış durumda. Merdiven basamaklarında strafor görünmeye başladı ki üç kat sürmüştüm. Maşallah oldukça yıkıcı canlılar akvaryumda eşyalara göz kulak olmak zor iş vallahi :)

kerberos' Alıntı:
Rica ederim, straforla balkona şelale havuz yapan hobiciler bile var. Hayal gücünüze güveniyorsanız strafor süper bir şey :)

Evet strafordan neler yapıldığını yeni keşfedenlerdenim :) mutlaka birşeyler yapıcağım..

gazoz' Alıntı:
Strafordan akvaryum dibi için dekor yaptığımızda, nasıl dibe batırabiliyoruz? Ben bir şeyler denedim ama dibe batıramadım :/

Strafora ağırlık monte edilebilir. Taban malzemesi olarak seramik kullanılabilir yada sokakta bulduğunuz taşlar ile de taban malzemesi kullanılabilir. yoksa straforu dibe batırmak imkansız gibi bir şeydir. Özgül ağırlığı sudan düşük olduğu için derz ile kaplansa bile suyun üzerinde yüzer.

eminemre' Alıntı:
Benim 6 ay önce yaptığım kuru alan bile şu an aşınmış durumda. Merdiven basamaklarında strafor görünmeye başladı ki üç kat sürmüştüm. Maşallah oldukça yıkıcı canlılar akvaryumda eşyalara göz kulak olmak zor iş vallahi :)

Kesinlikle öyle:)yeni kuru alan yaptım bugün sabahtan beri tadına bakıyorlar^^

gazoz' Alıntı:
Strafordan akvaryum dibi için dekor yaptığımızda,nasıl dibe batırabiliyoruz? Ben bir şeyler denedim ama dibe batıramadım :/

Su bazlı silikonlada akvaryuma sabitleyebilirsiniz sanırım,emin değilim ama ^^

Evet özellikle arka fonlarıları silikonla monte ediyorlar.

O bahsettiğim peri bacaları eğer Kapadokya gezisi sırasında hediyelik eşya satıcılarından alındıysa bence de koymamalısınız :) Çünkü onlar alçıdan yapılıyor ve minik bir darbede bile hasar görüyorlar. Suya ve kaplumbağalara zararlı olur diye düşünüyorum.

Alçı %100 suya salar kendisini buda doğal olarak problem yaratır akvaryuk drkorları kalitelileri genelde porselen felan oluyorlar. :)

Ben kullanmıştım alçı, iki günde deforme oldu. Polyester malzemeler çok iyi olur. Ben onları kullanıyorum. Bilginize.

Bana kalırsa mango kökü ve taş dışında akvaryumda bu tür dekorlar kullanılmamalı. Yavruyken pek sorun etmeseler de yetişkin olunca yüzme alanlarını tıkıyorlar kaplumbağaların. Yavrular plastik bitkileri ve bu tür dekorları çok seviyorlar. Oyun falan oynayıp üzerlerinde uyuyorlar. Ama ne yazık ki yetişkin kaplumbağalar dekorların içine edip, oradan oraya taşıyorlar :D

Bende fonumu ve kuru alanımı bir yaptım hatta birde şelale vardı. Strafordan yaptım bayağı da bir derzle kapladım. Baya ağır olmuştu :D Silikonla sabitlemeden önce bile suda havaya çıkmadan batık bir şekilde duruyordu ama ben her ihtimale karşı silikonla sabitledim. Straforla uğraşmak gerçekten çokkk zevkli :) Hele renklendirmeye geççtiğinizde çok zevk veren birşey. Ben yaza yaptığım fonu tamamen değiştirmeyi düşünüyorum :)

Alçı değil ama beyaz çimento var. Birçok yerde bununla ilgili şeyler okudum beyaz çimento diğerlerine nazaran çok sağlam oluyormuş ve fon yapan birçok kişi kullanıyor ve salınım yapmadığını söylüyolar. Size alternatif olabilir belki :)

Renklendirme için derz boyası bulamadığım için ahşap boyası kullanmıştım. Suya salınım yapmıycağı ile ilgili şüphelerimiz vardı ama şu ana kadar hiç bi şekilde suya salınım yapmadı :)

Herkese önerilerinden dolayı teşekkür ederim :) strafordan bişeyler yapmaya karar verdim,en sağlıklısı bu olacak sanırım :)

Birde eğer çok şekilli birşey yapmıycaksan mavi pembe sarı renklerinde olan sert straforlar var onları kullan. Yok ben şekil vermekle çok uğraşcam diyosan beyaz strafor iyidir :)

aLyssa00 arkadasimiz yaptigi bir paylasimda guzel bir video paylasmis.
Buradan konuya gidebilirsiniz.
Videoyu asagida paylastim.Strafordan kayalik kuru alan yapimi anlatiliyor.

[video=youtube]

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri