Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplımbağamda kabuk beyazlaması var

Bskbsk

Yeni Üye
Merhaba kaplumbağamı alalı 8 9 ay oluyor ancak üniversiteye gittiğim ve yurtta kaldığım için bir süre annemin bakması gerekmişti. Fark ettim ki kabuğunda tamamen bir beyazlaşma var ve bastırmayı deneyince hafif göçüyor yumuşamış gibi geldi yemek yemeyide kesmiş tamamen yemiyor atıyorum ve bunu birkaç aydır yapıyormuş. Bugün fark ettim ki hareket ediyor yüzüyor ancak gözlerinide açmıyor yaşadığım şehirde veterinerleri aradım ancak anlayan ilgilenebilecek olan birini bulamadım. Kabuğundaki beyazlaşma için ve gözleri kapalı onun için yapabileceğim bir tedavi var mı ? Terramycin krem gördüm bugün onu alıp sürmeye başlamayı düşünüyorum ancak kabuğu için ne yapabilirim bilmiyorum mantar kaptığından şüphelendim

Fotoğraflarını atarsanız daha iyi yardımcı olacaklardır . Gözleri için krem önerilmiyor sudaki kirleri tekrar yapıştırdığı için onun yerine genta ya da gentagut damla öneriliyor onu alsanız daha iyi olur

Merhaba kaplumbağamı alalı 8 9 ay oluyor ancak üniversiteye gittiğim ve yurtta kaldığım için bir süre annemin bakması gerekmişti. Fark ettim ki kabuğunda tamamen bir beyazlaşma var ve bastırmayı deneyince hafif göçüyor yumuşamış gibi geldi yemek yemeyide kesmiş tamamen yemiyor atıyorum ve bunu birkaç aydır yapıyormuş. Bugün fark ettim ki hareket ediyor yüzüyor ancak gözlerinide açmıyor yaşadığım şehirde veterinerleri aradım ancak anlayan ilgilenebilecek olan birini bulamadım. Kabuğundaki beyazlaşma için ve gözleri kapalı onun için yapabileceğim bir tedavi var mı ? Terramycin krem gördüm bugün onu alıp sürmeye başlamayı düşünüyorum ancak kabuğu için ne yapabilirim bilmiyorum mantar kaptığından şüphelendim
fotograf atabilir misiniz?

Kabuk rengi daha beyaz Şuan veterinerlerin su hayvanlarının hepsi için önerdiği metilen mavisi bir damla aldım biraz onun etkisi var suda yüzüyor gayet iyi şekilde hareket ediyor ama gözlerini açmıyor hiçbir şekilde internetten durması için yeni ada aldım oda Salı günü gelicek ama Şuan gözü ve kabuğu için çözüm arıyorum bugün terramycin krem sürdüm elimde gentagut damla var onuda aldım merhemi 3 4 gün deneyip gözlerinde açılma olmazsa gentagut kullanmayı düşündüm ancak kabuğu için ne yapabilirim bilmiyorum. Şuan filtresi ısıtıcısı ve ışığı var aslında ama kabuğu neden böyle çözemedim

Ekli dosyalar

• IMG_0500.jpeg
    IMG_0500.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_0498.jpeg
    IMG_0498.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 10
Ve bugün terramycin kremi sürerken baya ciyaklayan bağırış gibi bir ses çıkarttı daha önce ses çıkarttığını duymamıştım yada ses çıkarttıklarını bu tarz bilmiyordum acaba gözü yanmış veya canı acımış olabilir mi ? Sesime geliyor ama seslenince suda çırpınıyor vs

Merhaba ,

Kaplumbağanızın kabuk boyu kaç cm?

Kullandığınız yemler neler?

Isıtma lambanız yoksa ısıtma lambası almanız gerekiyor.

Su ısıtıcı o akvaryuma olmaz büyük ihtimalle akvaryumu kalorifere yakın bir yere koyun.

Bu konudan ısıtma lambasıyla ilgili bilgi alabilirsiniz :

Terramycin kullanmayın eczaneden genta ya da gentagut göz damlası alın. Sabah akşam gözlerine 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatıp 20-25 dakika kadar kuru bir kapta ısıtma lambanız varsa ısıtma lambasını hayvanın üzerine doğrultun eğer yoksa kabı kalorifere yakın bir yere koyup bekletin. Damlanın göz içerisine nüfuz ettiğinden emin olun.

Ayrıca gentayı ağzına 45 derece açıyla tutup 1 damla damlatın eğer ağzını açmazsa hayvanı dik tutup 10-15 saniye arayla iki damla ağız etrafına ruj sürermiş gibi sürün.

Petshoptan deep fix reptivit vitamin damla alın. Her gün 1 damla ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Sabah-akşam genta , öğlenleri vitamin verin.

Kuru alandaki taşları kaldırın.

Son düzenleme:
Merhaba ,

Kaplumbağanızın kabuk boyu kaç cm?

Kullandığınız yemler neler?

Isıtma lambanız yoksa ısıtma lambası almanız gerekiyor.

Su ısıtıcı o akvaryuma olmaz büyük ihtimalle akvaryumu kalorifere yakın bir yere koyun.

Bu konudan ısıtma lambasıyla ilgili bilgi alabilirsiniz :

Terramycin kullanmayın eczaneden genta ya da gentagut göz damlası alın. Sabah akşam gözlerine 10-15 saniye arayla üçer damla damlatıp 20-25 dakika kadar kuru bir kapta ısıtma lambanız varsa ısıtma lambasını hayvanın üzerine doğrultun eğer yoksa kabı kalorifere yakın bir yere koyup bekletin. Damlanın göz içerisine nüfuz ettiğinden emin olun.

Ayrıca gentayı ağzına 45 derece açıyla tutup 1 damla damlatın eğer ağzını açmazsa hayvanı dik tutup 10-15 saniye arayla iki damla ağız etrafına ruj sürermiş gibi sürün.

Petshoptan deep fix reptivit vitamin damla alın. Her gün 1 damla ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Sabah-akşam genta , öğlenleri vitamin verin.

Kuru alandaki taşları kaldırın.
Işıkta var Genta kullanmayada başladım kabuk beyazlaması çok büyük bir problem asla ağzını açmıyor ve mamasınıda yemiyor deniyorum devit kullandım kabuğunu temizleyip fotosunu ekliyorum

Ekli dosyalar

• 37C8ACFE-4F5C-41D6-AE30-8E1AA92B14EA.jpeg
    37C8ACFE-4F5C-41D6-AE30-8E1AA92B14EA.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 7
Işıkta var Genta kullanmayada başladım kabuk beyazlaması çok büyük bir problem asla ağzını açmıyor ve mamasınıda yemiyor deniyorum devit kullandım kabuğunu temizleyip fotosunu ekliyorum
Kabukta yumuşama varmı? Su ısıtıcı yoksa 25W uygun olabilir. 30Cm bir uzunluğu var yan yatırarak kullanabilirsiniz. Işık dediğiniz nedir ampulun fotoğrafını atar mısınız.

Diğer konuda cevap yazdım. Tek konu üstünden devam edelim. Konu bölünmesin.

Geri