Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa - Kuru alan ilişkisi :)

sn.sevindik

Gümüş 4 Üye
Merhabalar. Foruma yeni üye oldum.

Sormam gereken bir şey var. Daha önce kaplumbağamın kuru alanı aşağıda ki gibiydi ve rahat bir şekilde çıkıyordu. Ama kuru alanın göz zevkini bozması ve alttan cam bir şişeyle destekli olması beni rahatsız etti. Rahatsız etti çünkü kuru alanın altını kaplumbağa kullanamıyordu. Bende farklı bir kuru alan denedim.

qrsry.jpg

mailto:/1c/t/qrssu.jpg

Şimdi ki kuru alanın görüntüsü ise bu. Gördüğünüz gibi göze daha çok hitap ediyor. Suni çim yaptım bu sefer.
Fakat kapluş kuru alana çıkmıyor. Sıkıntı nedir sizce ?

qrsju.jpg

qrsn0.jpg

Cvp: Kaplumbağa - Kuru alan ilişkisi :)

evet el yapımı. umarım zamanla alışacaktır :)

Değişikliğe uyumları her zaman çabuk olmuyor. Bulunduğu oda sakinse uyum süreci daha hızlı olur. Bu arada iki konuda önlem almak gerekebilir. Mandallı lamba sanırım bağımsız duruyor. Yani akvaryum kapağına yapıştırılmamış. İçeri kayarsa hayvan akıma maruz kalır. Bir diğer konuda kuru alan etrafındaki karton. Hayvan onu rahatlıkla aşar. O yükseklikten düşmesini istemeyiz.

Kuru alan güzel olmuş, elinize sağlık.

Uzman arkadaşlar bu konu hkkında size bilgi verecektir benim bir bilgim olmadığı için birşey yazmadım ama alışması için bir kere alıp üstüne bırakabilirsiniz ya da yemi kuru alandan uzatıp çıkıp almasını sağlayabilirsiniz farklı geldiği için çıkmıyor olabilir bir de konunuzu bölmek istemem ama kuru alan almaya gücü yetmeyip alteratif arayan arkadaşlar için başka bir konu açarak yapımını anlatmanız çok faydalı olur . Bu arada aramıza hoşgeldiniz : )

Duygunun yem yöntemide bu tip durumlarda süreç uzayınca uygulanıyor. Hatta hiç elle uğraşmayıp rampa ve kuru alan zeminine yemlerden bir kaç tane bırakın. Oradan alacaktır. Bu esnada oranın işlevini anlar.

Bence kuru alan cok guzel olmus elinize saglik :) emre abinin dedigi seylere de dikkat ederseniz daha iyi olur

Emre bey,

Mandallı lambayı duvara monte edeceğim şimdilik Allah 'a emanet duruyor :)
Karton haricinde daha sağlam bir alternatif sunabilirseniz denerim.

Duygu hanım,
Öncelikle hoşbulduk :)
Dedikleriniz her gün yapıyorum. Bir faydası olmuyor gibi gözüküyor.
Kuru alanın yapımını ise ilerleyen günlerde elimden geldiğince açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalışırım teşekkürler.

Dışrıdan yada üstten bağlantı kurmak zor olacağına göre. Kuru alan zeminine ve akvaryumu tam içten çevirecek şekilde yüksekliği20-25 cm olan pleksi ile güvenlik duvarı yapabilirsiniz. Yada gene o kuru alan taşır derseniz aynı yükseklikte 4-5 mm camdan düşünebilirsiniz. Ama pleksi çok iyi olur.

Teşekkür ederim. O zaman zamana bırakmaktan başka çareniz yok sanırım alışacağına eminim ama hergün denememenizi tavsiye ederim çünkü çok inatçı hayvan iş inada binmesin.: )

Pleksiyi deneyeceğim.
İlginiz için teşekkür ederim. :)

Güneşi taklit eden lambamı da duvara montajladım.

qs8rz.jpg

Şimdi sorun şu, pleksiyi nereden bulacağım ve nasıl yerleştireceğim :)

Umut, ellerine sağlık güzel olmuş kuru alanın. Nedense bu aralar acayip kıskanmaya başladım bu tür kuru alan çalışmalarını, ama ben nedense yapmaya korkuyorum beceremem diye. Acaba bu tip kuru alanların hazır satılanı varmı ?

öncelikle akvaryumun üzerinden o kapağı kaldır. onun o şekilde durması hayvanı tedirgin eder ki belki sebeplerden biri de budur. ikincisi emre belirtmiş o mukavvaların daha uzununu kullan bunlardan kaçma olasılığı yüksek. lambanın şimdiki konumu ve kuru alan çalışman güzel olmuş. bunun yapılma biçimini başka bir konuda resimlerle birlikte açıklarsan faydası olur.

ayrıca o suni çimin altı işlenmemiş petrol katkılı olması bir yana hayvan çıkarken bacaklarına battıysa çıkmak istemeyebilir. onun yerine benim aldığım plastik halı kaydırmazdan alıp dene. delikli olması sebebiyle de rahatça tırmanır.
mailto:/forum/Konu-akvaryum-ustu-kuru-alanim.html

ayrıca sudaki plastik bitki aşırı salınım yapıyor. özellikle kokusu dayanılmaz. bir tane ipek yapraklı bitki alırsan hem bu açıdan hem de görsellik açısından güzel olur. alacağın bitkinin uzunluğu su yüzeyine kadar olursa hayvan üstüne basıp uyuyabilir.

Bu şekilde hazır olarak satılan kuru alan görmedim :) Korkulacak bir durum yok benimde ilk yapımım bu. Daha önce hazır kullanmıştım. Fakat en sağlıklısı ve en güzeli bu oldu :)

Cem bey, teşekkür ediyorum. Florasanı kaldırdıktan hemen sonra papi kuru alana çıktı :) bu kadar çabuk tepki göstereceğini sanmıyordum.

akvaryum tepesindeki bu tip şeyler sabit dursa da hayvanda tedirginlik yaratıyor. kuru alana çıkarsam rahat kaçabilir miyim endişesi veya yansımasını görerek tedirgin olmuş olabilir. ferah ortamı seviyorlar. neyse sonuç olarak çıktığına sevindim.

Elimizden geldiğince ferahlık yaratmaya çalışıyoruz. Yeri geliyor yemeyip ona yediriyorum. İyilik yap denize at demişler ama Allah'tan dilimizden anlamıyor kapluşlar. :)

Pleksi akvaryum imalatçılarında ve reklam tabelası yapanlarda bulunur.

Kuru alana çıkmasına sevindim.

Bulunduğum yerde ve çevresinde akvaryum imalatçısı ya da reklam tabelası yapan yer yok. Karton pek sağlıklı değildi. Yanına yaklaştığımda beni birden gördüğü için korkarak suya atlıyordu. Şimdi ise şeffaf film aldım. Onu yapıştırdım. En azından camı taklit ediyor. Hiç bir şekilde kaçma girişiminde de bulunmadı.

qtmrx.jpg

qtmpr.jpg

Florasanı kaldırdım. Kuru alanda 40 wattlık ampul var. Akvaryumu aydınlatmaya yeterli olduğunu da düşünüyorum. Aşağıdaki fotoğraf flashsız çekildi. Aydınlık konusunda sizlerin fikri nedir ?

qtmts.jpg

gercekten harika gorunuyor kuru alan . benim raffyim hiçç cıkmıyor ya kuru alana nasıl cozum bulcam bilemiyorum

Geri