Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa yem çizelgesi yapabilir miyiz?

berkay35

Bronz 4 Üye
Merhaba ben kaplumbağama günde 15-20 tane japon yemi atıyorum bunun faydalı olmadığı biliyorum o yüzden size danışmaya karar verdim bana yem tavsiyesinde vitamin ve ek besin tavsiyesinde bulunup bunu günün hangi bölümlerinde berebileciğimi anlabilir misiniz? konu açmışken soracağım başka sorularımda var kuru alanı yeni yaptık ve kaplumbağam hiç üstünden inmiyor fakat ışık yok acaba sorun olur mu bir de kaplumbağam deri atıyor bu normal midir yoksa bir şeyin belirtisi olabilir mi mesala büyümek ve ya hastılık gibi bir de arada ellerinin uzatıp kafasını iki elinin arasına sokup tırnaklarını bir yerlere dokunup titretiyor tır sesi geliyor bi konu da bunun kur olduğunu duymuştum ama neye kur olduğunu anlamamıştım bana bunları açıklarsanız sevinirim mailto:/153pcuv.jpg bu da kaplumbağamın resmi belki yem konusunda gerekebilir diye düşündüm

RE: Kaplumbağa yemçizelgesi yapabilir miyiz ?

Kaplumbağayı haftada altı gün, günde teğ öğün ve kafa hacmi kadar yem vermeni uygun.
Ayrıca haftada üç gün tetra reptomin, bir gün gammarus, bir gün sera vital, bir gün JBL agil verebilirsiniz. Altı ay sonra reptomin günlerinden birini daha vital yapabilirsiniz. Bundanda sonra bu şekilde gidip iki sene yada 5 cm kabuk boyu daha atınca beslenmeyi tekrar düzenlemek gerekir.
Ayrıca hayvana arada yeşillik vermenii öneririm. Salatalığın sulu ve çekirdekli olmayan kısmından ince ince kesip yada kıvırcığın yaprak kısmından koparıp verebilirsiniz. Taze bitkiye alışması iyi olur.

Deri değişimi normaldir. Hayvan belliki büyüme aşamasında. Kuru alanı bu evrede daha çok kullanabilir. Kuru alanda ısınma lambası olmazsa olmazdır. Mazallah hasta olabilir, iştahı kaçabilir. Büyüme esnasında uvb lambada önemini korumakta. Bunları şiddetle değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Tırnakları ile yaptığı hareketler bahsettiğiniz gibi kur yapma hareketleri.

Cvp: Kaplumbağa yem çizelgesi yapabilir miyiz ?

Arada sebze meyve veriyorum bu aralar arada et veriyorum kur yapıyor ama ne anlamda çiftleşmek mi istiyor bu arada bilgiler için teşekkür eederim

Bir de kafa hacmini nasıl hesaplıcam ?

RE: Kaplumbağa yem çizelgesi yapabilir miyiz ?

Yemleri bir araya getirip toparladığınızda kafası büyüklüğü kadar ediyorsa uygundur.

Meyve vermenizi önermem şeker öğünlerinde yok. Kısmen ayda bir kez olabilir.

Kur yapma hateketlerini bazen küçükkende yapabiliyorlar ama sizinki gerçekten eş tutmaya hazırlanıyor bence. Ama daha başlangıç. İşk baharda etrafınızdan erişkin bir dişi ödünç alıp bir araya getirebilirsiniz.

Ama bahsettiğim gibi ödü bir dişi ile deneme iyi olur. Eğer dişi kabul etmez ise ayırmanız gerekecektir, yani geri vermeniz gerekir. Sebebi ciddi kavga ve yaralanmalar meydana gelebilir.

Anladım büyük bi akvuryum alıp hemen koyucam dişiyi abim zaten petshopta çalışıyor söylerim hemen getirir olmadı geri götürür çiftleşmesi için nasıl bir ortam gerekir

Çiftleşmesi için genelde bahar ayı tercih edilir ve su ısısı normalden yaklaşık iki derece yükseltilir. UVA etkili kuru alan lambası kullanmak etkilidir. Hayvanlar rahat ve çok göz önünde olmayan bir odada ise daha iyi olur. Bundan sonra birbirlerini bu iş için kabul etmelerine zaman tanınmalı. Eğer çiftleşme ve hamilelik (yumurta) olursa dişinin yumurtlaması için tekrar uygun ortam sağlanmalı ki buda sanırım en zor olan.

Cvp: Kaplumbağa yem çizelgesi yapabilir miyiz?

Herşey için sağolun sizde çiftleşme deyince çok sevindim kaplumbağamın yavrularını görmek hep istediğim bir şeydi inşaallah büyük bir akvaryuma geçeyim detaylı bir araştırma yapıp bu mutluluğu tadıcam

Bu arada detay yazmamışım, bahar olarak ilk bahar aylarıdır.

Anladım sağolun ilhbahar olmadığı sürece çiftleşmezler mi ?

Bildiğim kdarıyla doğada su sıcaklığı ısınmaya başladığı dönem olan ilk baharı tercih ediyorlar. Gerçi evde belki kandırılabilir. Ama havalarında genel anlamda ısınması etkiler bence. Yani soluduğu hva ısısı. Nede olsa ev her ihtimalde daha sıcak oluyor. Bir çok kaplumbağa bu sene yaz başında kızıştı.

Acaba dişi ile eş tutarlarsa ve yavrular olursa dişiyi besleyim mi yoksa petshopa geri mi veriyim

Öyle bir durumda dişiyi beslemeye devam edebilirsiniz.

benim lambam kırılmıştı bir süredir lambasız kuru alanda vakit geçiriyordu sonra bir farkettimki çok olmasada akciğer enfeksiyonu geçiren kaplumbağalarda ağızdan tak diye gelen sesi duymaya başladım hemen lamba sipariş ettim..

Lamba olmadan hasta olmaları kaçınılmaz. Bu sebeple ben hep yedek lamba ve duy takımı bulunduruyorum. Umarım kısa zamanda elinize geçer.
Kaplumbağayı iyi gözlemleyin derim. Hastalık durumunu işaret eden diğer etkenler oluşmaya başlarsa tedavi gerekecek. Tabi ekipmanlar tam olmadan tedavi sonuç vermez.

Kuru alanı iptal edeyim mi ? Şuanlık lambayı en erken 5-6 gün sonraalabilirim

Etmeyin, dinlenmek isteyebilir. Ama risk olacak. Bir bez ile örtüp akvaryum üzerindeki havanın sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz.

zaten kuru alanın bulunduğu yerin üstü akvaryumun yarısına kadar kartonlar kapalı kaçmasın diye yapmıştım bu engel olur mu yoksa tamamını mı kaplayım

Öyle kalabilir ama hastalık konusu için şansa kalmış bir durum. Kartonların üzerine kumaş serseniz biraz daha izole edebilirsiniz.

Geri