Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalar doymaz mı?

kaplumbaby

Yeni Üye
1 yaşında 11 cm boyunda tahminen erkek bir kaplumbağam var.Sürekli yemek yiyor.Akvaryumunun camına vurup beni çağırıyor, yemek istiyor.Obez gibi görünmüyor ama böyle yemesi normal mi bilmiyorum.Elimi de sık sık ısırıyor.Günde 2 defa besliyorum.Sabah akşam 10-15 tane yem ve biraz kurutulmuş karides veriyorum.Ara öğün olarak haşlanmış yumurta beyazı,marul,tavuk eti,karides(kurutulmamış) ve balık vs. veriyorum.Aldığım ilk hafta yemek yememişti.Bunun dışında asla verilen yemeği reddettiğini görmedim(bitkisel besin hariç). Ona yemek vermek beni çok mutlu ediyor.Obez olmamasının sebebi sanırım çok hareketli olması. Akvaryumun içinde bir o tarafa bir bu tarafa yüzüp yüzüp duruyor(beni takip ediyor).
Sizce onu nasıl beslemeliyim?Şimdiden teşekkürler...

Cvp: Kaplumbağalar doymaz mı?

Forumumuzun beslenme kategorisinde hem verilecek hem verilmeyecek yiyecekler mevcut. Bahsettiğiniz yemlerin hepsini aynı gün vermeniz doğru değil. Artık 10cmyi geçmiş bir kaplumbağa için karidesi haftada 1 güne indirseniz iyi olur. Obez olmasa bile kabuğunda ve iç organlarında zararlar oluşmaya başlayabilir.

Bol bol farklı yemler kullanın. Ayrıca marul gibi yeşilliklere alıştırın. Ve en önemlisi kesinlikle protein oranı düşük stick yemlere geçin. Sera herbivor veya sera vital gibi bir yem ana yemi olsun.

Bu arada kaplumbağalar doyar, ama içgüdüsel olarak yarın yem bulamayacaklarını düşündükleri için buldukları an sürekli yemek isterler. O yüzden ne kadar yüzerse de yüzsün kafa büyüklüğünden fazla yem vermemeye özen gösterin ve yavaş yavaş proteini artık eksin.

eminemre' Alıntı:
Forumumuzun beslenme kategorisinde hem verilecek hem verilmeyecek yiyecekler mevcut. Bahsettiğiniz yemlerin hepsini aynı gün vermeniz doğru değil. Artık 10cmyi geçmiş bir kaplumbağa için karidesi haftada 1 güne indirseniz iyi olur. Obez olmasa bile kabuğunda ve iç organlarında zararlar oluşmaya başlayabilir.

Bol bol farklı yemler kullanın. Ayrıca marul gibi yeşilliklere alıştırın. Ve en önemlisi kesinlikle protein oranı düşük stick yemlere geçin. Sera herbivor veya sera vital gibi bir yem ana yemi olsun.

Bu arada kaplumbağalar doyar, ama içgüdüsel olarak yarın yem bulamayacaklarını düşündükleri için buldukları an sürekli yemek isterler. O yüzden ne kadar yüzerse de yüzsün kafa büyüklüğünden fazla yem vermemeye özen gösterin ve yavaş yavaş proteini artık eksin.

Hepsini aynı anda vermiyorum canım.vb. yazdığım şeylerin sadece birini.Bazen o kadar bile olmuyor.
Karides haftada 1 gün mü?Peki.Yavaş yavaş azaltıyım o zaman. :eat: Sera vital zımbırtısını alırım.Ya da diğerini her neyse.Peki ne kadar vermeliyim?Kafası kadar demeyin çünkü ayarlayamıyorum(Kafası ağırlığnda mı?Yemlerin arasında boşluk kalıyor o da hesaba katılacak mı? Kafası nerde bitiyor bunun?vs. vs. :honk: ).Bitkilere alıştırmaya çok uğraştım.Aldığım günden beri hemen her gün akvaryumuna marul vs. attım ama yemeyince yemiyor kerata.

boynu hariç kafasının HACMİ kadar sizin kaplumbağayı gözle görmeden nasıl söyleyelim kaç yem olduğunu.

Emin Bey bana günde 2 öğün biraz fazla geldi siz ne dersiniz ?

Evet o gözümden kaçmış o boydaki kaplumbağa için günde bir kez verebilirsiniz hatta hafftada 1 günü de boş geçirebilirsiniz. Sizin tercihiniz.

Yem miktarı olarak örneğim 10cm bir kaplumbağa için Sera Rafy P den 8 tane falan verilebilir belki arada 10 tane.

Peki tamam.8-10 tane yem.1 gün boş.Diğer yemeklerini nasıl veriyim?

Marulu istediğini kadar verebilirsiniz. Örneğin ek yem alırsanız onu haftada 2 gün verirsiniz. Haftada 1-2 gün yumurta beyazını sıkıştırabilirsiniz. Az az ama çeşit koyabilirsiniz.

Yaa benim kapluşum iki gündür marul yemiyor :( önceden ne güzel yiyordu nazar ettim herhalde :) Bide Gammarusu karides gibi haftada 2 kere falan mı vermem gerekiyor? Bana çok küçük geldiler (kurutulmuş bide onlar)

Yavru kaplumbağalar için haftada 2-3 kez, 10cmden büyükler için de haftada 1-2 kez uygundur gammarus karides için.

Bir tane yavru kaplumbağam var, sanırım dişi. Ben okula gidince (12 yaşındayım) tek kalıyor. Ona arkadaş almak istiyorum, ne yapmalıyım?

Tek kalmasında sorun olmaz diye düşünüyorum.Forumda bununla ilgili yazılar var.
Ama sizin tercihiniz se eğer koplumbağanızın boyutuna ve hareketliliğine bağlı sağlıklı bir kaplumbağa alabilirsiniz.Tabi buluncakları akvaryumun boyutunuda düşünerek.

eminemre' Alıntı:
Marulu istediğini kadar verebilirsiniz. Örneğin ek yem alırsanız onu haftada 2 gün verirsiniz. Haftada 1-2 gün yumurta beyazını sıkıştırabilirsiniz. Az az ama çeşit koyabilirsiniz.

sanırım aza az çeşit yapacağım.Teşekkürler.

candy.beyza' Alıntı:
Bir tane yavru kaplumbağam var, sanırım dişi. Ben okula gidince (12 yaşındayım) tek kalıyor. Ona arkadaş almak istiyorum, ne yapmalıyım?
Kaplumbağalar sosyal hayvanlar değillerdir. Rahatlıkla tek başlarına hayatlarının sonuna kadar yaşayabilirler. Eş almanız sadece bakım zorluğunu artıracaktır. Unutmayın ki bir kaplumbağa akvaryumunda yetişkin kaplumbağa başına minimum 100 litre düşmelidir.

Geri