Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağalar için tatil yemleri var mı?

garez

Bronz 5 Üye
Balıklar için var diye biliyorum, kaplumbağalar için de varsa harika olur. yemleme cihazları var fakat uygun fiyata yok sanırım. Teşekkürler.

Kaplumbağalar için öyle bir yem yok. Olsaydı dahi çare olmazdı bir günde bitirirlerdi.

Cvp: RE: kaplumbağalar için tatil yemleri var mı?

cem' Alıntı:
Kaplumbağalar için öyle bir yem yok. Olsaydı dahi çare olmazdı bir günde bitirirlerdi.

balıklar da doyma içgüdüsü olmayan hayvanlardan değiller mi? yani balıklar için üretilmişse kaplumbağalar için de üretilemez mi? 

bir de birkaç günlüğüne de olsa tatile giderken ne yapıyorsunuz genelde?

bu arada yeterince araştırmamışım, uygun fiyata yemleme cihazları varmış ::) 30 - 50 bandında işe yarar cihazlar var gördüğüm kadarıyla. ben 150 liradan ucuza bulamamıştım geçenlerde araştırırken.

Cvp: RE: kaplumbağalar için tatil yemleri var mı?

garez' Alıntı:
cem' Alıntı:

balıklar da doyma içgüdüsü olmayan hayvanlardan değiller mi? yani balıklar için üretilmişse kaplumbağalar için de üretilemez mi? 

bir de birkaç günlüğüne de olsa tatile giderken ne yapıyorsunuz genelde?

bu arada yeterince araştırmamışım, uygun fiyata yemleme cihazları varmış ::) 30 - 50 bandında işe yarar cihazlar var gördüğüm kadarıyla. ben 150 liradan ucuza bulamamıştım geçenlerde araştırırken.

Ben balık besliyorum 2 adet molly tankım var  :D Kaplumbağalar için tatil yemi olayı yok.Balıklar kaplumbağalara göre doyma iç güdüsü daha fazla olan hayvanlardır,daha doğrusu türlere göre değişir.Tatil yemleri de zaten 1 haftalık bi tatil için değil en fazla 2 günlük haftasonu tatilleri için kullanılır.Onun yerine otomatik yemleme makinesi kullanılabilir  :)

Otomatik yemlemede stick yem kullanacaksın. Ona uygun haznesi ve deliği geniş olmalı.

Balıkların yiyeceği yem miktarı sınırlı bunlarda o yok. Yağ depolama eğilimleri olduğu için sürekli yeme güdüleri var. Hatta mide sıkışıklığını önlemek için o anda dışkılarlar veya kusar tekrar yerler.

Küçük balıklar için bir ara 15 günlük yemlerden vardı hala var mı bilmiyorum. Tenis topunun yarısı kadar beyaz renk birşeydi.

Ya yemleme makinası al. Ya da birine söyle beslesin. Hayvanlar 8 cm üstü ise bir gün aç kalmasında sorun yoktur. Eğer dışkısını yiyor ve 10 cm kabuk boyu üstü ise 2 günde durabilir. Ama gitmeden evvel bir iki gün yem oranını artır. Bir kısmını yağ olarak depolasın.

Merhabalar.
Kaplumbağa bakıcıları olarak, komşunuzun veya gelip besleyecek bir yakınınızın olmadığı biri yok mu? Hafta sonu, 2 günlük bile olsa bir yere giderken ne yapmalı? Yem makinasıyla ilgili hem bu forumda hem de başka bir kaç forumda önermediğinizi okudum... Herkesin yardımcı besleyecek tanıdıkları var sanırım... :(

Hayvanlar 10 cm üstü olduğunda bir gün aç bırakılabilir. Haftasonu 2 günlük bırakılacaksa gitmeden evvel iyice beslenir. Bir miktarda kuru alana bırakabilir. Buradan alıp suya inerler. Hayvanlar kendi dışkılarını da yedikleri için sorun olmaz.

8-10 cm kabuk arası hayvan biraz yağ biriktirmiş ise yine aynı yöntem uygulanabilir.

Daha küçükler için biri beslemeli. Bunlar için yemleme makinesi kullanılabilir. Buna uygun yem eheim professional food'dur. Yuvarlak olduğu için tıkanma yapmaz. Suya temas edince büyür.

Geri