Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalar Ticaret Aracı Değildir

umutsahin

Gümüş 1 Üye
Arkadaşlargünümüzde kaplumbağalar bir ticaret aracı olarak kullanılmaktadır petshoplar ve diğer kaplumbağa satan yerler tarafından Benim 3 tane kaplumbağam var bunlara bakamıyor değilim herşeyleri var tam teçhizat ama onların o akvaryumdan dışarı çıkmak istercesine davranışları beni yiyp bitiriyor şu andan itibaren onları petshop'a falanda vermem başka bir kişiyede vermem ama inanın bende bilinçsizolarak aldım bu site ile karşılaştıktan sonra baya bişey öğrendim ama onların doğal ortamlarından alınıp en fazla 2 merte bi akvaryumda bakılmaları benim içimi yakıyor.Kimsenin kaplumbağa alması taraftarı değilim tabiki petshopdaki hayvanların başka çaresi yok ama biz ne kadar bilinçli olup kaplumbağa almazsak bu ticarette son bulacaktır en azından buna inanıyorum bu yazıyı okuyacaksınız veya çok uzun die okumayacaksınız belkide,belki bana kızanınız olacak onları orada bırakamayız diyenleriniz olacak yada hak verenleriniz bu yazı hakkında kimin ne düşündüğü beni alakadar etmiyor bunları bi anda kaplumbağalarıma bakınca yazmak geldi içimden doğadaki halleri aklıma geldi daha mutlu olabileceklerini düşündüm bu yazıyı tüm samimiyetimle yazdım Burada bulununların hepsinin kapplumbağası vardır ama nolur onlarada bişey olursa bu hayvanları almayın,alacak olanlarada engel olun olunki bu ticaret artık son bulsun kaplumbağa hediye edilecek kadar önemsiz birşey değildir günümüzde artık doğum günlerinde kaplumbağa hediye edenler var oda bir canlı onlarında kendi hayatını yaşamaya hakları var.

LÜTFEN BUNA ENGEL OLALIM :(

Cvp: Kaplumbağalar Ticaret Aracı Değildir

Bırakın doğal alanda yaşamayı akvaryum ortamı bile görmüyor çoğu böyle siteler olmasaydı bende bilmezdim açıkcası ilk gün plastik kapta aldım eve gelince bir araştırma vicdanım rahat etmedi ve 2. gün bir akvaryum aldım çoğunun bakım şartları bunları bile gerektirmiyor gönül ister ki ticareti yapılmasın ama pek değişecek gibi de görünmüyor. Petshoplarda telef oluyor hayvancağızlar..

Forumumuz bu konuda oldukça duyarlıdır zaten. Hatta eski konularda bu konu çok kez de tartışıldı. Burada bize düşen görev kadar da yasal düzenleme de gerekiyor. Örneğin ABD'de 4'' ten küçük kaplumbağaların satışı yasak. Yaklaşık 10-12cm ediyor. Ayrıca her türlü sürüngen için bakım broşürü ve tam tehçizatlı bakım alanı temini zorunlu. Orada FBI ve eyalet yetkililer çok sıkı şekilde denetliyor ve para cezası yerine direkt satış yapılan dükkan kapatılıyor.

En azından şu aşamada para verip kaplumbağa almak yerine, bakılamayacak durumdaki kaplumbağaları edinmek çok daha mantıklı.

Eğer kimse almazsa satılmadığı için bu hayvanların ticaretini yapan bütün yerler satmayacaktır...

eminemre bu konu daha önce tartısılmıs olabilir sadece üzüntümü dile getirmek istedim elbette düzenleme getirilmeli ama hiç satılmasa güzel olmazmı ne 4 yasındaki ne 1 yasındaki ??

Kimsenin almaması söz konusu mümkün değil malesef. Araştırma yapmayan o kadar çok insan var ki.. Gidiyorlar petshopa 1 kap şu yemi ver şu kadar su koy yeter diyorlar onlarda araştırma yapma gereği bile duymuyorlar

malesef öyle ben kaplumbağa alacak olan arkadaşlarıma engel oldum onlarda başkalarına böyle böyle yayılma olasılığı yok değil ama doğrumu ?

Tabiki de Umut Bey doğru söylüyorsunuz. Hatta bazı petshoplarda kedi, köpek gibi hayvanların durumu bile içler acısı :/

O yüzden her türlü hayvanı barınaklardan ya da bakamayacak durumu olanlardan temin edilmesi taraftarıyım.

Ben bir petshopa girdim.Ben diyeyim 40 siz deyin 50 tane kaplumbağa en fazla 2 metrelik bir akvaryumun içine 2 damla su 2 tane taşla üst üste çıkmış.Su desen kahverengi pislik içinde bırakmışlar.Orda ki adamı uyaracaktım fakat çok kalabalık olduğu için birşey demedim.

Sanmıyorum.. Kaplumbağa besleyen bir arkadaşım var yaklaşık 1 yıldır bakıyor hayvancağız büyümüş değil akvaryum al böyle bakılmaz diyorum. Son senem onu temizlemekle nasıl uğraşim diye kulak ardı ediyorlar. Herkes bu sitedekiler kadar sorumluluk sahibi değil malesef

Malesef ben hiç bir hayvanı o halde görmeye dayanamıyorum

İnanın adminler başta olmak üzere forumdaki hemen hemen herkes sizin gibi düşünüyor ama böyle düşünenlerin %75 i aldıktan sonra araştırma yapıyor (ben de dahil).
Şahsen ben bu hobinin bitmesini pek istemiyorum. Ayrıca dünyadaki ülkelerin yarısı bu ticarete ortak. Başlarda engel olunsaydı rahatlıkla bitirilebilirdi ama artık sadece kontrol etmek insanların eline.
Mesela Amerika'da plastik kap türü şeyler yasak. Türkiye'de de böyle bir şey olsaydı bu kanlı ticaret sadece bakabilmeyi becerebilenlerin yaptığı tatlı bir hobi olurdu. Aslında şimdi yeni bir yasa çıkartıldı Türkiye'de (Forumda da duyuruldu.). Artık bakımsız akvaryumlarda kaplumbağa satan petshopları şikayet etme hakkımız var ama bu yasa plastik kap meselesini engelleyen bir yasa değil.
Açıkçası ben bu hobiyi çok seviyorum ve bu ticareti bitirme değil, tıpkı Amerika ve diğer az sayıdaki ülkeler gibi kontrol altına alma taraftarıyım.

Son vermemiz mümkün değil ama en azından sağlıklı ortamlarda bakılması ve satılması sağlanabilir

emronyus bi nevi haklısın ama bende şöyle düsünüyorum madem bu ticaret bitmez bırakalım gercekten parası olan bu hayvanlara güzel ve doğal ortam sunabilcek insanlar baksın 2 metre akvaryum değil koca bi bahçe verebilcek insanlar baksın (ama ne yazıkki bu hayalde kalıo ilerisi yokk :(:()

Niye bir tek bahçe lazım ? Aslında yabancı forumlara bakarsanız kaplumbağa başı en az 200-300 litre önerilir ama Türkiye şartlarında kaplumbağa başı 100 litre anca karşılayabiliyoruz. Çünkü daha fazlasında ya deli muamelesi görüyoruz ya da etrafımızdakiler bize izin vermiyor.

Geçen gün petshopa gittiğimde niye o kadar büyük bi akvaryumda sadece 2 kaplumbağa besliyorsunuz ki yazık ediyosunuz o akvaryuma dedi!

İşte bu yüzden ben sadece internetten yapıyorum araç-gereç alışverişimi :D Petshoptan alırsam da balık için alıyorum diyorum (yemler dışında tabii). Resmen burnundan getiriyorlar insanın zevkini.

Konya işte yapcak birşey yok :D

başka birinden beklemem zaten o sözü :D:D

Oho daha neler duydum güldüler bana :DD İlk akvaryum almaya gittiğimde akvaryumda kaplumbağa mı besleyeceksiniz ilk defa sizden duyuyorum öyle birşey dediler :D

Geri