Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağalara sebze verirmi

Cvp: kaplumbağalara sebze verirmi

Patates yoğun miktarda nişasta içerir.Nişastanın sindirimi ağız ve ince bağırsakta gerçekleştiği için kaplumbağalarda sindirimi zordur.Bu sebeple kaplumbağalarda beslenme materyali olarak kullanılmamalıdır.
Yiyebilecekleri sebzeler
-Sakız Kabağı
-Pancar Yaprağı
-Hindiba Çeşitleri (Yaprağı)
-Yedikule Marul
-Kırmızı Yapraklı Marul
-Kıvırcık Lahana
-Hardal Yaprakları
Özetlemek gerekirse;geniş yapraklara sahip papatyagiller familyasına ait uygun bitkilerin yaprakları sebze amacıyla beslemek için verilebilir.

lahanagillerden saydıklarınızın çoğu ama ? patatesi yılda bir sefer veriyom zaten çok değil yılda bir vermeyem mi yani?

asi kız' Alıntı:
lahanagillerden saydıklarınızın çoğu ama ? patatesi yılda bir sefer veriyom zaten çok değil yılda bir vermeyem mi yani?

Kolay bulunabildiği için papatyagiller şeklinde özetlemiştim.Ayrıca marulun da papatyagiller familyasına ait olduğunu eklemek isterim.
Burada mühim olan yaprakların kondisyonu ve içeriğidir.
Doğal yaşamlarında çok geniş alanlarda yaşamadıklarından ötürü çevresindeki bitki çeşitliliği sınırlıdır.Dolayısıyla içlerinden seçilebilecek bir kaç farklı sebze ile dönüşümlü olarak beslenebilir.

anladım ben yılda bir kez kafası büyüklüğünde rendelenmiş havuş ,elma diğer tüm yılda marul kıvırcık taze yeşil fasulye ,taze tatlı yeşil biber veriyorum sebze olarak uygunmudur? peki

Ben şahsen beslediğim kaplumbağalar ağırlıklı olarak bitkisel ağırlıklı beslenecek yaşa ve boya gelse yeşillik çeşitleri dışında bir şey vermem.
Egzotik lezzetler yaratmaya ya da farklı mutfaklar tattırmaya çalışmam.İhtiyacı olan besin değerlerine sahip belirli hayvansal ya da bitkisel gıdaları sağlamak yeterli olacaktır.

Beslenme ve geri kalan konular hakkındaki bilgiler için bitirme tezini bilgisayarınıza indirip su kaplumbağası bakımı konusunda el kitabı olarak kullanabilirsiniz.
İçindeki bilgiler dışında bakım süreci ile tecrübe ettikleriniz de ufkunuzu genişletecektir.

Bitirme Tezi

bu saydığım bitkileri sebzeleir severek yiyorlar ondan sordum vermemde sakınca varmı diye bir görseniz saldırıyorlar resmen :)

Her şeyi yeme çabasında oldukları için (Bknz:Olivia-Peter'ın Arka Fon Sorunu) yiyebilecekleri düşünülen her türlü gıdayı yemeleri onlara faydalı olduğu anlamına da gelmiyor.

ben faydalı demedim zaten yemeyi seviyorlardedim benimkiler resmen yaşamak için değil yemek için yaşayanlardan :)

Tuzlu ve tatlı gıdalar vermiyoruz. Bu böbrek, karaciğer ve pankreası için zararlı olur. Meyvede fruktoz yani meyve şekeri içerdiği için uygun olmaz.

İşlenmiş et türevleri ve bu gibi kimyasal ürünlere maruz kalmış yiyecekler zararlıdır. Tere roka gibi kokulu bitkilerde verilmez. Yem olarak başta tetra reptomin ve sera vital yem almalısın. Bunlar bitkisel olarak genel besin ihtiyacını karşılar. Harici olarakta marul türevleri yeterli olur.

cem' Alıntı:
Tuzlu ve tatlı gıdalar vermiyoruz. Bu böbrek, karaciğer ve pankreası için zararlı olur. Meyvede fruktoz yani meyve şekeri içerdiği için uygun olmaz.

İşlenmiş et türevleri ve bu gibi kimyasal ürünlere maruz kalmış yiyecekler zararlıdır. Tere roka gibi kokulu bitkilerde verilmez. Yem olarak başta tetra reptomin ve sera vital yem almalısın. Bunlar bitkisel olarak genel besin ihtiyacını karşılar. Harici olarakta marul türevleri yeterli olur.

yanlzı yemde sıkıntımız var serayı yemiyorlar ısırp tükürüyorlar öylece kalıyor suyun üstünde jbl yiyorlar sadce okadar yem aladım hiçbirine ağzlaını sürmüyor keretalar ...tuzlu vermem zaten zararlıymış tatlıda elma kafaları büyüklüğünde yılda 1 sefer veriyorm marul kıvırcık yeşil biber ,yeşil fasulye tazasei tabi et olarak karides ve balık dışında bişi vermiyorum

Verdiğin balık ve karides yemse sorun değil dışardan veriyor isen sakıncalı. Denizden çıkma ürünler tuzlu olduğu için olmaz. Tatlı suda yetişen canlı olarak alabalık kılçıklarından ayrılıp haşlandıktan sonra soğutulup verilebilir. Kafa hacminde fazla değil ve en az 10 günde bir. alabalık Vücuttaki kalsiyumun atılmasına neden olur bu sebeple sürekli beslemekten kaçınılmalıdır.

Ama hali hazırda jbl energil veya sera royal yem varken alabalığa gerek kalmaz.

Yeşil biber verme. Malum hormon kullanılan sebzeler arasında kışın bu sebeple salatalık da vermiyoruz.

balık olarak somon alabalık sazan lüfer hamsi veriyorum 2 haftada bir veriyom biber verme diyosnız vermem siz daha iyi bilirisniz salatalık hiç vermiyom zaten denemedim denememde hazır yemde dedeğim gibi jbl dışında ağzılarına sürmüyorlar ..karidesde kurutulumş karides ve söylemeyei unuttum mürekkep balığı kemiği veriyorum 2 haftada bir onuda cem abi :)

mineral yemin var ve yiyor ise kemiğe gerek yok içinde kalsiyum var. deniz balıkları verme her ne kadar haşlasanda içinde tuz oluyor. yem yememesi dışardan verdiğin ürünlere alışmasından. özellikle raffy P en sevdikleri yemdir. yeme alıştırmal için dışardan verdiğin yiyecekleri kesip. her gün yiyene kadar bu yem denemelerine devam etmen. bu konuda inatları meşhurdur. günlerce yememk için direnir. ama sen diret. hayvanlar açlıktan ölmez. vücutlarındaki yağı kullanır. en geç bir haftaya yerler diye umuyorum. aç kaldı diye endişelenme. acitasyon konusunda uzmanlar.

gammarus hayvanlara ufak kalır. en temizi jbl energil al. balık ve karidesler iridir. elinde parçalayıp ağızlarına tıkarsın. diğer yemlere başladıklarında alacağın yemleri söylerim.

sera marka aldım ısıramadılar tadinida beğenmediler sanırım ondan ısırıp tükürdüler sabaha kadar bekledim yesinler diye yemediler jbl marka yem verdim tek lokmada indirdiler miğdeye balık vermeyi keseyimmi tamamen yoksa ayda 1 mi vereyim yem yiyorlar ama sadece tek bir markanın

mailto:/XBgyER.jpg[/url]] işte yedikleri yemler sera tamamen duruyor :)

balık yemse haftada bir verebilirsin. seninkiler enteresan jbl en sert yemdir. sera yemlerde tersine en yumuşak. sert yemler aynı zamanda çenelerini de güçlendirir.

asi kız' Alıntı:
sera marka aldım ısıramadılar tadinida beğenmediler sanırım ondan ısırıp tükürdüler sabaha kadar bekledim yesinler diye yemediler jbl marka yem verdim tek lokmada indirdiler miğdeye balık vermeyi keseyimmi tamamen yoksa ayda 1 mi vereyim yem yiyorlar ama sadece tek bir markanın

mailto:/XBgyER.jpg[/url]] işte yedikleri yemler sera tamamen duruyor :)jeli attım bu arada resim eski olunca :)hiç kullanmadım jeli

valla cem abisi bizimkilerde yemde marka takıntıları oluştu:)napicaz bilmiyorum ama balığa devam aralıklı vermeye yani

balık yem değil abi bizim yeidğimiz türden denizden gölden çıkan balık :)

Yemler fotoğraf çekmek için peteğin üzerine alındıysa sıkıntı değil ama hep orada duruyorsa peteklerin yandığı dönemlerde farklı yerde saklanmalı.

resim çekmek için duruyordu orda oradan net çekim yapabilem diye yoksa dolabın rafında duruyorlar :)

Tuzlu baliklari vermeyin cem abinin dedigi gibi

Yemleri attiktan 30 dakika sonra yemedikleri alin, yemedikleri yemleri yiyene kadar karistirarak atin ve bu sure zarfinda baska hazir veya disardan yem vermeyin ve dedigim gibi yemezlerse 30 dakika icinde toplayin sudan

Geri