Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarda obezite durumu

Temizledikten sonra iyice yıkayın. Suyu peçeteye emdirin. Yiyeceği ölçüde (miktarda) strechte sarın. Buzluk arkasına doğru koyun. Bütün olarak koyunca çıkar koy çıkar koy ısı alıyor.

King karides tarzı iri ise ortasından büyük damar geçiyor onu da çıkarın.

Normalde de kokusu olan birşey.

Bozulmamışsa çözüldükten sonra yıkayın. 10 dakika kadar haşlayın. Haşlamadan bir 5 dakika kadar elma sirkesi döküp bekletirseniz iyi olur. Sonra yıkayıp haşlayın. Yalnız kokusu kalırsa hayvan yer mi bilmiyorum. Bir tane deneyin.

Kerevit sakın almayın. %60-70 firesi var. Temizlemesi de ayrı bir dert.

Temizledikten sonra iyice yıkayın. Suyu peçeteye emdirin. Yiyeceği ölçüde (miktarda) strechte sarın. Buzluk arkasına doğru koyun. Bütün olarak koyunca çıkar koy çıkar koy ısı alıyor.

King karides tarzı iri ise ortasından büyük damar geçiyor onu da çıkarın.

Normalde de kokusu olan birşey.

Bozulmamışsa çözüldükten sonra yıkayın. 10 dakika kadar haşlayın. Haşlamadan bir 5 dakika kadar elma sirkesi döküp bekletirseniz iyi olur. Sonra yıkayıp haşlayın. Yalnız kokusu kalırsa hayvan yer mi bilmiyorum. Bir tane deneyin.

Kerevit sakın almayın. %60-70 firesi var. Temizlemesi de ayrı bir dert.
Hocam hamsiye bayılıyor en sevdiği şey karidesten bile daha çok seviyor 3 karides 4 hamsi alsam 2 aylık yeter sanırım bitince bidaha alırım

Hocam birde yuksek ısı bu hayvanlara yaramıyormuş. geçen 52W taktım 25cm mesafeden hayvan kendinden geçti mayıştı çok kötü oldu suya indirdim sonra 28W taktım. Birde geçen konuştuğumuz kablo konusu hakkında bu kablolar 2.5Amper ama bu beyan akımı yani kısa süreli dayanabileceği maksimum akım uzun süreli çalıştırma için 52W a kadar çalıştırıyor. Lambaları denemek için bir test aleti yaptım kendime.
16Amper kablo taktım baya kalın. Eski kabloları kurcalamam lazım bulursam masa lambasına da 16amper kablo takacağım. Duy zaten seramik.

1707056842209.png

Tamam.

Hamsiyi haftada birden fazla vermeyin. Fosfora ihtiyaçları var ama vitamin gibi fazla fosforda zararlıdır. İstavrit almayın o aşırı kılçıklıdır.

Hayvanın biraz mayışması iyidir. Sıcakta keyif yapar. Yalnız şimdilik 1-2 saatten fazla durmamalı.

Kuru alan dar ise yani çanak kenarlarında fazla boşluk yoksa ısı kenarlardan fazla uçmaz o zaman sıcak fazla hissedilebilir. Bu durumda 9-10 cm kabuk boyu gibi 52 W olana dönün. Hayvan kendini korumayı öğrenmiş olur. Ya yer değişir yada kafasını kabuk içine sokar yada suya iner. Kabuk kalınlaşacağı için etkilenmez. Yalnız 28 watta çok düşük 42 watt alın.

Tamam.

Hamsiyi haftada birden fazla vermeyin. Fosfora ihtiyaçları var ama vitamin gibi fazla fosforda zararlıdır. İstavrit almayın o aşırı kılçıklıdır.

Hayvanın biraz mayışması iyidir. Sıcakta keyif yapar. Yalnız şimdilik 1-2 saatten fazla durmamalı.

Kuru alan dar ise yani çanak kenarlarında fazla boşluk yoksa ısı kenarlardan fazla uçmaz o zaman sıcak fazla hissedilebilir. Bu durumda 9-10 cm kabuk boyu gibi 52 W olana dönün. Hayvan kendini korumayı öğrenmiş olur. Ya yer değişir yada kafasını kabuk içine sokar yada suya iner. Kabuk kalınlaşacağı için etkilenmez. Yalnız 28 watta çok düşük 42 watt alın.
Hocam hayvan zaten 11 12cm. Kuru alan geniş yer değiştiriyor ama suya girmek istemiyordu. 12 saat acik kaldığı için 28 fena olmuyordu. 42W elimde sadece renkli var kirmizi onu sevmedi. İkinci el 10lu 42W buldum onu alacağım saticidan haber bekliyorum.

8 cm diye aklımda kalmış. 11-12 cm ise endişeye gerek yok o kendini korumasını bilir. Civarlarında kimse olmadığında belli aralıklarla 4-6 saat kadar çıkıp güneşleniyorlar.

Hocam filtenin üstünde bir kapak var sürekli onu ısırıp duruyor yermiyor da çıkartıp bırakıyor sadece ben taktıkça o çıkarıyor. Kapak olunca ses kuru alana doğru gidiyor kapak olmayınca etrafa daha çok yayılıyor acaba ondan mı çıkarıyor.

Hiçbir fikrim yok. Yalnız kafayı birşeye takarsalar bırakmıyorlar.

İşlevinde bir sıkıntı çıkarmıyorsa kapağı çıkarın. Olurda yutarsa büyük sorun çıkarır. Cerrahi müdahale gerekir.

Hiçbir fikrim yok. Yalnız kafayı birşeye takarsalar bırakmıyorlar.

İşlevinde bir sıkıntı çıkarmıyorsa kapağı çıkarın. Olurda yutarsa büyük sorun çıkarır. Cerrahi müdahale gerekir.
Kapak yutamyacağı kadar büyük fakat haznesinde elyaf ve sünger var elyafı yerse sorun olur diye düşünüyorum. Hiç elyafı yediğini görmedim ama sadece kapağı çıkarıp bırakıyor çıkardıktan sonra pek ellemiyor. Bence kapaktan dolayı doğru sesin yönü direkt kuru alana gittiği için yapıyor. Elyafı değiştirip süngerini yıkamıştım üstüne metilen mavisi damlattım kokusu gitsin diye vazgeçmedi kokudan kolayı yapmıyor olabilir.

Elyaf kirlendiğinde koku yapar bu cezbeder. Yiyebiliyorlar.

Muhtemelen hayvan filtrenin kendisinden rahatsız. Filtreyi atana kadar uğraşmayı bırakmıyacak.

Elyaf kirlendiğinde koku yapar bu cezbeder. Yiyebiliyorlar.

Muhtemelen hayvan filtrenin kendisinden rahatsız. Filtreyi atana kadar uğraşmayı bırakmıyacak.
Evet hocam bence de rahatsız. Filtreyi sevmedigini biliyorum. Ama 3W suyu çevirmeyen şelale filtre suana kadar denedigim en sakin sessiz filtre bu 2W ic filtre bile daha cok ses çıkarıyor. Ben istanbuldayken filtresini cikarmis evdekiler kaplumbağa cok mutluydu diyorlardi gelince fark ettim cidden cok daha mutluydu. Ama filtre cok sessiz ve cok iyi temizliyor sizce cikarmali miyim.

Filtresiz de olmaz. Ses hayvan için sorun değil en gürültülüde de uyur.

Şelale tip filtreleri normalde kaplumbağalarda kullanmayız bunlar sirkülasyon yapmaz. Civarındaki kirleri toplar. Uzak köşeler kalır.

Büyük akvaryuma geçince sorun çözülecek. Aslında esas sorun bu. Alan dar.

Filtresiz de olmaz. Ses hayvan için sorun değil en gürültülüde de uyur.

Şelale tip filtreleri normalde kaplumbağalarda kullanmayız bunlar sirkülasyon yapmaz. Civarındaki kirleri toplar. Uzak köşeler kalır.

Büyük akvaryuma geçince sorun çözülecek. Aslında esas sorun bu. Alan dar.
Hocam suyu kaplumbağa döndürüyor biraz. Akıntılı sudan hoşlanmıyor. Eskiden 15W filtre kullaniyodum hic yoktu boyle hareketleri. Hayvan 4 sene plastik kapta yasadi onceki sahibinde. Ben aldiktan sonra ufak bir cam akvaryum yaptim sonra daha büyük yuvaya geçtim.

Hocam su kaplumbağasında su yutma belirtileri nelerdir. Eger yuttuysa ne kadar sure hayatta kalabilir

Ciğerlerine kaçarsa hırıltılı nefes alma, halsizlik ve fazla hareket etmeden kaçınma olur.

Akciğer enfeksiyonuna benzerdir, ama belirtiler daha çabuk görülür. Akciğer enfeksiyonunda da büyük bölümü bu sebeple ölür.

Hayvanın ciğerlerine su kaçma oranına bağlıdır. Ama yetişkinler öyle kolay su yutmaz. Birşeyin altında kalma dış filtre emiş borusunun bacak yada kafasını çekmesi gibi durumlarda paniklemezlerse nefeslerini uzun süre tutabilirler.

Ciğerlerine kaçarsa hırıltılı nefes alma, halsizlik ve fazla hareket etmeden kaçınma olur.

Akciğer enfeksiyonuna benzerdir, ama belirtiler daha çabuk görülür. Akciğer enfeksiyonunda da büyük bölümü bu sebeple ölür.

Hayvanın ciğerlerine su kaçma oranına bağlıdır. Ama yetişkinler öyle kolay su yutmaz. Birşeyin altında kalma dış filtre emiş borusunun bacak yada kafasını çekmesi gibi durumlarda paniklemezlerse nefeslerini uzun süre tutabilirler.
Hocam biraz yüksekten suya düştü su yutmuş olabilir mi şuan normal aslında ama cok hareketli degil birtane yem de yedi. Yaklaşık 4 saat oldu su yutmuş olabilir mi

Yem kutusunu gosterdim yavaş yavaş geldi normalde çıldırırdı. Akşam vakti olduğu için mi acaba. Eger az bir miktar su yuttuysa ölür mü. Ölüm yaklaşık kac günde gerçekleşir

Öyle kolay su yutmazlar. 1-2 metre yukarıdan düştüyse suya çarpma bir miktar beton etkisi yapar ve sersemletir hepsi o kadar. Boynunda ve bacaklarında incinme yoksa ertesi güne toparlar.

Öyle az su yutmayla ölseler kaplumbağa kalmazdı. Doğal ortamlarında ağaçların üstünden atlıyorlar.

Hayvan canlı su yutsa yüzme yerine bitkin halde kuru alanda dururdu.

Öyle kolay su yutmazlar. 1-2 metre yukarıdan düştüyse suya çarpma bir miktar beton etkisi yapar ve sersemletir hepsi o kadar. Boynunda ve bacaklarında incinme yoksa ertesi güne toparlar.

Öyle az su yutmayla ölseler kaplumbağa kalmazdı. Doğal ortamlarında ağaçların üstünden atlıyorlar.

Hayvan canlı su yutsa yüzme yerine bitkin halde kuru alanda dururdu.
Hocam hırıltılı nefes alma yok. Yem yiyor. Hareketli ama çok aşırı değil şuan yem için çırpınıyor. Heryere su sıçratıyor şap şap yapıyor sürekli bazen bunun sesine uyanıyorum suyu temizken sorun değilde dışkı ve idrar da suya birlikte etrafa sıçrıyor bu da böcek çekiyor eve. Ne yapabilirim

Civarına eski bez çarşaf serin. Ben temizlik öncesi yere sererdim halıya su temas etmezdi.

Normal zamanda da su sıçrıyorsa ve civarında halı yoksa vileda ile silin.

Büyüdükçe biraz duruluyorlar ama o delirme tamamen kaybolmuyor.

Geri