Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarım daha bebek doğru mu besliyorum?

dermet

Taç 5 Üye
Merhaba arkadaşlar,

Benim kaplumbağalarım daha bebekler. 1 ay oldu alalı. Petshop çalışanı sanyu yem verdi. Günde 1'er tane at dedi. Daha sonra gittiğimde ise yanına gemma diye bir marka verdi. Forumu baya inceledim. Ama biraz kafam karıştı sanki. Birçok markanın yemi var. Ayrıca her markanın başka başka yemleri var. Bir de vitamin aldım. Reptivit Deep Fix diye bir marka. Küçük bir yerde yaşadığımdan çok az Petshop var sadece bunları temin edebildim. İnternetten topluca alışveriş yapacağım. Bana ihtiyacım olan şeyleri yazarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Cvp: Kaplumbağalarım daha bebek doğru mu besliyorum?

plastik kaptamı bakıyorsunuz?

nede besliyorsun

Sanyu marka yem sebze içerikli olduğu için kapluş bu yemi pek sevmeyecektir. Bebek kapluşu protein içeriği yüksek yemlerle beslemeniz gerekir. Sanyu yemi ek yem olarak arada verebilirsiniz. Ama ben ana yem olarak size sera raffy p öneririm. Bu yemi kullanırsanız içinde zaten kapluşlar için gerekli vitamin ve mineraller mevcut.

Ana Yem olarak:

Tetra Reptomin veya Sera Raffy P

Ek Yem Olarak

Tetra Gammarus yada Sera Raffy I

Besleyici Yem olarak:

Raffy Mineral

Önereceğim yemler olacaktır. Emin olun internetten topluca alırsanız epey ucuza gelecektir. Kaplumbağanız bebek ise 100ml lik paketeri öneririm, boşu boşuna bayatlamasın. Deepfix çok iyi bir vitamin değildir fakat yukarıda yazdığım yemler ile idare eder.

Ana yem ve ek yemi mutlaka alın. Diğeri tercihiniz olabilir. Yemlerden ana yemler gün içinde kaplumbağanızın kafası kadar olmalı . Yani 3-4cm bir kaplumbağa için 3-4 stick yem yeter. Ek yemler ise haftada 3 kereyi geçmemesi gerekir.

Vitamini ise haftada 1-2 kere 5-10 damla arasında damlatıp yeme verebilirsiniz.

Sadece yem sorduğunuz için ben akvaryum ve ekipmanlarınızı tam olarak kabul ettim. Sadece yem sordunuz di mi?

Bu arada önceliğiniz Tetra'nın yemleri olsun. 100 ml lik kutular internette 7-8TL 250 ml lik kutular 14TL civarında. Raffy Mineral'in sadece 250ml lik paketi var onu boşuna almayın biraz da sert bir yemdir bebekler için. JBL'in de ana yemlerini tercih edebilirsiniz.

Ekipmanlar tam bir tek uv lambamız eksik onu da bu günlerde tamamlayacağım.

Hanfendi bir önceki açtığı konuda akvaryum, ısıtıcı, kuru alan gibi ekipmanlarının tam olduğunu belirtmişti zaten.

Yukarıdaki listeye göz atabilirsiniz Derya Hanım..

ana yem olarak sera raffy p, tetra reptomin, hafta da bir kaç kez de sera raffy I ya da sera raffy mineral ya da sera raffy royal.

İlk iki yemi her gün verebilirsiniz son üç yemi hafta da birer kez vermeniz yeterli olacaktır.

Kaplumbağanız 1- 1.5 yaşına gelene kadar protein sğırlıklı besleyin sonra yavaşça bitkisele dönersiniz.

Ayda bir de tavuk ya da kırmızı et verebilirsiniz (yağsız tuzsuz olmalı)

haftalık havuç ve haşlanmış yumurtanın beyazını da verebilirsiniz
hafta da bir kaç kez marul kıvırcık da verebilirsiniz.

Vitamin olarak o marka kalitesizmiş öyle diyorlar ben kullanmadım size SERA REPTILINi tavsiye ederim.

Juenpet.com' dan saydıklarımın tamamını bulabilirsiniz. Alternatif siteler de mevcut.

Çok teşekkür ederim. Bunları temin edeceğim. Mutlu olsunlar istiyorum :)

Herkese mutlu yıllar dilerim.

bu dönem onların hızlı büyüdüğü dönemlerdir akvaryumunuza dırtlarını kaşıyabilecekleri bir mango kökü almanızı da öneririm. Benimkler günün neredeyse 1 saatini kaşınmaya ayırıyorlar.

Birşey daha takıldı aklıma. Peki ana yemleri hergün verdim diyelim. Ek yemleri haftada 3 kez verirken ana yemler de aynı gün verilecek değil mi? Yani bir ondan bir diğerinde şeklinde değil. Haftada üç gün hem ana hem ek yem.

Siz nasıl uygun görürseniz. Bazı kaplumbağa severler ana yemleri hergün verirken, ek yemi bunları kesmeden 3 gün veriyor. Bazıları ise o 3 gün sadece ek yem veriyor. Fazlaya kaçmadan siz kendini bir program oluşturun :)

Mesela ben p.tesi-çarşamba-cuma-pazar: Reptomin + marul veriyorum
Salı-perşembe-c.tesi: raffy Mİneral(sabah)+ Gammarus/Karides (akşam) veriyorum :)

Tamam çok teşekkür ederim.

Pazar günleri vitamin günleri olabilir, o gün yumurta beyazı gibi ek gıdalar da verebilirsiniz.

Özellikle şimdiden daha küçükken, kıvırcık marul, roka gibi yeşilliklere alıştırın. İleride rahat edersiniz.

Rica ederim, her zaman yardım isteyebilirsiniz.

ben ssbah ve akşam iki öğün yem veriyorum. Haftanın üç günü akşamları ek yem veriyorum sabahları ise ana yem, diğer günler sabah akşam ana yem.

rokanın tadı bana çok acı baharatlı geliyor o yüzden kapluşlarıma vermedim, kullanan var mı ?

Sera raffy royal alıcaktım 1000ml altı yok alternatif olarak kurutulmuş balıklardan oluşan bi yem buldum bu marka nasıl acaba? raffy p yanına protein ağırlıklı ek yem lazımda şimdilik kurutulmuş gammarus aldım 2.5 tllik naylon poşette verdiler de pek sağlıklı değildir gibime geldi.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=146&urn=12747

eminemre' Alıntı:
Ana Yem olarak:

Tetra Reptomin veya Sera Raffy P

Ek Yem Olarak

Tetra Gammarus yada Sera Raffy I

Besleyici Yem olarak:

Raffy Mineral

Önereceğim yemler olacaktır. Emin olun internetten topluca alırsanız epey ucuza gelecektir. Kaplumbağanız bebek ise 100ml lik paketeri öneririm, boşu boşuna bayatlamasın. Deepfix çok iyi bir vitamin değildir fakat yukarıda yazdığım yemler ile idare eder.

Ana yem ve ek yemi mutlaka alın. Diğeri tercihiniz olabilir. Yemlerden ana yemler gün içinde kaplumbağanızın kafası kadar olmalı . Yani 3-4cm bir kaplumbağa için 3-4 stick yem yeter. Ek yemler ise haftada 3 kereyi geçmemesi gerekir.

Vitamini ise haftada 1-2 kere 5-10 damla arasında damlatıp yeme verebilirsiniz.

Raffy Minarel yerine ne alabilirim? Onun için çok sert demiştiniz. Deepfix iyi değilse vitamin de alayım. Ne marka önerirsiniz?

Geri