Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarım doymuyor :(

Masters

Bronz 1 Üye
3 kaplumbağam var 2 si yavru 1 i yetişkin. 

Özellikle büyük , kendi odamda bakıyorum bu yüzden sürekli aynı odadayız.  Beni her gördüğünde suda cama doğru bana gelmeye çalışıp duruyor , şirinlikler yapıyor ,  hareket edince benim olduğum tarafa geliyor. Yem uzatınca anında elimden kapıyor. Bu şekilde besliyorum.  Yetişkin hiç doymuyor özellikle bende cama gelmesine dayanamayıp habire habire veriyorum. Yavrularada aynı şekilde. Yavrulara yem vermeye çalışırken bölmeye tırmanmaya çalışıyor. 

Ayriyetten büyüğü o kadar besliyorum , su soğukmu diye bakayım derken elimi ısırmaya kalkıyo bir kaç kere kaptı acıtıyor.

ben bunları doğru mu besliyorum bir şey olmaz diyerek 5-10 bazen 15-20 tane yiyor yetişkin.

Cvp: Kaplumbağalarım doymuyor :(

Büyük olan kaplumbağanı kontrollü beslemeni öneririm çünkü fazla beslenme ve karşılığında da aldığı yemin yakılması için fazla hareket etmiyor ise obez olma yolunda ilerlemeyer başlar. Büyük olan kaplumbağanın kabuk boyu ne kadar?

Doyma noktası yüksektir. Kış uykusuna yattıkları için yağ depolama meyilleri vardır. Biz yatırmadığımız için bu zararlıdır. Günlük kafa hacmi kadar beslenmesi yeterlidir.

Yavrularda büyüme potansiyeli yüksektir. Onun için bir iki yem fazlayı tolere edebilirler. 8 cm kabuk boyu üstü günde tek öğün verilir.

6 cm kabuk boyuna kadar da doğrudan kalsiyum verilmez. Kalsiyum kabuklarını sertleştirir. Oysa gelişim sürecinde kemik yapısı esnek olmalıdır aksi halde kabuk durağanken gelişen iç organlar sert kabukta sıkışır. Normal yemlerindeki eser miktardaki kalsiyum yeterlidir dengeler. Ayrıca bu esnek yapı hayvan darbe aldığında baskıyı tolere eder.

Geri