Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarım, Siti ve Sati

gozluklu

Bronz 3 Üye
Herkese Merhaba,

Forumda yeniyim ancak sizi ilk keşfettiğimden beri forumun müdavimiyim. Aslında kaplumbağa alıp almama konusunda zamanında tereddüt etsem de son anda gidip aldım. Açıkçası sorarsanız birazcık vicdanım rahat değil. Onlara bakmanın ne kadar zor olduğunu forumdaki yorumları okumadan da biliyordum. Her şeyden önce onlar da bizim gibi canlılar ve doğanın bize sunduğu yaşam enerjisini paylaşıyorlar. Onlara asla zarar vermek istemem ya da kısıtlamak. Bunu düşündükçe içimdeki sorumluluk ateşi daha çok alevleniyor. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Hatta ablam sanırım kaplumbağalarımı kıskanıyor :D geçen onlara sizi gidi şanslı keratalar derken yakaladım :D Biraz mutluyum en azından iki tanesini akvaryumcunun elinden kurtarmış oldum ama bilemiyorum.

Neyse çok uzattım, birinin adı Sati diğerinin adı Siti isimlerinin bir anlamı yok çok sevdiğim iki insanın takma adları sadece. Aldığım yere göre 2011 doğumlular (alalı 3 hafta oldu).

Sati çok canavar bir kaplumbağa, Siti ise çok ürkek. Sati camdan elimi bile yemeye çalışıyor, Siti ise beni odada fark ettiği an kaçacak delik arıyor. Sanırım Siti Sati'den daha küçük.

İşte resimleri:
mailto:/img220/3639/24122011147.jpg

Uploaded with ImageShack.us

mailto:/img440/9973/24122011154.jpg

Cvp: Kaplumbağalarım, Siti ve Sati

Bütün gereksinimleri olan sade bir akvaryum :)

Mercimekleri yemiyor mu sizin afacanlar?

Sağlıkla uzun seneler birlikte olursunuz inşallah :)

Önceden araştırmanız beni mutlu etti :) Malesef araştırmadan alıp plastik kaplarda bakmaya başlayanlarda var.(Tıpkı benim yaşadığım gibi) Bilinçli insanlar görmek beni mutlu ediyor. :)

Aramıza hoşgeldiniz,ilk başlangıç için hiç fena olmamış akvaryumunuz.Kaplumbağalarınızda çok tatlı :) Mutlu ve sağlıklı ömür dilerim :)

Öncelikle hoş geldiniz.Keşke herkes sizin gibi duyarlı olsa akvaryumunuzun çok güzel bu akvaryum size uzun yıllar yetecektir.

Ben de sizi aramızda görmekten mutlu oldum, bilinçli kaplumbağa severler arttıkça bilgi paylaşımı da artacaktır.

Şanslı ve mutlu gözüküyorlar, allah sağlıklı büyütsün :)

Bu arada tabana sade çakıl yada kum önerebilirim, bir de arka cama mavi tonlu bir poster. :)

Teşekkür ederim, umarım onların yaşama haklarına yeteri kadar saygı gösterebiliyorumdur. Yoksa asla kendimi affetmem.

Kafama takılan bir iki şey var burda sorabilir miyim?

- Yemleri için Sera raffy P, Tetra ReptoMin ve kurutulmuş karides kullanıyorum (ancak karides yemiyorlar).

- Devit-3 aldım haftada bir yemlerine damlatıyorum ve ayrı kapta yemelerini sağlıyorum.

- Bio tortvit almam gerekli mi?

- Kabuk sertleştiriciden bana da verdiler ama herkes çok zararlı olduğunu yazıyor. Onun yerine Devit-3 kullanmam yeterli olacak mı? Bu konuda kafam karışık.

-Tek eksikleri güneş yerine geçen lambada. Ancak onu alaca gücüm şimdilik yok belki de olmayacak gibi duruyor. Onun yerine neler yapmalıyım. Forumda okudum bir sürü başlık var ama o kadar çok ki kafam karışıyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın Zencefil, evet bu yaramazlar mercimekleri yiyorlar. Bir çok kez şahit oldum. Daha önce hem filitreleme için hem de kaplumbağalar için yararlı olduğunu duymuştum hemen edindim.

Bu arada onların beni tek rahatsız eden şeyi filitrenin sesiiiiiiiiiiiiiiii :D imdat!!! :D

Multivitamin edinmeniz sağlıkları açısından daha iyi olacaktır.

Uvb lamba edinene kadar devit 3 ü yemlerine damlatarak kullanmanız yeterli olacaktır.

Kabuklarına ben kaplumbağaların hiç birşey sürülmesi taraftarı değilim.

Kuru alanı ısıtmak için soft ampullerden kullanmanız kurulanırken üşütmesine engel olur :)

Hoş geldiniz sizin gibi bilinçli insanları görmek güzel bende sizin gibi araştırıp almıştım ama yinede pet shopcu insanlıktan çıkmış canavarlar bana ona kötü bakmam için ne varsa vermeye çalıştılar tabi alırmıyım almadım akvaryumu bile satmıyorlar gereksiz diye akvaryumunuz 1 yıl idare edebilir ondan sonra büyük bir akvaryuma geçmeniz gerkeli çünkü çok çabuk büyüyorlar filtreniz yeterli gelmiyor sanırsam suyunuz çok pis :( filtrenizi değiştirmenizi öneririm filtreniz saatte kaç litre su basıyor ?

Kuru alan için Philips lambalardan aldım. Bol bol yüzüp bol bol kurulanıyorlar. Filitrem konusunda ise bilgilerim şöyle:

Dolphin FB 3000F 500L/Hr yazıyor yani saatte yarım litre olmalı.

Şuan akvaryumda 35 - 40L su var. Bu da 3 günde tamamını temizliyor demek. Kötü mü? Akvaryumcu bana öncedendaha küçüğünü veriyordu ben de elinizde en büyüğü varsa onu alabilir miyim dedim. Başıma gelecekleri biliyordum ama yeteri kadar önlem alamadım galiba...

Yok filtreniz saatte 500 litre su çeviriyor yani akvaryumunuzu saatte 10 kereden fazla filtreliyor ki bu fazla bile ama kaplumbağaları rahatsız etmiyora sorun yok. İdeal filtrasyon için 3-5 kez çevirmesi saatte yeterli kabul ediliyr.

Matematiğimin zayıf olmasının zararları :) Bilgi için teşekkür ederim. Yumurcaklar bu filitrasyondan etkilenmiyor gibi görünüyor. Peki suyum neden diğer arkadaşımızın dediği gibi pis görünüyor? Aslında telefonumun kamerasın ile çektiğim için böyle görünüyor olabilir :s

Aslında koku yoksa genel olarak bir problem gözükmüyor. Yeşillik var gibi hafif ama daha net bir ışıkta gözlemlemek gerebilir. Siz yine de koku hissederseniz su düzelene kadar her gün %10unu değiştirin. Birsüre sonra su normale dönecektir. Bir de suya vitamin damlatmayın, yemlere damlatıp öyle verin. 10 günde bir de dipten kirli su çekip, temiz su eklerseniz %25 kadar bir daha kolay kolay sıkıntı çekmezsiniz. Su her zaman berrak olmaya bilir akvaryumun içi net seçiliyorsa, koku yoksa ve aşırı renk değişimi yoksa problem yoktur

Şuan koku yok ve geçen hafta sonu ilk kez dip çekimi yaptım. Suyun %75ini değiştirdim.O zaman az koku vardı ama kalmadı. Bir de bir yerlerde okudum genellikle ilk kurulan akvaryumlarda yeşillenme problemi yaşanıyormuş kısa süre sonra düzeliyormuş. Belki de o evreyi atlattım/atlatıyorum.

Bundan sonra da 10 günde bir %25lik su değişimi yapacağım.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

İleride büyük bir akvaryuma geçerseniz 100 litre akvaryum dan daha az litreli bir akvaryum aldığınızı sayıyorum iç filtre yerine şelale filtre alırsanız suyunuz berrak gibi olacaktır şu anda 64 litre akvaryumum var ve atman hf 400 var modifiye bile yapmamama rağmen su berrak gibi arada su buharlaşıyor onun için su ekliyorum su cam gibi.

Peki şelale filitreler daha çok ses çıkarıyor diye duydum doğru mu? Ben kaplumbağalarımla aynı odada uyuyorum da bazen motorun sesi delirtiyor beni :D bundan daha gürültülüsünü kaldıramam :(

Hayır aksine şelale filtreler motorunda en ufak bir ses çıkartmaz hatta çalıştığını anlamazsanız diyim ve iç filtre 6 w elektirik harcıyorsa şelale filtre 3 w elektirik harcar ses konusunda eğer akvaryumu ağzına kadar doldurmazsanız su sesi gelir onudabir süngeri cama vantuzlayarak kesebilirsiniz ben öyle yapıyorum.

Tüh keşke ondan alsaydım ya da önce burda konuşsaydık konuyu. Petshoptaki adam şelale filitre daha çok ses yapar diyip bunu verdi bana. Neyse artık bir gün bozulursa ondan alırım.

Çok mütevazi ama uygun şartlı bir sistem kurmuşsun eline sağlık. Mercimek olayını ben de soracaktım geçtiğimiz günlerde, cevabını burada bulmam iyi oldu. Yiyorlarsa aslında koymaya gerek yok bence. Tamamen suyu kapladığı zaman çok güzel duruyorlar.

Teşekkür ederim, aslında ben mercimeklerden şu anlamda nefret ediyorum: sürekli bir şeylere takılıyorlar. Temizlik yaparken mutlaka eldivenlerimde kalıyorlar. Sinir oluyorum :D Yeseler bile o kadar çok yemiyorlar belki benimkiler daha küçük o yüzden de az yiyor olabilirler. Bir de mercimekler sürekli çoğalıyor. onları artınamama gerek yok diye biliyorum.

Acaba nilüfer alsam mı diye düşünmedim değil.

Mercimek benim bitkili akvaryumumda var ama o kadar hızlı çoğalıyor ki anlatamam :D

Pakize Bey haftada bir resmen mercimek ziyafeti çekiyor :D

Ama camlara yapıştığı takdirde temizlemesi biraz zahmetli oluyor :)

Geri