Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarım Ve Ben

Zargusia

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar ne zamandır forumda gözükmüyordum artık yine buralardayım :smile:
Görüşmeyeli Patron hayatını kaybetti. 1 ay önce falan. :'( Onun yerine 2 tane yavru geldi akvaryumuma. Elma ve Portakal. :D Şu an 5 taneler. :rolleyes: Ve ben onlarla çok değişik bir ilişki kuruyorum. :133: Gerçekten çok değişik. Şimdi anlatmaya çalışsam tam olarak anlayamazsınız. Bu söylediğim size garip geliyor farkındayım. :$ Onlarla konuşuyor, başlarını okşuyorum ve bana gülüyorlar gibi oluyorlar. Sürekli konuşuyorum. Beraber oyunlar oynuyoruz. Evet biliyorum kaplumbağalar dışarı çıkarılmamalı fakat dayanamıyorum. ^^ İşte böyle :D
Siz neler yapıyorsunuz :133:

Cvp: Kaplumbağalarım Ve Ben

Kaplumbağayla oyunlar oynanmaz. Oyun oynamak istiyorsan kendine uygun bir oyuncak almalısın. Oyun zanettiğin şeyler kaplumbağa için eziyetten başka bişey değil. Hayvanı rahat bırakman gerek çünkü rahatsız edildikleri zaman strese giriyolar. Unutmaki o da bir can taşıyor. Yaptığın hiç doğru değil

Ben gerçekten öyle olduğunu bilmiyordum. :ff: Özür dilerim. Gerçekten size de teşekkür ederim. Bilgilendim bu konuda. Biraz aşağılanmış olsam bile bilgilendirdiğiniz için sağ olun...

kimseyi aşşağılamak haddime değil ama yapılan hataları da belirtmek gerekir. Strese girip iştahı kesilen günlerce yem yemeyen hayvanlar gördüm. Kaplumbağalarda stres çok önemli bir sorunlara neden oluyor hatta kısmi felç geçirip kasılıp kaldıkları oluyor. O yüzden mümkün olduğu kadar rahatsız edilmemeliler

Akvaryumdan cıkarılınca stres oluyolar dogru ama bende bazen onlarla konusuyorum beni anlıyo gibiler sanki ama bu konusmayı yuvalarından cıkartılmadan yapmak lazım :) ben herzaman baslarını oksuyorum :)

Ben gülüyorum onlarda gülüyor gibi hissediyorum bazen kavga ediyolar kızıyorum kafalarını öne eğip cekip gidiyolar :D

Law' ın uyarısı ilk başta keskin ifadelerle gözüksede çok yerinde. Bu hayvanlar su canlısı olduğu için zorla su dışına hatta kuru alana çıkartılmak stres sebebi. Hareket kabiliyetleride suda maksimum düzeyde olduğu için kendilerini suda huzurlu hissederler. Hemen hemen tüm kaplumbağaların kuru alanda iken birini görünce suya atlamasıda bu sebeptendir.

Bir ciddi konuda evdeki toz vs gibi bize zararı olmasada bu hayvanlara zarar verecek diğer etkenlerin kaplumbağaları olumsuz etkilemesi. Akvaryum ve kuru alandaki ısının evin diğer hiç bir bölgesi ile aynı olmamasıda cabası. Tam hastalığa davet. Akla şimdi gelmeyen daha ne sakıncaları vardır.

Yumuşak ses tonu ile nadiren hayvanlarla konuşmakta sakınca yok. Tabi onlar ortamlarında olmalı. Onların hiç bir şey anlamayacağınıda unutmamalı. Sevgi sözleri tabiki hepimiz sarfediyoruz. Hatta sabahları benim odamdaki çizgili suda hareketlenip yem isterken uyanıyorum ve bazen tamam iki dakika dur sabırlı ol kıtlıktanmı çıktın diyorum. Anlıyor mu anlamıyor tabiki :) Amaç benim kendimce tek taraflı iletişimim.

Zaten LAW bahsetti, bende ek olarak yazdımki okuyan diğer arkadaşlar için net bir uyarı olsun.

Emre abi onlar anlamasada bizde bunla yetiniyoruz iste :) ama yuvalarından cıkarmak tabiki zararlı hatta bu forumdan birisinin kapluşu bu yüzden öldü hep halıya koyuyormus hayvan mikrop kapıp ölmüş :( bende diyorum bazen ( sakin ol ,cırpınma ,ne kadar obursun ) gibi anlamasalarda insan dejars oluyor :)

Benimkide yem yemeyi çok sevdiği için yemi gördüğü zaman cama vurup gülüyo gibi duruyor.

bu hepinizin açısından algıda seçicilik. hayvanların suratları ruhsuzdur. acı veya sevinci göstermezler. bu şekilde bağ kurmanız hayvanlara olan sevginizi ve ilginizi artırır. bu güzel bir şey. ama zorunlu hallerde sudan çıkarsanız dahi titizlik göstermeniz gerekir. en ufak bir üşümesi bile hayvanı tedavi edilmez noktalara götürür.

Ben zaten dısaı cıkarmadan seviyorum :) dogru sudan cıkarınca üşütebiliyorlar ve tedavisi zor oluyor .

Hayvanların suratları ruhsuzdur fakat bakışları cok güzel :D ben simdiden onlara cok bağlandım ..

Bende akvaryumumu temizlemek için dışarı çıkartıyorum zaten onu akvaryumun kapağına koyuyorum.:59:

Akvaryumu temizlerken çıkaracaksanız en iyi yöntem kaplumbağa için bir ufak legen ayırıp akvaryum suyundan koyun. Hayvanıda içerisine koyup akvaryumdaki çalışmayı yapın. Böylece sıcak-soğuk dengesizliği ile susuz kalma durumu olmaz.

Emre abi ben öyle yapıyorum büyük bir saklama kabı var su degisimi yaparken onun icine koyuyorum kaplumbağaları :) saklama kabı dediğim 5 lt lik bisey 15-20 dk icinde rahat rahat vakit geciriyolar :D

Bende bazen konusuyorum onlarla ama disari cikarmisligim sadece 1 kere oldu. Su degisimlerini saymiyorum. O da kabuk boyuna bakmak icin. Gulumsuyor larmi bilemem ama mutludurlar insalah. Disari cikarmak bana zaten sacma gliyo. Yapacagi ilk is kacmaktr cunku. Sevilecek bir hayvan deil. Ruhsal seeversin ama beensel deil.

Ecem, bu hayvanlar için olan sevgiyi çok güzel özetlemişsin. Tamamen katılıyorum.

Okudum da tırstım biraz :haha:
Ben kalben seviyorum tosbimi.
Onun için acilen akvaryum ayarlama olayına giriştim ki sevgim öylesine olmasın.
Yalan değil benim için pekte bir şey ifade etmiyor elime koymak.
Ama dün ölü gibi yattığı için korktum ve "seni çok seviyorum benden korkuyorsan duyguların var demektir o halde sevebilirsin de. Az biraz bekle sana ufak bir cennet yaratacağım" dedim ve kabuğundan çıkardığı kafasını "inanç" olarak nitelendirdim ve bu bana cesaret verdi.
Sizlerin hayvan sevgisi nasıldır bilemem ama ben doğada ki bütün hayvanların beni anladığına inanmaya devam edeceğim.
Zira doğayla ve canlılarla iletişim kurmak bir sanattır...

Geri