Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarımdan Birini Sahiplendirmeliyim

NslashA

Yeni Üye
Merhabalar, 
Yaklaşık 10 yıldır baktığım iki adet kırmızı yanaklı su kaplumbağam var, biri erkek ve biri dişi, kabuk boyları yaklaşık 13 cm. Son iki yıldır erkek olan dişi olanı ısırmaya başladı ve bir sene önce akvaryumu ayırmak durumunda kaldım. Ancak akvaryumu ayırmak filtrasyon yeterli alan vs. gibi durumlarda sıkıntılar yarattı (100 litre akvaryumum var, büyüdükçe büyüyorlar artık yetmiyor iki tanesine). Dişi kaplumbağanın ön kollarından birinde tırnaklar çok seyrek oldu artık ısırmalar yüzünden ve boyun ayrıca bacak bölgelerinde yaralanmalar vardı., tuzlu su batikon vs bepanthol ile bu yara izlerini daha yeni yok ettim ve akvaryumu tekrar birleştirmek durumunda kaldım. Ancak erkek kaplumbağa hala dişiyi ısırmaya devam ediyor bacak tarafından. Hem kaplumbağaların sağlığı hem de yeterli yeri sağlayabilmek açısından kaplumbağalardan birini acil sahiplendirmem gerekiyor. Sahiplenmek isteyen arkadaş varsa İstanbul Beşiktaş civarından elden teslim alabilir.
Ek bilgi: Erkek kaplumbağada baktığım süre boyunca hiç bir sağlık sorunu olmadı, dişi de savunmak için kolundan ısırmış ancak onu da tedavi ettim. Görünürde hiç bir sıkıntısı ok.
Dişi kaplumbağamda ise ilk aldığım zaman ölüm fanusundan kaçmıştı, 2 hafta sonra bulduk ve yaşıyordu. Bu olaydan sonra akvaryuma geçtik zaten. Gözlerinden enfeksiyon geçirdi ve düzeldi, ayrıca kabuğunda piramitleşme var, çok ağır derecede değil. Şu an kollarından birinin tırnağı olmaması dışında sağlıklı gözüküyor. Kabuklarında yumuşama vs. yok.
Sahiplenmek isteyen arkadaşın mümkünse tek kaplumbağa bakacaksa ve gerekli ortamı sağlayacaksa vereceğim, diğer kaplumbağalarla olası dalaşma olmaması amacıyla. 
200lt akvaryum ve komple sistemi için para da biriktirmiştim ancak birbirlerini ısırma sorunu bitmediği için birini kesinlikle sahiplendirmeliyim, işin daha kötüye gitmesini istemiyorum içim vermeye sinmese de, sağlıkları için.

Moderator arkadaslar daha saglikli bilgi verir ancak acaba alan darligindan mi boyle oldular diye dusunmekteyim.

Cvp: Kaplumbağalarımdan Birini Sahiplendirmeliyim

Ihtimaller dahilinde olabilir. Olum fanusu olayindan sonra, yaklasik 7-8 yil once evde bosta duran 100*30*35 lik akvaryuma almistik. Iki sene oncesine kadar sorun yoktu sonra is cok ileriye gidince gecen sene ayirdim, bu sene tekrar birlestirdim. Yemlemede de sikinti oldugunu zannetmiyorum eskiden sadece duz palet yemle ya da karidesle besliyordum ancak yem cesitliligini de artirdim, ancak hircinligi degismedi, surekli disi olaninin etrafinda kol geziyor.

8 sene sonra olmasi cok ilginc geldi. Bizde de duzenli isirmalar var kur yaparken ama asla oyle zarar vermek amaciyla isirmiyor erkek. En fazla kirk yilda bir kizariklik oluyor diside. Disi de cok bunalirsa, agzini aciyor, erkek kaciyor.

disinin boyun bolgesindeki ve bacaklarindaki kabuk baglayan yaralari tuzlu su metilen mavisi bepanthol vs surerek gecirdim. Bana da ilginc geldi ancak yerlerinin artik dar gelmesi de muhtemel. Yine de isi saglam tutarak bir tanesini sahiplendirmem gerekiyor saglikladi acisindan

NslashA' Alıntı:
Merhabalar, 
Yaklaşık 10 yıldır baktığım iki adet kırmızı yanaklı su kaplumbağam var, biri erkek ve biri dişi, kabuk boyları yaklaşık 13 cm. Son iki yıldır erkek olan dişi olanı ısırmaya başladı ve bir sene önce akvaryumu ayırmak durumunda kaldım. Ancak akvaryumu ayırmak filtrasyon yeterli alan vs. gibi durumlarda sıkıntılar yarattı (100 litre akvaryumum var, büyüdükçe büyüyorlar artık yetmiyor iki tanesine). Dişi kaplumbağanın ön kollarından birinde tırnaklar çok seyrek oldu artık ısırmalar yüzünden ve boyun ayrıca bacak bölgelerinde yaralanmalar vardı., tuzlu su batikon vs bepanthol ile bu yara izlerini daha yeni yok ettim ve akvaryumu tekrar birleştirmek durumunda kaldım. Ancak erkek kaplumbağa hala dişiyi ısırmaya devam ediyor bacak tarafından. Hem kaplumbağaların sağlığı hem de yeterli yeri sağlayabilmek açısından kaplumbağalardan birini acil sahiplendirmem gerekiyor. Sahiplenmek isteyen arkadaş varsa İstanbul Beşiktaş civarından elden teslim alabilir.
Ek bilgi: Erkek kaplumbağada baktığım süre boyunca hiç bir sağlık sorunu olmadı, dişi de savunmak için kolundan ısırmış ancak onu da tedavi ettim. Görünürde hiç bir sıkıntısı ok.
Dişi kaplumbağamda ise ilk aldığım zaman ölüm fanusundan kaçmıştı, 2 hafta sonra bulduk ve yaşıyordu. Bu olaydan sonra akvaryuma geçtik zaten. Gözlerinden enfeksiyon geçirdi ve düzeldi, ayrıca kabuğunda piramitleşme var, çok ağır derecede değil. Şu an kollarından birinin tırnağı olmaması dışında sağlıklı gözüküyor. Kabuklarında yumuşama vs. yok.
Sahiplenmek isteyen arkadaşın mümkünse tek kaplumbağa bakacaksa ve gerekli ortamı sağlayacaksa vereceğim, diğer kaplumbağalarla olası dalaşma olmaması amacıyla. 
200lt akvaryum ve komple sistemi için para da biriktirmiştim ancak birbirlerini ısırma sorunu bitmediği için birini kesinlikle sahiplendirmeliyim, işin daha kötüye gitmesini istemiyorum içim vermeye sinmese de, sağlıkları için.
Merhaba;

Kaplumbağanızı sahiplendirdiniz mi?

Merhaba, hayır daha sahiplendirmedim

Akvaryum koşullarınız nelerdir?

hala birbirlerine sataşmaya devam ediyorlar ve yaralarını tedavi etmekten usandım (her gün çıkar ayır temizle batikon sür vs.). boş vakitlerimde akvaryuma sezdirmeden baktığımda sürekli olarak birbirlerine diklenme durumu var. büyük akvaryumda bunun geçme ihtimali nedir? ihtimali çok düşükse erkek olanı hala sahiplendirmeyi düşünüyorum, acil olarak yoksa yolun sonu kaplumbağalardan biri için iyi olmayacak.

Cinsel amaçlı yaklaşımların sonu gelmez.

Neredeyse 1 sene geçti, yaralama olayları olmadı bu sene ancak hala erkek olan dişi olana pek rahat vermiyor. Gerekli ekipmanları olan birisine erkek olanı ücretsiz olarak vereceğim istanbul avrupa yakasında, herhangi bir sağlık sorunu yok. Agresifliklerinin en üst noktasında erkek olan dişi olanlın tırnaklarına zarar vermişti, yine dalaşmaya başlayınca şu an ayrı ufak bir akvaryuma aldım ancak gönlüm de razı değil böyle durmasına sonuçta 10 seneden uzun süredir bakıyorum ikisine de, acil sahiplenecek birilerini arıyorum.

İş sadece hafif deri kızarıklıklarıyla devam ediyor ise bu olağan durum. Dişi erkekten daha büyük hale geldiğinde erkek hamle yapacak ama temkinli yaklaşacaktır. Çünkü bu noktadan sonra dişi tepki gösterecek. Yeri geldiğinde erkeğin ön ayaklarını ısırmaya çalışacaktır. Bundan sonraki süreçte erkek belli bir uzaklıktan el titretmeye başlayacak dişi yaklaşırsa geri kaçacaktır. Dişinin başı erkeğin iki katına çıkar. Boyu ise daha da uzar. 10 cm kabuk boyu sonrası dişi erkeğe nazaran daha hızlı büyür.

Ama iş açık yaraya dönerse ayırmak gerekiyor.

Cvp: RE: Kaplumbağalarımdan Birini Sahiplendirmeliyim

cem' Alıntı:
İş sadece hafif deri kızarıklıklarıyla devam ediyor ise bu olağan durum. Dişi erkekten daha büyük hale geldiğinde erkek hamle yapacak ama temkinli yaklaşacaktır. Çünkü bu noktadan sonra dişi tepki gösterecek. Yeri geldiğinde erkeğin ön ayaklarını ısırmaya çalışacaktır. Bundan sonraki süreçte erkek belli bir uzaklıktan el titretmeye başlayacak dişi yaklaşırsa geri kaçacaktır. Dişinin başı erkeğin iki katına çıkar. Boyu ise daha da uzar. 10 cm kabuk boyu sonrası dişi erkeğe nazaran daha hızlı büyür.

Ama iş açık yaraya dönerse ayırmak gerekiyor.

Şu an erkek olanı ayrı akvaryuma aldım herhalde strese girdi baya durgunlaştı, dişi normal rutininde. 3-4 gündür ayrılar sahiplendirebilirsem buradan uygun ortamı sağlayan olursa iyi olacak her ikisi için de. Gönlüm elvermiyor birini vermeye ama birbirlerine zarar vermelerine de razı değilim.

Geri