Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağaların beslenme programı doğru mu?

Iorek

Yeni Üye
Merhaba, 1,5 yıl önce beslemeye başladığımız iki adet su kaplumbağalarımızın dişi olanı 13cm, erkek olanı da 15cm civarında.

Beslenme programımızı yeni oluşturduk diyebiliriz, şu güne kadar Raffy P - Raffy I - Sanyu - Reptomin vermekteydik. Yeni programımız şu şekilde:

Pazartesi: Raffy P(2/4) + Gemma(1/4) + Sanyu(1/4)
Salı: JBL Agil(3/4) + Reptomin(1/4)
Çarşamba: Raffy P(3/4) + JBL Calcil(1/4)
Perşembe: JBL Agil(3/4) + Raffy I(1/4)
Cuma: Raffy P(2/4) + Reptomin(1/4) + JBL Calcil (1/4)
Cumartesi: Aç Bırakılan gün
Pazar: JBL Agil(2/4) + Gemma(1/4) + Sanyu(1/4)

Aç bırakılan günü her hafta bir sonraki güne aktaracak şekilde bir program yaptık.

Eksiklerimizi, eklememiz gereken yemleri, yapmamız gereken değişimleri söylerseniz seviniriz.

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Bu konuda detaylıca beslenme programını anlatmıştım. Bir göz atabilirsiniz.

Bunun dışında bu gemma ve sanyu yemleri pek kullanmıyoruz. Bunların içinde bitkisel yem varsa bu ihtiyacı karşılamışsınız ama sera vital yemi almanızı öneririm. Bu yemi haftalık 1/4 oranında verin. Ayrıca gene bu bahsettiğim iki yem raffy I muadili kuru karides yada gammarus içermiyorsa raffy I biraz daha verilebilir. Calcil uygulamasını 1/4 daha artırabilirsiniz. Yada mineral yem alıp 2/4 ondan verebilirsiniz. Ana yemlerden alarak vermeniz kafi.

Ayrıca taze sebzede vermenizi öneririm. Bunun için iyi yıkanmış kıvırcık ve soyulmuş salatalığın sulu olmayan kısımları uygundur.

Yani raffy p, reptomin ve agil yemlerini ana yem kabul edip öğünüm 2/4 oranını bununla harmanlamanız mümkün. Bu şekilde 5 gün geçirin.

Ek yem olarak raffy I yada kurutulmuş gammarus, balık, karides bulundurup 1/4 oranda verebilirsiniz. Bunlarda aynı 5 gün verilir.

Diğer ek yem bitkisel vital yemi 1/4 oranda verebilirsiniz. Burada biraz aşarak bahsettiğim taze sebzeler 2 gün ara öğün olarak ayrı zamanda verilebilir. Buda aynı 5 gün verilip bu günler tamamlanır.

1 gün zaten aç kalacak.

Son kalan günde calcil verebilirsiniz. Mineral alırsanız yarımşar olarak ayarlanabilir. Bugün gene taze sebze vermenizi öneririm.

Bence besleme programin iyi ama üstadlari dediklerine onem vermek lazim

Cvp: Kaplumbağaların beslenme programı doğru mu?

bence o ebattaki hayvanlar için yem miktarı az en azından 6 yapılmalı. bence sanyuyu hiç kullanma. gemma gene ona göre biraz daha iyidir. yeşillik haftada iki veya üç olabilir. bunun için yem eksiltmene gerek yok. önce marul olmak üzere emrenin yazdığı kıvırcık ve salata. marul ve kıvırcığın iç körpe kısımları salatalığın orta taraflarından çekirdeği küçük olsun uçlarında süt gibi bir şey var orası acıdır. mineral alırsan calcile 3 gün mesafesi olsun ve haftada bir verilecek. ben de emrenin ki hariç şöyle bir program yaptım.

Pazartesi: Raffy P (3/6) + Raffy I (3/6)
Salı: JBL Agil (3/6) + Gemma (3/6)
Çarşamba: Raffy P (3/6) + JBL Calcil (3/6)
Perşembe: Reptomin (3/6) + Raffy I (3/6)
Cuma: Raffy P (3/6) + Gemma (3/6)
Cumartesi: Aç Bırakılan gün + yeşilik verilebilir. detoks olarak.
Pazar: JBL Agil (2/6) + Reptomin (3/6) + Sanyu (1/6)

Cem, ben rakamları oran olarak kabul ettim. Arkadaşında öyke yaptığını sandım. Yani kafa hacmini 4 e bölerek oranladım. Artık kafa hacmi yem cinsine göre kac adet ediyorsa dengeler.

Bu arada yeşillik verilen gün hariç bitkisel yem vermedin mi? Bu gemma yada sanyu bitkisel içerikli yem mi oluyor? Ben öyle değil diye düşündüğümden vital önerdim.

ben yem adedi sandım. eğer öyle ise çok az diye düşündüm. vitali yokmuş alınca ona göre ayarlama yapılabilir. bu boydayken karidesten ise vital daha önemli. boş günü bitkili geçirsin diye yazdım. yoksa haftada iki veya üç verilmeli diye belirttim. sanyu tahıl ağırlıklı dandik bir yem aslında onu hiç yazmayacaktım. bir şekilde bitsin dedim. gemma biraz daha hallice. aslında bu ikisi yerine dediğin gibi vital çok uygun olur.

yukarıda belirttiğim oranları kafa hacmine göre oranlayarak ayarlıyorum.sera vitali de en kısa zamanda temin edeceğim. ayrıca kapluşlarım kocaman oldu ama hala kabuklarını dökmediler.yani küçük küçük alt kısımdan dökülüyor ama üst kabuktaki kareler bütün şeklinde hiç düşmedi. acaba bu yemlerin besin içeriği ile mi alakalı yoksa daha kabuk dökmek için küçükler mi?

foruma hoş geldin. bazı hayvanlar kabuklarını çabuk dökerken bazılarında katman olur. bunları dökmesi için mango kökü (buna sürtünerek atarlar) ve kuru alanda lambadan aldığı ısı sayesinde eski üst plakalar kuruyup atmasını kolaylaştırır. kabuk boyu ne kadar ona göre yem önerebiliriz.

Kabuk boyları 13 ve 15 cm imiş Cem. Yukarıda verdiğimiz programlar faydalı olmuştur. İnce ayrıntısına kadar yazdık bence.

Akvaryumda doğadaki kadar sürtünüp eşekenecekleri ortam olmuyor. Cem' in önerdiği gibi kısmen mango kökü bu konuda yardımcı oluyor. Yani beslenme değil ortam farklılığı buna etken.

mesajlar o kadar yoğun geliyor ki hepsine bugünün tarihinden itibaren bakıyorum kaçırmışım birinci mesajı baksana bu saate geldim hala mesaj okuyorum.

O şekilde olduğunu farkettim Cem :) bende bazen ucunu kaçırıyorum.
Bu arda yem konusu açılmışken exo terra yemleride inceleyeceğim bir ara. Hiç getirmiyorlar ama kalitesini ve çeşitlerini bir kontrol edeyim.

exo amerikan pazarına hakim çeşitli ürünleri de var. avrupada olmayan çeşitte hayvan yetiştiren müşterileri de olunca yapıyor adamlar. yemlerine hiç dikkat etmemiştim. nakliye süresi uzun olunca son kullanma tarihinden gidiyor. bir de navlun nakliye derken harcı borcunu karşılamaz. zaten koca amerika yeter adamlara.

Muhtemelen bu sebepten hiç yemi gelmiyor. Diğer ürünlerin dahi gelişi hep sorunlu zaten.

akvaryumda mango kökü yok ancak kuru alanı full kayalardan yapdık, bol miktarda kayalıklardan üst üste koyarak bir kuru alan inşa ettik ve o şekilde kullanıyoruz.

bu kayalar düşüp hem hayvanı yaralamayacak hem de akvaryumun camını kırıp çatlatmayacak şekilde ise doğallık açısından güzeldir. bu arada hayvanın yüzeceği alanı da kısıtlamamalı.

Geri