Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam doymuyor ve sinek yiyor

thsndrn

Yeni Üye
İki tane kaplumbağam var sabah bir avuç yem atıyorum 2dk olmadan hepsi bitmiş oluyor ve hala istiyorlar. Resimlerde suyun halini görüyosunuz yemler yüzünden 3-4 saat içinde bu hale geliyor.. İlginç olanıda canlı sineğe bayılıyolar.. İştahlarını normale çekmek için ne yapmam gerekiyor?

mailto:/11liseq.jpg

mailto:/4ryhc4.jpg

mailto:/vgse2h.jpg

Cvp: Kaplumbağam doymuyor ve sinek yiyor

O kapta mı besliyorsunuz :ff:

Sinek yemesind bir sorun olacagini sanmiyorum ama arkadasiminda dedigi gibi o kaptami besliyorsun onlari ?

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakiminda-temel-bilgiler.html

Bu konuyu okumanızı tavsiye ederim. Su kaplumbağası bakımında ne gerekir kısaca anlattım. Konu içerisinde beslenme konusu ile ilgilide bilgiler içeren konuya ait link mevcut.

Öncelikle hayvanın bulunduğu kabın adı ölüm fanusudur ve bu hayvanların yaşam koşullarına hitap etmez. Kısa zamanda çeşitli hastalıklar, stres ve ölüm gelir. En kısa zamanda uygun akvaryum ve sisteme geçmek gerekir.

Sinek kesinlike vermeyin. Şehirdeki sinekler bırakın pislik yuvalarını doğada hiç olmayan kimyasallara maruz kaldığı için çok çok zararlıdır. Hayvanı riske atmayın. Beslenme konusuna bahsettiğim yerden bakarak nasıl bir öğün düzenlemesi yapılacağı hakkında fikir sahibi olursunuz.

Kaplumbağaya sağlıklı bir ömür dilerim. Sağlıklı ömrün gereksinimleri için gereken adımı atmak suretiyle bunu mümkün kılmak sizin elinizde.

Hatta sineğin taşıyacağı parazitlerde ek tehlike sebebidir.

Canli oldugu icinmi sinek yemesinler yoksa genel anlandami yememesi daha uygun bende problem olmaz diye düsündum dogadada ne bulurlarsa onu yemiyorlarmi

Kapluslarim57' Alıntı:
Canli oldugu icinmi sinek yemesinler yoksa genel anlandami yememesi daha uygun bende problem olmaz diye düsündum dogadada ne bulurlarsa onu yemiyorlarmi

Doğadaki sineğin taşıdığı bakteri ve zararlı oluşumlara karşı bağışıklığı olabilir ama dediğim gibi şehirdeki sineklerin getirdiği olumsuz etkilere bağışıklığı büyük oranda yoktur. Örneğin sinek bir boya yada tinere değdi yada kısmen ilaca maruz kalıp hayatta kalmayı başardı diyelim, bu sineğin kaplumbağanın midesine gitmesi kötü sonuçlar doğurabilir. Tabi taşıma ihtimali olan parazitler cabası. Steril ortamda baktığımız kaplumbağalarımız bu tarz haşereler ile büyük riske maruz kalır Meryem.

Tamam anlasildi ben bilerek zaten vermiyorumda hani olurda ben evde yokken akvaryuma sinek girer bunlarda yerse ozaman ben birsey yapamam zaten umalimda ôyle birsey olmasin

foruma hoş geldin tahsin. emre gerekli açıklamayı yapmış. bir an önce ekipmanlarıyla birlikte akvaryuma geçmek hayvanın sağlığı açısından şart.

Arkadaşım verdi banada.. Daha önceleri bu kapta beslemiş 8 yıl yaşamış sonra dereye bırakmış bi sıkıntı olmaz dedi.

Bazı kplumbağalar bu işkenceye daha uzun süre dayanabiliyor. Ancak hayvanın durumu bir insanı 8 senede hücrede yaşatmaktan farksız olmamış. Gelişim bozukluğu durumuna hiç girmiyorum bile. Zaten biraz düşününce filtresiz ve ısıtıcısız bir yerde bu hayvanın işkence çektiğini anlamak hiç zor değil. Doğalarındaki yaşam alanlarında su ısısı belli. Sık su değişimleri adaptasyon sorunu ile metabolizmayı olumsuz etkiler. Bunuda geçelim, hayvan dışkı ve idrar dolu ufak bir su birikintisinde bunları içerek yaşamaya çalışıyor. Hiç birimizdeki sistem doğadaki döngünün yerini tutamaz ancak hayvanın minimum gereksinimleri var.
Hele en kötüsü bu türü ülkemiz doğasına bırakmak. Arkadaşın bu hayvanın Amerika kıtasına ait bir canlı türü olduğunu ve doğaya bırakılacaksa oraya götürülmesi gerektiğini bilmiyor sanırım. Bunun gibi örnekler sebebiyle avrupa ve ülkemiz habitatında bu tür istilacı durumuna gelmekte ve doğal yaşamı olumsuz etkilemekte. Zaten şehirleşme ve bunun gibi sebeplerle bozulan doğamızdaki kaplumbağa sayısının azalmasıdna bu kaplumbağaların gelişi ile ciddi bir artış olmuştur.

Hem hayvanın bakım şartları hemde bu gibi doğaya bırakma örnekleri tamamen araştırma yapma eksikliği ve kulaktan duyma ile hareket etmeye bağlı hatalı devam etmektedir. Buraya gelip doğruyu farketme şansını yakalamışsınız. Belki arkadaşınız araştırmadı yada bulamadı ama siz daha şanslısınız. Ben durumu temel olarak açıkladım. Neyi nasıl yapmak uygun derseniz önerilerde bulunulur. Ama yok ben bu hayvan için bir şey yapmam derseniz sinek konusunuda açıkladığımıza göre ek bir husus kalmıyor.

bnm kaplumbagamda 8 aydir o kaptaydi bisey olmadi ama simdi 4 5 once akvaryuma aldim 1 yasinda

Geri