Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam gözlerini açamıyor? :(

Cvp: Kaplumbağam gözlerini açamıyor? :(

veterinere gitmedim buradan okuduklarımla gentagut kullanmaya başladım vitamin alamadaım henüz

gentagut kuru alanda duruyorsa etkili olur. sabah akşam ikişer damla damlatın. suya iniyorsa antibiyotik merhem lazım. emrenin belirttiği durumlar nasıl. suyunun mümkün olduğunca steril ve 28 derece gibi bir ısıda olması lazım. bio-ichthyo mavi damla alın. bu tip durumlarda su değişimi sonrası iki veya üç damla uygundur. düzelince gerek yok. vitaminde almanız çok önemli bu konuda en iyisi sera reptilin vitamindir.

Benm 2 kaplumbağam var. Birisi gözlerini açamıyor acsa bile geri kapatıyor. Gözüne terramicyn göz merhemi aldım onu sürüyorum. Bir sorum olucak çeşme suyunun derecesini öğrenebilirmiyim?? Ve gözlerinin kapanma nedenlerini öğrenebilirmym??

gökçe önce foruma hoş geldin. çeşme suyu derecesi derken su ısısını kastediyorsun sanırım. su ısısı 28 derece civarı uygundur. musluk suyu kullanıyorsan önceden bir pet şişe veya damacanaya doldurup oda ısısında beklet hem ısınır hem de dinlenir. direk musluktan alıp koyacağın su soğuk olursa hayvan buna adaptasyon göstermek için zorlanacaktır. gözler genelde sudaki pisliklere bağlı olarak mikrop kapar. ayrıca klorun fazla olması da etkiler. çeşme derken dışardakini kastediyorsan bu da risklidir. steril olmadığı için bakteri bulaşma etkisi olur.

bu ilacın yanında hayvan kuru alanda duruyorsa gentamisin damlada al sıvı olduğu için göz içine tesiri daha iyi olacaktır. terramycinin göz tipi merhemi hayvan sürekli suda ise daha iyidir. akvaryumun içinde plastik bitki vs. gibi salınım yapacak bir ürün var mı ? ekipmanların neler ? kuru alan için lamban var mı ?ayrıca kulakta şişlik var mı yani yanak kısmında gözle görülür bir şişlik ?

cem teşekkür ederim ilgilendiğin için. 2 kaplumbağam var ve büyük bir kabı var. İçine renkli taş değil de doğal taşlar koydum. Kuru bir alanı var bazen oraya çıkıyolar. 2 günde bir sularını değiştiriyorum, ilk kaplumbağam bu sene 1. senesini tamamladı. İkinci kaplumbağam da haftaya tamamlayacak. İlklerde kapatıp açmakta zorlanıyordu, sonra hiç açamamaya başladı, bende kaplumbağaları aldığım yere sordum bana terramicyn göz merhemi al dedi. ben de buna 2 ağustos cuma günü başladım cumartesi ve pazar da sürdüm. Ama sonra pazar akşamı yazlığa gittik. Onlar evde kaldı. babam evde olduğundan onlara bakıyor işte. perşembe aksamı gelicez eve. Gözleri şişmeye basladı sürersem geçer diye düsünüyorum:)

merhemin uygulaması şu şekilde kulak pamuğuna sürüp gözü kapalı iken göz kapaklarına bastırmadan yedireceksin. gentamisin de al. eczanede satılıyor fiyat bir şey değil. damla kuru alanda iken damlatılacak bunun avantajı sıvı olduğu için göz içine çabuk nüfuz etmesi. su ısıtıcısı ve kuru alan ısıtıcı lambası yoksa hemen tedarik etmelisin. sıcaklığın olumlu etkisi olacaktır. bir de filtre alırsan su değişimini haftada bire alırsın o da tam değil kısmi değişim olur. geçmiş olsun ve iyi tatiller. damla ve merhemin bir neticesini alamazsan sonraki hafta pazartesi veterinere gitmende fayda olacak.

Cem bey çok teşekkr ederim. Merhemi dediğiniz gibi sürüyorum. Damlayı alırsam eğer ikisini birden aralıklı saatlerde mmi sürücem? ve kaplumbağaların yasadığı yer büyük bir kap. Akvaryum gibi bişey mi alsam veya bu kapta su ısıtıcısı olurmu?
Ve bir sorum daha var gentamisin dediğiniz kaplumbağa için olan göz damlasımı?Cevaplarsanız sevinirim...

Gentagut göz damlasıdır.

Cem, gentamisin göze damlatılıyor mu? Bu antibiyotik değil mi?

gentamisin göz damlası ve antibiyotik.

gökçe eczaneden alacaksın. göz damlasını her kuru alana çıktığında günde üç defa olur. ikişer damla damlatacaksın. hayvan bunu damlattığında suya kaçabilir. bir dakika kadar kuru bir yerde emmesini bekleyip suya koy. merhemi ise gece yatarken sür. ama çok değil. yada gentamisin uygulayacağın için bir iki gün kullanma. bu arada üzerinde göz merhemi diye yazıyor değil mi aynı ürünün deri için olanı da var. aman dikkat.

çok teşekkrler cem abi ya. o zaman ben gentamisin alıyım ve günde 3 kez damlatıyım. bunu bir hafta uygulayayımmı? bunu bir hafta boyunca yaparsam bir hafta sonra merheme başlamama gerek olurmu??bu arada ilgin için teşekkr ederim cem abi:)

bu arada benm sürdüğüm merhem deri değil göz merhemi. ben özellikle sormustum:)

rica ederim yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize gökçe amacımız herkesin ve kaplumbağalarının mutlu ve sağlıklı olması. zaman olarak 1 hafta olabilir. ama göz durumuna göre devam da edebilir. sen ara ara neticeyi bildir. ona göre karar verelim.

çok saol cem abi , biz bu akşam eve geliyoruz gece hemen merhem süreyim sonra ertesi gn göz damlası alırım.eve gidince durumunu bildiricem. bu arada ramazan bayramınız mubarek olsun.:)

Kaplumbağamın gözüne merhem sürdüm, hareket ediyor ve gözlerini açmak istiyor ama açamıyor. beyaz bi perde var sanki, ben de ailemle veterinere götürmeye karar verdim, cem abi sence nasıl fikir?

Her zaman en uygunu bu tip durumlarda veterinere gitmektir.

Bu arada sizin sisteminizde filtre yok mu? Filtresiz akvaryumda en çok rastlanan hastalıklar göz ve kulak enfeksiyonudur.

İşte ben de ilk önce veterinere gidicem pazartesi günü veteriner bana gereken gereçleri söyler. ben kaplumbağaları aldığımda adam onları söylememişti filtre falan. o yüzden bi gidiyim sistemlerin hepsini halledicem inşallah:))

Tabiki veterinere danışın. Ancak tedavi edilse bile ekipmansız tekrar hasta olur yada tedavi başarılı olmaz. Bu konunun önemini tekrar belirtmiş olayım. Bu sebeple hızlı hareket ve netice gerekiyor. Tekrar geçmiş olsun.

merhemi sürme o zaman. damla aldıysan onunla devam et. belki de merhem kuruduğu için gözde yapışkanlık oluşuyordur. bu rastlanabilir bir durum. veteriner olayı tabiki iyi olur.

gereken gereçler standarttır. bunların hepsinin olması sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğu kadar hasta olanın çabuk iyileşmesi içinde şarttır.

O zaman ben veterinere gidiyim hem o da söyler ekipmanları ve merhem sürünce gözlerini açamıyor gibi hissediyorum cem abi , en iyisi veterinere de söylerim göz damlası alıyım. ve sonuçları sana söylicem:)

benim kaplumbağam da gözlerini açamıyor sanırım iltihap var gözünde, güneşi görünce biraz açıyor ama hemen kapatıyor acular kullanabilirsiniz dediler ancak teramycn kullananlar kaplumbağanın gözünü mahvettiğini söylüyor ne yapmam gerekiyor

Veterinere bir danışın derim. Birde gentagut göz damlası damlatıp kuru bir yerde 15 dk bekleyin.

Geri