Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam öldü.diğerleri için yem tavsiyesi

Cvp: kaplumbağam öldü.diğerleri için yem tavsiyesi

resimler...

Ekli dosyalar

• P1040277.JPG
    P1040277.JPG
    416.4 KB · Görüntüleme: 160
  • P1040280.JPG
    P1040280.JPG
    309.6 KB · Görüntüleme: 163

yusuf su olarak ne kullanıyorsun. yani kullandığın su kireçli mi ?

Bende kireç konusuna yöneldim ama hayvanlardan birinde bunun olduğundan bahsedildiği için kafam karıştı. Birde ayaklarda da olduğu belirtilmiş.

Hayvanda kötü bir koku var mı? Tırnağınızı hafifçe sürttüğünüzde çıkıyor mu? Mantar genelde ipliksi bir yapıda olur. Bu ayaktaki beyazlıkların resmini çekme şansınız var mı?

Musluk suyu ama 2 gün kadar dinlendiriyorum akvaryum içine konulan bir tablet şeklinde kaya tuzu varmış onu koymuştuk kaplumbağayı da koydum sanki ayaklarındaki beyazlıklar azaldı sadece kabuğunda beyazlık kaldı bir de yumuşama başlamıştı çektim ama tam olarak gözükmüyor en kısa zamanda düzgün bir tane yüklerim koku vardı aslında ama ben o kaptan alıp akv. koyduktan sonra oda gitti

bu durumda akvaryumun iyi şekilde dezenfektesi de gerekiyor. ben ikinci kaplumbağaya dikkat etmedim. o da risk altında.

ıslatılmış diş fırçasına tuz döküp kabuğunu yavaşça 5 dakika ovala ve durula. bunu günde 3 defa yap. deri içinde su yöntemi uygun. ellerini de iyi yıkamayı unutma.

Ayaklari

Ekli dosyalar

• 3.jpg
    3.jpg
    79.7 KB · Görüntüleme: 163
Acilen tedaviye başlanmalı. Deride bayağı yayılmış durumda. Kaplumbağaları hemen ayrırıp akvaryumu komple dezenfekte etmelisiniz. Hemde tüm dekor ve ekipmanlarla. Tedabiyi hayvanı suya koyarak yapmalısınız.

ne kadar suya ne kadar kaya tuzu koycak ? Çünkü az tuz koyarsa iyileşmez Çok tuz koyarsada zehirleniyomuş hemde kör oluyomuş. Onun oranını söyleyinde ona göre koysun bu arkadaş. ben bilmiyorum bilsem söylerdim.

m.yusuf' Alıntı:
Musluk suyu ama 2 gün kadar dinlendiriyorum akvaryum içine konulan bir tablet şeklinde kaya tuzu varmış onu koymuştuk kaplumbağayı da koydum sanki ayaklarındaki beyazlıklar azaldı sadece kabuğunda beyazlık kaldı bir de yumuşama başlamıştı çektim ama tam olarak gözükmüyor en kısa zamanda düzgün bir tane yüklerim koku vardı aslında ama ben o kaptan alıp akv. koyduktan sonra oda gitti

Tuzu akvaryumdaki suya koymuyacan hasta olanı ayrı bi kaba alcaksın kabuğunu örtecek kadar su koycan içine sonra kaya tuzu atıp karıştırcan ama ne kadar kaya tuzu atcan bilmiyorum @AEK söyler onu sana

2 lt suya bir çay kaşığı kaya tuzu. Fazlası böbreklere zarar verir. Hayvan sürwkli bu suda durmamalı. Yarım saat bu uygulamadan sonra kuru alanda 15 dk bekletin. Sonra temiz suya koyun. Ancak şu var hayvanın diğerinden ayrılması ve akvaryumun tamamen steril edilmesi gerekiyor. Bu tedavi çok uzun sürer. Umarım atlatır.

Tabi bu hastalığın tedaviside ayrı riskli. Bahsettiğim işlemi günde bir kez yapın.

2 litre suya bi çay kaşığı tuz çok az değilmi ya Hiç iyileşmez bence öyle :breh: 1 çorba kaşığı koysa daha iyi olmazmı ?

Fazlası hayvanın böbreklerini iflas ettirir. Sebebi tedavi uzun sürecek. Tuz fazla konulursa suda bekleme süresi kesin azaltılmalı. Ama bu oranla yarım saat banyo daha iyi olur. Açıkcası mantar en illet hastalık diyebilirim. Hastalık bir dert, tedavi ayrı dert. Moral bozmak istemem ama sabır gereken bir süreç.

Bide çok geç kalmışın sen Mantarı gördüğün an başlasaydın tuzlu su tedavisine bu kadar yayılmazdı. Şimdi o mantarlar kaplumbağayı yavaş yavaş yiyior kaplumbağan da güçten düşmüş gözlerini yummuş savaşmayı bırakmış gibi :breh:

Allahım sen yardım et kurtulsun bu masum kaplumba Çok üzüldüm bu haline :breh:

ben çok pişmanım aslında araştırma yapmadan böyle bi hayvanı aldığım için ama şimdiden başlıyorum inşallah kurtulur.bide kabuğu için ne yapsam bayağı yumuşamış devit 3 damla koymak ne kadar doğru

birde acaba mavi suyla mı dezenfekte etsem yok batikonla mı

Uvb ampul yok sanırım. Devit 3 damla oral yolla verilir. Normalde haftada bir yeme bir damla uygundur. Vitaminli yem direk ağıza verilir. Ancak kabuk yumuşaması varsa bunu üç günde bir kez yapın. Aşırı yumuşamada iki günde bir kez yapılabilir. Ancak bu bir süre sonra normal doza dahada sonra uvb lambaya dönmeli.

Tuzlu su esnasında değil ama su değiştikten sonra temiz suya çok az mavi damla koyulabilir. Batikon açık yaraya dönüşen bölgeler olursa uygulanmalı.

sadece d vitaminiyle olmaz kalsiyumda vermen lazımki d vitamini işe yarasın. O yüzden 2 liraya gaga taşı al akvaryumcudan onu toz haline getir sonra ıslatılmış yeme bulayıp vercen

mailto:/forum/Konu-murekkep-baligi-kemigi--8959.html?highlight=mürekkep

burayıda bi okursun. gaga taşı ile mürekkep balığı kemiği aynı şey oluyor

Venom iyi hatırlattı kalsiyumuda eksik etmemeli. Bahsettiği uygulamayı iki haftada bir yapabilirsiniz. Ama bu durumda her hafta yapmalı. Hatta sera mineral yem alınırsa çok daha kolay bu konu çözülür.

peki teşekkürler inşallah elimden gelini yapıcam

Bu tedavi uyguluyorum ama bu hayvan maalesef yemek yemiyo digeri cok iyi yem de yiyo ama ne yapsam da digeri yemiyo olecek diye cok korkuyorum

Hastalık esnasında iştah genelde olmaz. Bu sebeple vitamin verinki kısmende olsa besin eksikliği gitsin.

bir süre yemeden durabilir. vitamin damlayı ağız kenarlarına sür. bir şekilde yutar bu iştah verip direnç kazandırır. öncelikli olarak şu mantar işinden kurtarabilirsen hayvanın kırgınlığı azalır.

Geri