Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam ses çıkarıyor iyi bişey midir?

Harleydavidson

Gümüş 5 Üye
İyi akşamlar arkadaşlar forumda araştırdıö fakat varılan sonuç üşütme olasılıgı şöyle ki akşam yatmaları için lambaları söndüriyorm fakat gece şimdi odamın ışıgınu yakıp akvaryuma baktım garip kapı gıjırtısı çıktı ısıtıcı var fakat ısıtıcı gündüz takmadım üşütmüş olmalarına imkan yok çünkü canavar gibiler yem e atlıyorlar kavga ediyorlar vs iyi gibiler kaplumbağa neden ses çıkarır bu doğalarında mı var?

Hayvanlar kuru alanda uyuyorsa 40 wattlık mavi öncelikli yada kırmızı renk armut ampul kullan loş ışık verir ama ısıtır. Çıkmıyorlarsa gerek yok.

Kaplumbağaların ses teli yoktur. Nefes verirken boğazlarından bir şekilde sesi çıkarıyorlar.

Cikleme gibi olan ses akciğer enfeksiyonuna bağlı çıkardığı sestir. Bunu belli aralıklarla sürekli yaparlar.

Kapı gıcırtısı gibi olan sesini ise her hayvan yapmaz. Bu bir nevi dikkat çekme iletişim kurma şeklidir. Bunu arada sırada bir iki atımlık yapar.

Sabah yem verdim afiyetle yediler bırakmadılar bile konuda okuduguma göre vitaminsizlikse yüzünü kaşıyormuş benimkiler arada yapıyor onu oda herhalde yemi yuttuklarında oluyor evet sesi çıkarınca akvaryuma yanaştım sustular dünden beri ses çıkarmadılar bu durum beni korkutuyor veterinere götürmem lazım mıdır?

Kaşınma ile vitaminin alakası şöyle A vitamini çok yüklenirse deri dökümü yada yenilenme hızlı olur. Eski deriler açılmaya başladıysa yada kuru alanda ısıdan kuruduysa kaşıntı yapar. Gözlerine birşey gelirse veya içinde birşey varsa çıkarmak için de yapar. Yetişkinlerde erkeğin dişiye sürekli kur yapması dişi de tike sebep olur. Uzaktan veya yakından erkek her el titrettiğinde refleks olarak ayaklarını yüzüne doğru getirir.

Son olarak seninkilerdeki gibi hazmedemedikleri veya olduğundan büyük yada fazla yem yediklerinde yine refleks olarak çıkarmaya çalışır gibi yapabilirler. Bunun için silis kum yemeleri hayvanları rahatlatır.

O sesi sürekli çıkaracaklar diye birşey yok. Belki bir daha hiç çıkarmayabilirler. Çoğu ses bile çıkarmaz. Hayvanların birşeyi yok.

Şuan ses çıkarmıyorlar iyiler :) vitamin çok olmuş olabilit petshoplarda vitamin var onu çok döktüm suya

Vitamin suya değil ağzına damlatılacak. Suya damlatılan vitamin alg ve yosunları coşturur. Çok döktüysen temiz su ekleyip ayrıştır.

Cvp: Kaplumbağam ses çıkarıyor iyi bişey midir?

Bende neden su hemen kirleniyor diyorum evet vitamini suya damlatıyordum bundan sonra tutup ağızlarına damlatırım

Geri