Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yemiyor değil yiyemiyor?

kazma7

Gümüş 3 Üye
Evet başlıkta belirttiğim kimse böyle bir sorunla karşılaşmadı herhalde. 2 tane kaplumbağam var ve bir tanesi yemi yiyemiyor. Kurutulmuş karidesi yerken diğer yemi ağzına alıp ısırıyor ama parçalayamıyor bile.Çok küçük veriyorum gene yiyemiyor. Etrafa pislik saçıyor tırnaklarıyla parçalıyor ama olmuyor. Ne yapmalıyım?
Hazır konu açmışken sormak istiyorum.
Günde kaç öğün ve kaç kez kurutulmuş karides vermeliyim?

Şimdiden teşekkürler

Cvp: Kaplumbağam yemiyor değil yiyemiyor?

Yemi miktar vitamin ile yumuşatıp, ayrı bir kapta vermeyi deneyin. Yine olmazsa şırınga alın bir tane ve yemleri vitaminle yumuşatıp içine doldurun. İğneli kısmını çıkararak yavaş yavaş ağzına doldurun ve geri suya bırakın kaplumbağayı.

Çünkü benim kaplumbağam kara da yem verdiğim zaman yemiyor suya girmeden. Bir yerde de okumuştum kuru alanda beslemeyin diyorlardı. Ne kadar doğru bilinmez ama siz yine de yemi ağzına bastıktan sonra suya koyun kaplumbağayı, yem işlemine devam edecekseniz de alın besleyip tekrar koyun.

Ancak benim dediğim yöntem stick formda ki yemlerle yapılabilir, karidesle yapılamaz. Sera Raffy P, Tetra Reptomin v.b.

Karidesi abartmadan 2 - 3 günde bir 2' şer tane verebilirsiniz. Sadece karidesle beslemeyin kaplumbağanızı. Sera Raffy P, Tetra Reptomin gibi yemler size tavsiyemdir. Dediğim yöntemi çok rahat bu yemlerle uygulayabilirsiniz.

Ben zaten suda besliyorum. Ama başka yorumlar veya seçenekler olmaza bugün zaten dışarı çıkacaktım vitamin alacağım ama tam bir bilgi verir misiniz vitaminle ilgili? Ne deyip de alacağım kasiyere.Teşekkürler

Kaç kere karides vereceğim?

İnternetten sipariş verebilme imkanınız varmı?

Bu arada ilk önceki mesajıma yeni bilgiler ekledim onlarında okuyun isterseniz.

Su kaplumbağası benimki söylemeyi unuttum tamam dediklerini not aldım bugün internetten sipariş edeceğim de özel mesaj olarak link atar mısınız? Sizin aldığınız yer varsa.

Ana yem olarak bunları alın;

mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=1248

mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=2219

Vitamin olarak ise;

mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=4491

mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=5440

Eğer size pahalı gelmeyecekse Sera Reptilin' i öneririm. Ama o kadar veremem diyorsanız, Biyo Tortvit' i alın.

Linkleri attığım siteden sorunsuz bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Ben bu siteyi kullanıyorum

Bu arada kaplumbağanıza nasıl bir ortamda bakıyorsunuz. Gerekli ekipmanlarınız yoksa yapacağınız çoğu şey sonucsuz kalacaktır. Akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru alan bunlar yoksa bir an önce tamamlamanız lazım bunları.

Para sorun değil sonuçta oda canlı.
Tamam Biyo Tortvit hariç hepsini alıyorum o zaman çok sağ olun 2 tane rep puanınızı verdim.

Rica ederim :)

Dediğim gibi akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru alan olmadan en kaliteli yemleri vitaminleri alsanız dahi bir işe yaramayacaktır. Umarım bunlar vardır, yoksa en kısa sürede temin etmelisiniz.

Filtre hariç hepsi var zaten Mersinde yaşıyorum havalar ısınınca hayvanlar istemedikleri kadar ısınacaklar o zaman ısıtıcıyı da kaldıracam :) Sularını günde temiz elle iki kere değiştiriyorum ve sıcak su ile dolduruyorum (haşlanacak kadar değil)

Kopartarak yiyebilecekleri boyutlarda yiyecek verilmelidir. Bunun sebebi ağız(dudak) kısımlarındaki plakaların gelişimini tamamlayabilmesidir. Yavru kaplumbağalara sürekli yutabilecekleri boyutlarda yem verilirse makas gibi olan dudakları içeri doğru bükülerek gelişir ve kaplumbağa yem yeme zamanı ilerde çok zorluk çeker.
Normalde suyun içinde yiyecek yumuşayınca yerler. Sorun olmaz. Kapluş çok küçükse yemekte zorluk çekebilir. Ama zamanla alışır. Bu arada ana yem olarak ne kullanıyorsunuz?
Filtre almanız kapluşun temizliği ve hijyeni açısından şart. En kısa zamanda o eksiğinizi de tamamlayın. Birde ısıtıcıyı yaz-kış çıkarmayın. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkından dolayı kapluşlar hasta olabilir.

Eskiden tam verirdim sonra yarım sonrada 4'e ayırıp . Artık genelde bıçakla yemi 4 e ayırıp veriyorum ana yem olarak karides veriyordum ama bugün o siteden sipariş vereceğim diğer yemin adını unuttum şu siyah yemler var ya yamuk çubuk gibi onlardan da veriyorum ama yiyemiyor birisi dediğim gibi.

Karidesi ek yem olarak verebilirsiniz. Ben size ana yem olarak sera raffy p öneririm. Kapluşunuz severek yiyecektir. Yemi o kadar küçük parçalara ayırmayın. Kaplumbağanın dudak kısmının sertleşmesi gerek. Bunun için de yemleri dudakları yardımıyla keserek yemeye çalışması gerek.

Yeşim hanım dediklerinde haklı, ve ısıtıcıyı sıcak soğuk iklim farketmeksizin kullanmalıyız. Suyun sıcaklığı sabit kalmalı gece ve gündüz.

Dediğim yöntemler kaplumbağanızın aç kalmayıp vücut direncinin düşmemesi içindir içindir. 2 3 kere bu yöntemi uygulayın sonra normal şekilde ufak parçalar şeklinde verin. Umarım düzelir yem yemesi.

Tamam uyarılarınızı dikkate alacağım.

Filtreyi de en kısa zamanda kapluşun hijyeni ve temizliği için alın. Yoksa mikrop kapabilir. Isıtıcınız şu an kaç derecede? Birde dediğim gibi sera raffy p kullanırsanız ana yem olarak onu mutlaka yiyecektir. Hiçbir kapluş bu yeme hayır diyemez.

Filtre tamam alacağım ısıtıcı 28-30 derecelerde sanırım uygun? Yem belkide bugün sipariş veririm.

Isıtıcınızın sıcaklığını ölçmek için termometreniz var mı? Isıtıcı termostatlı da olsa bazen sıcaklık kendi kendine yükselebiliyor. Bunun için mutlaka birde termometrenizin olması gerek.

Bende size kesinlikle filtre öneririm.Diger sorular cevaplanmış zaten.Dış filtre kesinlikle öneririrm çunku biyolojik + fiziksel temizliği sayesinde sudan aldığı zararlı bakterileri alıp yararlı olarak geri aktarır akvaryuma.Ayrıca dış filtre sayesinde günde yaptıgınız 2 kere su degişimini 2-3 haftada bir yapabilirsiniz.Böylelikle siz yorulmazsınız ve dinlenmiş su bulunur akvaryumunuzda.3hafta sonunda suyun %10-%20 sini dip çekimi yaparak yerine su ilave edin.Böylece dipteki yem artıkları,dışkılar vs. temizlenmiş olur.Kolay gelsin..

Bu arada kapluşun suyunu çok sık değiştirmek faydadan çok zarar verir. Suda 2 günde bir yaşadığı sıcaklık değişiminden dolayı hasta olabilir. Filtre kullanmadıkça suyun biyolojik dengesi bozulur ve yararlı mikroorganizmalar gelişemez.

Eğer kaplumbağanız yemi yemekte sorun yaşıyorsa daha ufak ve daha yumuşak olan ve bebek kaplumbağalar için özel olarak üretilmiş Tetra REptomin Baby öneririm. Tek olumsuz yanı her yerde bulunmuyor, internette araştırma yapmanız gerekecek. Sera'dan besleyicilik olarak 1 adım önde bir yemdir.

Geri