Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Yüzmüyor

FermaNga

Yeni Üye
[/font]Kaplumbağamı bu çarşamba aldım. Hiç yüzmüyor. Ara sıra kıpırdıyor. Elime aldığım zaman bazen çırpınıyor bazen sakince duruyor. Ne yapmalıyım?? Bir de aldığım yerdeki adam günde iki defa sabah ve akşam yem ver dedi. Çarşamba günü iki ve bugün iki defa verdim ama hiç yemedi. Ne yapmalıyım?? Yardımcı olursanız çok sevinirim. :/

Cvp: Kaplumbağam Yüzmüyor

Daha ortama alışamamıştır. Fanusda bakmıyorsuuz değil mi?

Bilinçsiz olarak almışsınız belli! Yazık hayvana. Umarım ekipmansız bakmıyorsunuzdur...

alışamadığı için bu şekilde davranıyor endişe etmeyin,,benım sahıplendıgım ıkı kaplusumda 2-3 gün kuru alanda uyumuslardı sonra kendiliğinden suya indiler..tabii onların yaşamını devam ettirebilmeleri için gerekli ortam şartlarını oluşturmanız gerekiyor ki kışa giriyoruz daha dikkatli davranmalısınız..

su içi ısıtıcınız olduğunu varsayarsak arkadaşların dediği gibi alışma sürecinde olabilir. farklı ortam ve yalnız. elinize alarak yavaşça suya bırakın. ve yemi önüne atın. kuru alanda ve yem kuru ise yemezler. benim kaplumbağalar kuru alana ıslatıp koysam bile alıp suya giriyorlar.

Isıtıcım filan yok. Annemler almaya gerek yok diyorlar. Yemini suyun içine koydum ama yemiyor. Ara sıra suyun üstüne kafasını çıkartıp o şekilde gözlerini kapatıp duruyor. Ben geldiğim zaman tekrar suyun içine giriyor ve kıpırdamadan duruyor. :(

zeynep09' Alıntı:
Daha ortama alışamamıştır. Fanusda bakmıyorsuuz değil mi?

Yok fanusta değil kendi kabında.

bakın eğer bu kappta besliyorsanız hemen atın çöpe[IMG]mailto:/105v9f5.jpg*
, eğer akvrayumunuz varsa filtre ısıtıcı ve uvb lamba şart. Onlar olmadan kaplumbağanız her an ölebilirler. Yani tehlikedeler. Umarım kap dediğiniz bu değildirr.

zeynep09' Alıntı:
bakın eğer bu kappta besliyorsanız hemen atın çöpe[IMG]mailto:/105v9f5.jpg*
, eğer akvrayumunuz varsa filtre ısıtıcı ve uvb lamba şart. Onlar olmadan kaplumbağanız her an ölebilirler. Yani tehlikedeler. Umarım kap dediğiniz bu değildirr.

Off yaa. :'( Ölcek mi şimdi benim Hayriye Şehnas'ım?? :'(

Gerçekten fanusta bakıyorsanız yani üstte belirttiğim kaptan kullanıyosanız ve akvaryum alamayacaksanız büyük bir saklama kabında bakabilirsiniz. En azından sizi bir süre idare eder. Kabın içine de taş koyarsınız ve kalumbağaların kuru alanını sağlarsınız. Kış geldi artık mutlaka ısıtıcıya ihtiyacnız var. onu en fzla 15 liraya bulursunuz. Su değişimini çok sık yapmanız gerekir. Ondan dolayı yaklaşık 10 liraya bir şelale filtre alırsınız. Bu sizi bir süre idare eder. ama fanus = ölüm kabı

Bu hayvanların nasıl bakılması gerektiğini forumu inceleyerek öğrenmenizi tavsiye ederim. Bu kapta kaplumbağa beslemek çok hatalı. Kaplumbağalara şu an 50-60 lt lik bir akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru alan ve kuru alan lambası gerekmektedir. Su ısıtıcı ile 26-28 derece arası olması gerekir. Kuru alan ısısıda lamba ile 31-32 derece olmalıdır.
Hayvanların ölümünü beklemektense uygun sistemi kurmak gerekmekte.

Fakat ailesinin izin vermediğini söylüyor. ben şu anda gerekli sistem kurulana kadar yapılabilecek en uygun sistemi söylüyorum.

aslında 200 tl'ye güzel bir akvaryum ve donanım alabilirsiniz. aileniz akvaryumda görünce fikirlerini değişecektir. annem de aynıydı. şimdi sabah yemlerini o veriyor.akşam yatarken de iyi geceler diliyor.:rolleyes:

Zeynep hanım sizinle aynı anda yazmışız. Ama işte olduğum için geç gönderdim yazımı. Yani yazdığım yorum size değil genel olması gereken. Siz geçici olarak yapılabilecek bir öneride bulunmuşsunuz. Gerçi bana sorarsanız geçici olarakta ileride kullanılmayacak masraflar yapmak ne kadr iyi tartışılır. Ama hayvanları düşünüp iyileştirici öneride bulunduğunuzu düşünüyorum.

Sonuç olarak bu kapta hiç durmaması gerektiği ve her gün eziyet çektiğini belirteyim.

Geri