Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagamin gozleri sisti tedavi ise yaramiyor

yigitandic

Yeni Üye
Arkadaslar iyi gunler, birsuredir forumu takip ediyordum ancak durumumu anlatmak icin yeninuye oldum, kaplumbagamizin adi kezban ve 3 u akvaryumda yasiyorlar, akvaryumlari cok buyuk degil ama onlarda cok buyuk degil henuz, 25 lt lik bir akvaryum, neyse bu kezban son zamanlarda kurualandan pek inmiyordu bizi gorunce diger ikisi canavar gormus gibi suya atliyip kacarken kezban anca yavas yavas gozunu acip bizi farkedip kacana kadar bilmem kac dk geciyordu, baslarda uyusukluguna verdik sonra bi baktikki gozunu acamiyor, gozleri sismis ve cok azicik acabikiyor acarken aci cekiyor gibi hali var, akvaryumda isitici var dis filtre var, ancak uvb yok, digerleri mikrop kapmasin diye plastik kaba aldik ama onun da isisini sabit tutamiyoruz ve 2 haftadir yemek yemiyor kabugu yumusamaya basladi.
Plastik kapta beslerken, merhem (terramycn goz icin) tedavisi uyguladik, suyuna vitamin ve metilen mavisinden damlattik, ancak hic yemiyor iki haftadir agzina bisey sokmadi suyunu habire degistirdik belki orda psikolojisi bozulmustur yemiyodur diye akvaryuma geri aldim bugun hemen kuru alana cikti suyun icindeyien gozunu hic acamiyor, ne yapmaliyim cok korkuyorum kor olcak veya olucek diye, acaba coktan kor mu oldu? Gozleri sis hafif kizarik bitanesi ancak yarim acabiliyor suan telefondan konu actim fotografini dosya buyuk oldugu icin yukleyemiyorum.

Cvp: Kaplumbagamin gozleri sisti tedavi ise yaramiyor

Hoş geldin Yiğit,

Öncelikle Linkte ki konuyu dikkatlice okuyup yazanları muhakkak uygulaman gerekir.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Hasta olan kaplumbağan ile ilgili bazı bilgiler vermen gerekiyor.
Bahsettiğin belirtiler Akciğer enfeksiyonuna benziyor. Akvaryum ısısı kac derece? 26-28C olmalı.
Kuru alan ısıtıcı lamban var mı? Eğer yoksa hayvanın tedavisinden sonuç alman neredeyse mümkün değil.
Isıtıcı ampül alman lazım ve kuru alan ısısını 31-33C arasında sabitlemelisin. Isıtıcı ampül UVB haricinde bir ampuldür. Linkteki ürünü alabilirisin. mailto:/forum/Konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html

Akvaryum zemininde ne var ? Çakıl taşı kullanıyorsan kirleri zeminde hapsettiği için göz/ kulak enfeksiyonuna sebep olur. Çakıl yerine hiçbirşey kullanmasan daha iyi. Muhakkak Silis kum kullanmanda fayda var.

Kullandığın yemler neler? Vitamin kullanıyor musun?
HAyvanın kabuk boyu kaç cm?

Bunları belirtirsen yapman gerekenleri söylerken daha doğru bilgi verilecektir.
Bence bir veteriner hekim görse iyi olur.

genta göz damlası alıp sabah akşam gözlerine 3'er damla damlat pomadı kullanma vitamin suya damlatılmaz. eline alıp başı havaya gelecek şekilde ağız çevresine sür. ağzını açabiliyorsa bir damla açmıyor ise iki defa ruj sürer gibi sür ama aralarında bir dakika kadar süre olsun. en iyi vitaminler başta sera reptilin olmak üzere jbl aqua'dır. bunlar ilk tercihin olsun. metileni de iki günde bir bir damla damlatırsın.

hayvanda akciğer enfeksiyonu hali var. bu konuda bilgisi olan bir hekimin görmesinde fayda var. iştahsızlığa bağlı kalsiyum eksikliği de söz konusu. veterinere gidene kadar genta damladan bir damla da ağzına damlat. vitaminden uzak saatte olsun.

lamba işini neslihan açıklamış. yoksa hemen bunu halletmelisin.

Hosbulduk, Cevaplariniz icin cok tesekkurler, iki ayri veterinere goturdum ikiside merhem sur dediler geri gonderdiler, acikcasi bahcesehirde yasiyorum ve burdaki veterinerlerin petsjoplardan farki yok, hatta diplomalaro oldugundan supheliyim bitanesi bana antibiyotik sivi satmaya calisti 45 liralik ustunde dana ve buzagilar icindir yaziyo, neyse, kaplumbagan 7-8 cm buyuklugunde, isitici lambasi var, akvaryum sicakligini olcemiyorum derecem yok ama iki tane 25 waylik isitici koydum, bi tane elektronik derecem var ama minimum 30 dereceyi olcuyo ve akvaryumda ikisini de 32 dereceye ayarlamama ragmen 30 dereceye ulasamiyorum ikiside calisiyo eminim ama cok kisa sure acik kalip kapaniyolar, akvaryum zemini bos, yem olarak sera karides kullaniyorum, vitamin olarak beaphar turtle vit yaziyor, belki faydasi olur diye cok kucuk miktarda anitbiyotik hapi kirip suda eritip suya kattim ama acaba zarari olur mu? Veterinere sordum BİLMİYORUM DEDİ, vitamini agzina surmeyi deniycem surunce nasil emicek onu, suya birakmiyim mi? Suyun icinde aptal gibi yuzuyo, kurualani bulamiyo bulamiyomca yorulup bi yerde bekliyo sabit, elimde goturunce kurualana yapisiyo ayrilmak istemiyo ordanz.Ve digerleri saglikli onlarla birlikte yasamasinda sakinca olur mu? Digerlerinden biri onla ayni boyda digeri minik. Fotograf koymak istiyorum ama bilgisayaeim
Yurtta kaldi ve pazartesiye kadar koyamiycam o yuzden, cevaplarinizi bekliyorum cok tesekkurler.

Son olarak kaplumbagalarda cucelik olabilir mi? Cunku bu digeri dedigim ikitanesini ayni anda ayni boyda aldik ama biri 8 cm e ulasti digeri aldigimiz gunden beri ayni boyda, 4 cm civari, digeri asiri gizli buyuyo cunku kezbani ondan once almistik ama kucugu hic buyumuyo, yine de kabugu cok saglikli ve col hareketli.

Genta goz damlasinin Azoo goz damlasindan farki var mi cunku merhem tedavisinden once goz damlasi uyguladik ise yaramadi

hapı kullanma dediğim damladam al. bu pomada göre göz içine özellikle gözler kapalıysa daha iyi nüfuz eder. ağzına sürdüğünde bir müddet bekle az da olsa ağzını açıp yutacaktır. burnuna kaçırma tıksırıp suratına bulaştırır. genta eczanede satılır. içinde gentamisin vardır. azoo ürünlerini kullanma.

yem olarak raffy P, jbl agil ve tetra reptomin al. tek yanlı beslenme olmaz. bu aynı zamanda gut hastalığı ve kabukta deformasyona neden olacaktır. agili büyük olana vereceksin. raffy P'deki kırmızılar mineral yemdir onları ayırıp haftada bir gün tam öğün vereceksin. bunu verdiğinde damla vitamine gerek olmayacağı gibi içinde kalsiyumda vardır.

bir tane iç derece şart net ısı için buradan bakıp doğru ısıyı bulabilirsin. bunu ısıtıcıdan en uzak köşeye konumlandıracaksın. suyun gerçek o uzak köşede belli olur. iki 25 w yerine bir tane 40 veya 60 w ampul al. ısıyı ayarlamak için yaklaştırırsan hayvan kafasını uzattığında değip yanabilir. iki lamban olduğuna göre sanırım hasta olan gecede kuru alanda duruyor bir tane 40 w yeşil veya mavi renk armut ampul alıp bunu lambalardan birine takarak gece durduğunda üşümesini önlersin.

hayvanın kısa kalmasının üç nedeni vardır biricisi genetik olarak bir hata varsa; ikincisi bir hastalığa bağlı olarak büyüme durup enerjisini tedaviye harcar; üçüncüsü vücut içi parazit varsa bu içerden beslenerek hayvanın büyümesini engeller. eğer sindirim veya boşaltım sisteminde parazit varsa silis kum yemesi bu işi çözer. bunun yanında yuttukları yemleri parçalamak için ve alt bağadaki plakaları atmaları içinde silis kum gereklidir.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm

su ısıtıcın var mıydı ?

İki tane isiticim var ampulum degil su isitici iki tane 1 tanede ikea ampullerinden ama yakin duruyo kafalari degemiyo ama isitiyo, suanda cikip dediginiz damlayi almaya gidiyorum, kucugunun hic bi hastalagi ya da rahatsizligi var gibi durmuyo

ısıtıcıların markası nedir. ve kaç watt. su hacmi ortalama ne kadar. bir de filtre var mıydı ?

İsiticilarin markasi rozio 25er watt, su hacmi 20 lt demistim ama yanlis soyledim 15 lt, dis filtre var, suanda suyun dibinde dakikalardir duruyo oyle bi yerde, yanlislikla kafasi bi yere degince cok korkuyo ama oteki kaplumbagalardan korkmuyo

Yiğit o marka ısıtıcı hiç duymadım normalde 25 W bir ısıtıcı 15 litre suyu rahat ısıtır. o akvaryum o kadar hayvan için küçük onu da yenilemek gerekiyor.

Haklisin aslinda gercekten yeterli olmasi lazim, burda sanirim herkes birbirinin hikayesini az cok biliyor, aslinda ilk bana kiz arkadasim eski sahibi tarafindan petshopa birakilmis bi erkek kaplumbagayi almisti (ismi ali riza), ondan sonra ben ona bakarken yalniz oldugunu dusunup kezbani yanina aldim ama ali riza zaten buyuktu ve kezban cok kucuk kaliyodu onun yaninda,ilk baslarda kezban ali rizanin ustune cikiyodu birlikte gunesleniyolardi falan ama sonradan buyumeye basladikca alan daraldigi icin heralde ali riza kezbana saldirmaya basladi ciddi isiriklar yapti, ben de kezbani kardesimin akvaryumuna vermek zorunda kaldim, o yuzden ucu icin orasi da kucuk oldu ama yine de ayni boylarda olduklari icin anlasiyolar, yakin bi zaman da akvaryum yeniliycem insallah, bu da onlarin hikayesi, yarin kezbaninin gozunun fotograflarini yuklemis olurum, goz damlasina ve vitamini agzina surmeye basladik

25 litre akvaryum kesinlikle cok cok yetersiz onu soyleyeyim gecici olarak 100*40*50 omurluk olarak 3 hayvana en az 120*60*60 olcusunu oneririm malzemeler konusunda yardimci oluruz

ısırma ve kavgalar genelde
-alan darlığı,
-akvaryumu sahiplenme (bu uzun süre tek yaşayan hayvanların yanına sonradan gelen kaplumbağa olursa görülür.)
-diğeri üzerinde hakimiyet kurma yani baskınlık mücadelesi,
-yem zamanı yemi paylaşamama,
-hastalık veya herhangi bir sebeple zayıf düşmüş hayvana saldırma gibi durumlardır.
-büyüdüklerinde ise cinsel mücadele başlar. erkek diğer erkeğe baskınlık kurma veya çiftleşmek istediği dişinin istek duymaması durumunda dalaşabilir.
-bir diğer durum çoklu yaşıyorlar ve içlerinden birisi alfa olduğunu kanıtlamışsa, saldırdığı hayvana diğerleride tepki verir. bu aynı kurtların davranışı gibidir.

yiğit metilen mavisini unutma. göz bir taraftan düzelirken o hale gelmesine sebep olan şeyinde elimine edilmesi gerek yoksa hastalık tekrarlar. kulak iltihabı da aynı sebeple oluşur.

Kezban bugun yem yemis! İki haftadan sonra ilk defa biseyler yedi gozu kapali sekilde agzi i acip suda yuzuyomus kardesim bi kactane karides koymus onune yemis, hemen vitamin damlatilmis karides veriyo simdi, bu hafta sonu saydiginiz cesit yemlerden alicam hemen, cok sevindik, insallah gozu de iyiye gider en yakin zamanda, yardimlariniz icin cok tesekkurler Allah razi olsun hepinizden gozunun son durumunu da bir gelisme olursa bildiricem.

İnternetten uygun fiyata bu yemlerden siparis verebilcegim bir site var mi? Ve uvb icin de bir site var mi acaba?

Bu hayvanlardan anlayan uzman veteriner hekim anadolu yakasında mevcut. Bir ihtimalde fakülte. Akciğer enfeksiyonu bazen toparlıyor gibi gözüküp daha şiddetli ortaya çıkabilir. Bence kontrol ve tedavi gerekir.

Alan çok çok küçük. Hayvan gelişminin şu anki tek sebebi budur. Uygun hacime geçilmezse gelişim bozukluğu ve büyüyememe meydana gelecek. Kavga sebepleride genelde alan darlığından başlar.

akciğer enfeksiyonu bünyenin zayıflamasına bağlı olarak üşümesi sebebiyle oluşur metilen damlattıysan ayırmaya gerek yok. bulaşıcı olduğunu gösteren bir bilgiye rastlamadık. vitamini suya damlatmayın.

Geri