Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın gözlerinde sorun var.

Cvp: kaplumbağamın gözlerinde sorun var.

cem' Alıntı:
gökhan kuru alan için bırakacağın boşluk zaten 15 cm. bu akvaryumda kaplumbağanın ancak ayakları ıslanır. o da kum koymazsan. kum olursa su bile konmaz.

heheh :)) doğru dedin diğer arkadaşımda saolasın biraz yardımcı oldu daha büyük bir akvaryum ayarlayacağım inşallah. Yakında paylaşırım zaten resimleri.

Su hacmi en ve yükseklik bu hayvanlarda önemli. Balık olsa ene gerek yok derim ama kaplumbağada en önemli. Hayvanın yapısı dar akvaryuma müsait değil. Bu hayvana ömürlük akvaryum kurmalı. Minimum 80*40*50h ölçüsü gerekir. Bu ölçülerden küçük olmamalı. Akvaryum yapılırken buna uygun ekipmanlar için tavsiyelerde bulunuruz. Su hacmine göre ısıtıcı ve filtre gerekir.

Evet bende ömürlük istiyorum zaten saol tavsiye için :)

Arkadaşlar kaplumbağam ara sıra baloncuk çıkarıyor daha önceleri hiç böyle yapmıyordur bunun sebebi ne olabilir ?

hayvan su içindeyken. beklenmedik bir hareket durum ile karşılaşırsa yani korkarsa tepki olrak bir miktar hava çıkarır. ayrıca su içinde uyuyorsa burun delikleri üstünde baloncuk olur. uyurken burun kasları gevşeyebilir. bu burun içine su girmesini önler.

Ara sıra su içerisinde normal ve sakin halde de hava bırakır. Normal bir durum.

Arkadaşlar konumda ilk yorumlar kaplumbağımın gözlerinin şiştiğinden bahsetmiştim ve yardımlarınız sayesinde gözleri düzeldi ama bu seferde saki göz altı torbaları gibi bir şey çıktı ortaya ve gözlerini açık göremiyorum hep kapalı. Çok nadir görüyorum gözlerini. Bilmiyorum açıklayabildim mi ama sebebi nedir ?

mailto:/1j/f/vgppj.jpg

gökhan alt göz kapakları şeffaftır bu sayede uyurkende gözlerini açmadan hareketleri ve tehlikeyi algılarlar. gözlerini açmıyor ise ve musluk suyu kullanıyorsan klora bağlı olarak gözleri allerjik reaksiyon gösterebilir. bu sebeple bir damacana içine suyu doldurduktan sonra iki gün kadar ağzı açık fakat pislik girmeyecek şekilde beklet klor uçsun ve öyle su değişimi yap. birde değişim yaptığın su akvaryum su ısısına yakın olmalı su soğuk olursa bu da gözlerini kapamasına neden olur. gözleri tam iyileşmediyse gözde iltihaplanmaya bağlı kuru çapak kaldıysa o da sebep olabilir. günde bir defa göz damlası damlatmaya devam et. kuru alan ısısı 32-33 derece gibi su ısısı ise 28 derecede sabit olsun.

Çok saol çok teşekkür ederim valla sizde olmasanız halimiz harap :(

Dediklerini uygulayacağım ;)

Bir ara beslenmeyede değinelim. Fazla proteinsel mi beslendi. Kabuk Şekli biraz bunu andırıyor.

Akvaryum işini ne yaptın ?

arkadaşlar biraz hunharca gelebilir ama bizimde kaplumbağamızın başına aynı şey geldi hemen kabını cifle yıkadık ardından ılık sudan braz daha sıcak bir suyu kabına doldururp elma sirkesiyle hayvanın gözlerini ve vücudunu yıkadık .ardındAn bunu bi kac kez daha tekrarladık ve gözleri açıldı..(=

Hayvan ile ilgili hiçbir malzeme temizlik kimyasalıyla yıkanmaz. Zehirlenme durumu olabilir.
Hayvanın başına göz enfeksiyonumu geldi? Elma sirkesi ve ısısı belli olmayan su tedavi için mi kullanıldı? Su kaç derece ifi? Bunu öneren veteriner hekim mi?

Dezenfekte için kaya tuzu yada mavi damla kullanılır.

Geri