Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın gözü kanıyor

billy

Yeni Üye
benim iki kaplumbağam var ikisi de büyük yem yedirirken ayrı ayrı yediriyorum dün farkettim ki bi tanesinin gözü kanıyor iki gözü de kanıyordu ama hareketlerinde iştahında bir sorun yoktu.Sonra internetten baktım ve göz antibiyotiğim vardı kısa bir süre önce almıştım prospektüsü okudum tüm hayvanlara verilebilir diye bende günde üç kere sıkmaya başladım gerçekten iyi geldi ancak bu sabah tekrardan sadece bir gözü kanadı veterinere götürmeliyim biliyorum ama boludayım ve burda hep büyükbaş veterinerleri var kedi den falan bile anlayan zor ama araştırcam yine de götürücem birine ama bir bildiğiniz varsa söyleyin lütfen.

Cvp: kaplumbağamın gözü kanıyor

billy' Alıntı:
benim iki kaplumbağam var ikisi de büyük yem yedirirken ayrı ayrı yediriyorum dün farkettim ki bi tanesinin gözü kanıyor iki gözü de kanıyordu ama hareketlerinde iştahında bir sorun yoktu.Sonra internetten baktım ve göz antibiyotiğim vardı kısa bir süre önce almıştım prospektüsü okudum tüm hayvanlara verilebilir diye bende günde üç kere sıkmaya başladım gerçekten iyi geldi ancak bu sabah tekrardan sadece bir gözü kanadı veterinere götürmeliyim biliyorum ama boludayım ve burda hep büyükbaş veterinerleri var kedi den falan bile anlayan zor ama araştırcam yine de götürücem birine ama bir bildiğiniz varsa söyleyin lütfen.

Ciddi birşey olabilir. Kablumbağaya herhangi bir müdahale etmeyin. Aksi takdirde zarar verebilirsiniz. Veterinere götürmeye çalışın :)

Kaplumbagayi suda tutmayin belli ki yara kapanmamis kurumasi gerek

Bence birbirlerinden ayirin ne olur ne olmaz ve antibiyotigin hayvna cok buyuk zararlari olabilir veterinere danismadan kullanmamanizi oneririm
gecmis olsun

Geçmiş olsun. Göze teramisin sürün, ve ısıtma lambadı altında bir süre bekletip ısı değeri uygun başka bir kaba alın. Veterinere göstermek için yakınlarda bir yer araştırın. Hayvanda bir hastalık yoksa diğerinin yapmış olabileceğini de düşünüyorum.

Bende Düzce de oturuyorum ve Düzce Bolu taraflarında kaplumbağadan anlayan hiç veteriner yok .

diğer hayvan çarpmış olabilir. el titretme hareketleri oluyorsa bu sebeple de vurmuş olabilir. ya da deri değişimi oluyorsa kendisi de yapmış olabilir.

diğer sebepler A vitamin eksikliği veya bakteriyel enfeksiyon kaynaklı olması.

hayvanlara vitamin veriyor musun; verdiğin gıdalar nedir ? su temiz mi kullandığın ekipmanlar neler bu konuda biraz bilgi iyi olur.

bu arada foruma hoş geldin.

Bende boluda yaşıyorum gerçektende hiç doru dürùst hayvandan anlayan veteriner yok.Dediğiniz gibi hep büyük hayvan veterinerleri var. Onun harïcinde Emre abinin dediklerine harfi harfine katılıyorum

sorun şu anda halloldu gibi şimdi iltihabı atıyor gibi gözüküyor göz pınarında bir kızarıklık var ordan geliyordu kan şimdi sadece bir gözünde kızarıklık var ve işe yarıyor gibi gözüküyor antibiyotik kullandığım zaman ayırıyorum ama ısıtıcı lambam geçenlerde kırıldı temin etmeye çalışıcam yem olarak sera raffy vital, sera carnivor ve reptomin kullanıyorum vitamin olarak ben sadece bebe şurubu öneriyorlar ya işte arada yemlerine ondan emdirip yediriyorum onun dışında devit kullanıyorum dediğim gibi antibiyotik işe yaradı gibi galiba su kirliliğinden kaynaklandı her hafta biraz su değişimi yapıyordum ama yeterli olmadı galiba şimdi tertemiz akvaryumları

mailto:/urun_detay.aspx?urn=4491&ad=sera-reptilin-vitamin-takviyesi-15-ml&kat=155

Vitamin olarak bunu kullanmanızı tavsiye ederim. UVB yoksa devite devam edin.

Kuru alan ısıtma lambası önemli, fazla bekletmeye gelmez. Özellikle bu mevsimde düşen ısı hastalık sebebi olabilir.

Besin olarak gammarus yada karides var mı? Yani sera raffy I yada tetra gammarus yemlerinden biri gibi. Buda ek besin olarak gerekir. Açık olanlardan alınmamalı. Son kullanma Tarihi belli kutu yemlerden edinmeli.

Suyun temizlenmesi için filtre yok mu yada yetersiz mi? Bu konu göz enfeksiyonuna sebep olabileceği gibi kulak iltihabınında sebeplerindendir. Kulak iltihabının tedavi yada operasyonu gözden zordur. Operasyonu yapabilen veteriner sayısı azdır. Önlem için şimdiden neyin neye sebep olduğunu belirtmek istedim.

Geçmiş olsun.

Filtre durumun nedir akvaryum da ? Isıtıcı lambayı bir an önce temin etmeye bak ki, göz dışında normal kullanımlarda da özellikle bu kışa geçiş aylarında önemli olacak. Hastalığa yakalanma riskleri bu zamanlarda biraz daha fazla.

Kanama durumunun durmasına sevindim. Sen yinede bu aralar sıkı gözlem yap ki tekrarlaması halinde gerekli önlemleri alalım.

Açıkçası vitamin yerine bebe şurubu verilmesi konusunda şüpheliyim. Yarini tutar mı diye. İçeriğine bakayım bir ara.

bebek şurupları yüksek oranda şeker ihtiva ediyor. bu yem tadında değişiklik yaptığı için çoğu zaman yeme konusunda istek göstermiyorlar. emrenin önerdiği vitamin damla balık yağıda içerdiği için yemlerle uyumlu tadı yakalıyor.

geceleri tamamen karanlıkta kalıyor ise belki bir yere çarpmış olabilir. kaya gibi bir şey var mıydı akvaryumda

Geri