Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın tek gözünün alt tarafında iltihaplanma var.

abdullahbilal

Yeni Üye
Sol gözünün alt tarafı (Gözün iç kısmı değil) yaralanma söz konusu.. Akvaryum içinde 2 büyük kaplumbağa daha var. Sanırım yem yerken büyük kaplumbağalar yemi ısırmak için dişlemiş ya da onların yanında dolaşırken tırnakları değmiş olabilir. Yaralanma gibi duruyor... Tek gözünü açamıyor... Ne yapmamı önerirsiniz? Daha acemi olduğum için herhangi bir fikrim yok... Sanırım gözü acıdığı için suya girmek de istemiyor... Bugün boyunca köşede durdu.. Yardım lütfen... Ayrıca büyük kaplumbağaları annemin arkadaşı bakamadığı için bize getirdi. 4 yıllık kaplumbağalar.. İstanbul için ilgilenen olursa verebilirim... İyi günler...

Cvp: Kaplumbağamın tek gözünün alt tarafında iltihaplanma var.

foruma hoş geldin abdullah. dediğin gibi bu yaralanma hadiseleri yem yerken daha fazla ortaya çıkıyor. bundan da büyük çoğunlukla küçük olanlar zarar görüyor. bu yüzden yemleme yaparken bu hayvana ayrı bir köşede yem verip diğerlerinin gelmemesi için elinle set oluşturmalısın. bu şekilde hayvan yemini rahat yiyecektir. yine de ara ara gözlemle normal durumda da ezme çabası var mı ? varsa hayvanları ayırmak kaçınılmaz. zaten hayvan bu durumdan çekindiği için stres altında bu sebeple uzakta durma ihtiyacı hissediyor.

göze gelirsek göz içinde zarar var mı ? açtığında görebildin mi ? sadece dış tarafta ise bir kaç gün sonra düzelir. eczaneden bir gentamisin göz damlası alıp o bölgeye damlat. bulamazsan antibiyotikli bir şey al. mikrop kapmasın.

su hacmi hepsini kaldırmıyorsa su kirlenmesi de yoğun olacaktır. buna karşı önlem almalısın. pislik durumu da hayvanların hastalanmasında başlıca etken. elindeki ekipmanlar. akvaryumun ölçüsü ve kullandığın ürünler nelerdir, eksikliklerin varsa anlatalım.

Akvaryum'un yeterli olduğunu düşünüyorum. İç filtre ile suyu temizliyorum. Ayrıca bakteri öldürücü ilaç kullanıyorum. Büyükler küçükleri ezmiyor. Herhangi bir agresif tutum söz konusu değil. Yem yerken sadece yemi alayım derken yanlışıkla bir zarar verdiğini düşünüyorum. Gözün içinde değil sadece dışında bir yara söz konusu.. Hemen gözün biraz altında olduğu için gözünü açamıyor. Dediğin ilacı temin edeyim, eğer bildiğin doğal bir şey varsa onu da kullanabilirim. Kimyasalları kullanmaktan yana değilim. Ama mecbursa tabi ki kullanırım. Ancak akvaryum yeterince temiz... Ayrıca büyük kaplumbağaları bir kaç güne sahibine geri göndereceğim. Yoksa bu tür yaralanmalar devam edecek gibime geliyor..

doğal ilaç yok bu göz damlası her daim yanında bulundurman gerekenler arasında. ama suyun temizliğinden eminsen gerekte yok bir kaç güne düzelir. bu saldırılar sadece yem yemede oluyorsa ayrı olarak yemlemede fayda var. bu hayvanlarda yem yeme konusunda yanlışlık pek olmaz. yemi gördüklerinde gözlerini kan bürür. iş ısırma noktalarına kadar gider. bu durumda kafa, boyun ve ayaklara saldırırlar.

bakteri öldürücü olarak mavi metileni söylüyorsan bunu sadece su değişimlerinde bir iki damla olarak kullanabilirsin fazla olmasın. kabuk jeli varsa onu hiç kullanma o öldürücü bir ürün. uvb'li lamban yoksa onun yerine eczaneden devit vitamin alıp haftada bir, bir yemine bir damla damlatıp vermelisin. bu kabuk yumuşamasını önleyicidir. tabi bu belli bir döneme kadar uzun vadede uvb ampule geçiş gerekir.

Geri