Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın türü nedir ?

hasburcan

Yeni Üye
bu kaplumbağanın türü nedir ? hep suda kalıyor hiç karaya çıkmıyor ve kabuğu çok yumuşak mailto:/21l73mw.jpgmailto:/9gitf8.jpg

Cvp: kaplumbağamın türü nedir ?

Böyle bişey daha önce hiç görmedim çok ilginç gerçekten :) Petshoptan mı aldınız?

yumuşak kabuk soft shell yani kaplumbağanızın türü.
Bildiğim kadarıyla yırtıcı ve avcı bir tür.

bakımları tabanı kumlu olan akvaryumlarda yapılıyor genellikle.Elinize alırken çok dikkatli ve hassas davranmalısınız.
Akciğerin yanında deri solunumuda yapıyorlar.Bunun için elinizden geldiği kadar su kalitesini yüksekte tutmaya çalışın.
Beslenmeleri kırmızı yanaklarla aynı.Sera veya tetra nın yemlerini kullanmanızı öneririm.

latince ismini buldum Pelodiscus Sinensis bu ismi girip ona göre araştırısanız daha çok bilgi sahibi olursunuz :)

Eğer bu kaplumbağaya bakmakta zorlanırsanız ve sahiplendirme düşünürseniz seve seve alabilirim :)

çok küçük çok tatlı ama bilgim yok işte .:( hiç sudan çıkmıyor acaba karaya çıkmayan bir türmü bu ? ve yem olarak kurutulmuş karides veriyorum sizce ne vermeliyim ?? teşekkürler

sadece karides olmaz tetra reptomin ya da sera raffy p alın ana yem olarak.Fakat bu stick yemleri küçük parçalara ayırarak verin.Ek yem olarak karides kullanabilirsiniz.
Kesinlikle ve kesinlikle ani ısı değişimleri yaşamamalı.Su sıcaklığını 28 derecede sabitleyin.
Akvaryum tabanına 0 numara ince silis kum koyabilirsiniz.Bunu çok sevecektir.KEndilerini kumun içinde saklamaktan çok hoşlanıyorlar.Ya da mağra gibi bir şey de yapabilirsiniz.
Kesinlikle akvaryumda sivri uçlu kaya, süs v.b şeyler olmasın.Soft shell çok hassas oluyorlar bu konularda.
Bildiğim kadarıyla kuru alanı kullanıyorlar fakat kırmızı yanaklar gibi çok sık kullanmıyorlar.Ama mutlaka kuru alan ve ısıtıcı lamba bulunmak zorunda.
Elinizde ki kaplumbağa özel bir kaplumbağa.Lütfen onun için gerekli herşeyi bir an önce temin edin.

Çok özel ve değerli bir tür elinizdeki kaplumbağa. Tam anlamıyla bilgi istiyorsan. Aşağıdaki linki okumanı tavsiye ederim.

kaplumbağamın türü nedir ?

Elinizdeki kaplumbağa gerçekten çok özel bi cins, kabuğu çok yumuşak oluyor ve kabuğunun altında organları olduğu için mutlaka akvaryum içine süs koymayın sadece kum yeterlidir, büyüdükten sonra belki yumusak kenarlı süsler koyabilirsiniz.

bu yumuşak kabukluları bende çok aradım bulamadım. ama bildiğim kadarıyla bu kadar ufakken bile ısırdıklarında kopartabiliyolarmış

bide ne kadar büyüyor bu cins? Kırmızı yanaktan daha fazla büyüyor galiba ?

Softsheller birbirine çok benzediği için yanılmalar oluyor . Ülkemizde Nil kaplumbağası ve Fırat kaplumbağası adında iki softshell türü daha var . Sizlerin 25 cm den büyük gördükleriniz o türlerdendir . Fırat ve Nil ler 60 cm boya ulaşabiliyor ve erişkin bir Fırat kaplumbağası insan elini bilekten kopartabilecek kadar güçlü çenelere sahip .

Yani bu tür 25 cmnin üstüne çıkabiliyormuş

arkadaslar bi petshoptan aldım internette fiyatı 50 tlden baslıyo ama petshoptan ben fil burunlu kaplumbağa dedi ve 10 tlye aldım :D am arkadaslar tavsiye etmem pek hareketli değiller sudan dısarı çıkmıyorlar ama küçük olması her dez avantajını yok ediyor yanına birde aynı boyutlarında (2.5-4 cm arası) bi kırmızı yanaklı düşünüyorm ..
Dipnot:geçenlerde elimle besleyim dedim parmağıma yemi yapıstırdım vericektim resmen elimi köpek gibi ısırdı ve bırakmadı çok acımadı ama hissettirdi diyeceğim şu bu cinsin 15-20 cmsini düşünemiyrum ... sizden daha da bilgi almak isterim teşekkürler

Elinizde ki kaplumbağanın yanına bir kırmızı yanak koymanızı önermiyorum.Eğer iki ayrı türü aynı akvaryumda bakacaksanız ikisi içinde ayrı yerler hazırlamalısınız.
Bildiğim kadarıyla elinizde ki türün büyüme hızı bizim kırmızı yanaklara göre çok daha yavaş.

Birde kırmızı yanaklıya göre daha vahşi bir tür kavga edebilirler...

bende aynı yere koymanızı tavsiye etmiyorum.ama sevimli bir türmüş gerçekten de :D

hasburcan' Alıntı:
arkadaslar bi petshoptan aldım internette fiyatı 50 tlden baslıyo ama petshoptan ben fil burunlu kaplumbağa dedi ve 10 tlye aldım :D am arkadaslar tavsiye etmem pek hareketli değiller sudan dısarı çıkmıyorlar ama küçük olması her dez avantajını yok ediyor yanına birde aynı boyutlarında (2.5-4 cm arası) bi kırmızı yanaklı düşünüyorm ..
Dipnot:geçenlerde elimle besleyim dedim parmağıma yemi yapıstırdım vericektim resmen elimi köpek gibi ısırdı ve bırakmadı çok acımadı ama hissettirdi diyeceğim şu bu cinsin 15-20 cmsini düşünemiyrum ... sizden daha da bilgi almak isterim teşekkürler

Erişkin bir Fırat kaplumbağası insan elini bilekten kopartabilecek kadar güçlü çenelere sahip .

Geri