Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağanızı Nasıl Mutlu Edersiniz?

kermit şarlot

Bronz 5 Üye
[/color][/size][/font]Arkadaşlar hepimiz bir kaplumbağa yetiştiricisi olarak kaplumbağamızı mutlu etmeye özen göstermeliyiz çünkü onlarda bir can taşıyorlar ve onlarda bizim gibi mutlu olmayı hak
ediyorlar.Mutlu olmaları için yapmanız gereken bazı kurallar
1-)Suyunu en az günde iki kere değiştirin
2-)Akvaryumundan dışarıya çıkarttığınızda serbest bırakın çünkü durmadan sizin ona müdahale etmesinden hoşlanmaz
3-)Özen gösterin.Boş zamanlarınızda onlarla ilgilenin
4-)Kabuklarının alt kısmını kaşıyın bunu yapınca çok eğlenirler:D
5-)Kaplumbağanızı ölüm fanusuna koymayın
6-)Kaplumbağınızı et ile besleyin(Benim kaplumbağamın en sevdiği yiyecek)
7-)Akvaryumu süslemeye pek özen göztermeyin çünkü bazı süsler onlara zarar verebilir
:cool:Yemlerini bol vermeye çalışın ve en çok sevdiği yemi vermeye özen gösterin
YARDIMCI OLDUYSAM NE MUTLU BANA...

Cvp: Kaplumbağanızı Nasıl Mutlu Edersiniz?

Kermit pek zamanımda yok ama yazamadanda duramadım bu yazdıklarının çoğu yanlış veya eksik bilgi yeni kaplumbağa edinen insanların aklını karıtırmayalım bence...

bencede yanlıs çok şey var. genel olarak kaplumbağaların özel durumlar haricinde akvaryumdan cıkartılmamalıdır.

Merhaba,

Yazdıklarınızda çok ciddi yanlışlıklar var;

1)Sık su değişimleri kaplumbağaları riske sokar ve hastalıklara kapı açar. Ortalama 50 litre su hacmine sahip dış filtreli bir paludaryumda haftada 1 %25 kadar su değişimi ve ayda 1 genel temizlikle beraber su değişimi gerekir. İç filtreli paludaryumlarda bu süre aynı tutulabilir ama değişen su miktarları arttırılabilir.

2)Paludaryum ortamından zorunlu haller dışında dışarı çıkarmayın.

3)Boş zamanlarınızda değil, her zaman onlarla ilgilenin. Onların sizden başka kimsesi yok!

4)Zorunlu haller dışında elinize almayın.

6)Kaplumbağanızı yaşına uygun kaliteli yemler ile besleyin ve ek olarak uygun şartlarda pişmiş etler verin. Ama sürekli değil. Maksimum haftada bir.

8)Yemlerini onlara uygun ölçüde (baş büyüklüğü) verin. Fazla vermeniz karaciğer yağlanmasından obeziteye kadar sorunlar açabilir.

Kaplumbağalar kedi köpek gibi sıcak kanlı ve iletişime açık hayvanlar değildir. Onların doğasına göre hareket edin.

Uzun bir süredir forumdasınız, bu kadar hatalı bilgiyi nasıl yazdığınızı çözemedim.

1- Sık su değişimi zararlıdır. Suyu filtre ile temizleyip iki haftada bir kısmi değişimlerle taze su ilave edin.
2- Kaplumbağa akvaryum dışına çıkartılmamalı. Onun evi ve huzurlu olduğu yer orası.
3- Doğrudur. Özellikle zaruri miktarda ilgi gerekli. İhmal edilmemeliler.
4- Üst kabuklarının kaşınması onları kabuk değişim döneminde rahatlatabilir ama bence bunun en güzel yolu akvaryum içinde kaşınabileceği bir kök.
5- Çok çok doğru.
6- Kaplumbağa et ile beslenmez. Onlar için hazırlanmış yemleri tercih edin. Çok nadir et verilmesinde sakınca yok.
7- Doğal dekorlar tercih edilmeli yada ipek bitkiler, gizlenmek istediklerinde işlerine çok yarar.
8- Kaplumbağaya verilecek yem miktarı bellidir. Fazlası obezite sebebidir.

1-) Günde 2 kere su değişimi olacak iş değil bu yanlış.
2-)Kaplumbağaların dıarı çıkarılması çok nadiren yapılması gereken bir uygulama (akvaryum temizliği esnasında ya da 15 günde bir eğlence amaçlı diyelim) ve muhakkak temiz bir örtü yada yüzeyde kontrol altında olmalı malum olmayacak yerlere girmede üstlerine yok.
3-)Doğru
4-)Buda göreceli bir durum bazı kaplumbağalar bundan kesinlikle hoşlanmaz.
5-)Doğru
6-)Bu çok yanlış bir fikir kaplumbağanızı etle besleyin!!!!benim kaplumbağamın en sevdiği yiyecek!!! yanlış.
7-)Göze hoş gelecek çok keskin hatlara sahip olmayan taban malzemesi kullanılabilir,önemli olan fazla doldurmamak.
:cool:Heralde en karşı çıktığım madde bu hayır asla,yemlerini bol verelim tamam peki sonra? Kaplumbağalar içgüdü olarak asla doymazlar ki?
Lütfen bilgi verirkende tavsiyede bulunurkende ince eleyip sık dokuyalım
15 yaşında olup bizim bilgilerimizle kaplumbağa besleyenler var ...

kapluş_55' Alıntı:
1-) Günde 2 kere su değişimi olacak iş değil bu yanlış.
2-)Kaplumbağaların dıarı çıkarılması çok nadiren yapılması gereken bir uygulama (akvaryum temizliği esnasında ya da 15 günde bir eğlence amaçlı diyelim) ve muhakkak temiz bir örtü yada yüzeyde kontrol altında olmalı malum olmayacak yerlere girmede üstlerine yok.
3-)Doğru
4-)Buda göreceli bir durum bazı kaplumbağalar bundan kesinlikle hoşlanmaz.
5-)Doğru
6-)Bu çok yanlış bir fikir kaplumbağanızı etle besleyin!!!!benim kaplumbağamın en sevdiği yiyecek!!! yanlış.
7-)Göze hoş gelecek çok keskin hatlara sahip olmayan taban malzemesi kullanılabilir,önemli olan fazla doldurmamak.
:cool:Heralde en karşı çıktığım madde bu hayır asla,yemlerini bol verelim tamam peki sonra? Kaplumbağalar içgüdü olarak asla doymazlar ki?
Lütfen bilgi verirkende tavsiyede bulunurkende ince eleyip sık dokuyalım
15 yaşında olup bizim bilgilerimizle kaplumbağa besleyenler var ...

katılıyorum. az önce okudugm bir yazıda bi arkadaşımız sbsye hazırlandıgını söylemiş. sbsye o yaşda ve sbsye hazırlanırken buna vakit buluyor. yanlıs bilgilerle ayırdıgı vakitden zarar görmesin kaplumbağalar

Su değişimlerini musluk suyu ile değil; bütçeniz varsa içme suyu, eğer yoksa içine kimyasal temizlik malzemesi bulaşmamış kovada ya da yedek bir su damacanasında (ben damacana kullanıyorum) 1 hafta dinlendirilmiş ve ilaçlanarak ağır metal ve klordan arındırılmış musluk suyuyla değişim yapılmalıdır.

ya ben bu sitede bi yerde birisinin soyle bi yazısına tanık oldum. muslk suyu kullanmak daha iyidir. klor mikropların uremesıne engel olur falan diyordu. kimdi o acaba? kafamı çok karıstırmıstı

yada ben lafı eksik mı analdım:S 1 hafta dinlendirilmiş suyu mu kast ediyordu ki

1,6 ve 8 ciddi şekilde yalnış

Boyle yanlis bilgiler (bazilari) benim ysimdakilerin ve benim aklimi cok karistiriyor. Cunku ben burdan DOĞRU bilgi aramaya calisiorum

Günde iki defa suyunu değiştirinden sonrasını okumadım dahi. Pes hakikaten.

kermit yazdığın mesajı ilk ben görseydim hemen silerdim. çünkü yazdıklarının büyük çoğunluğu yanlış ve bilgisi olmayan arkadaşları yanlışa sevkedecek nitelikte. yalnız altına mesaj yazan arkadaşların doğru açıklamaları diğer arkadaşların faydalanması açısından gerekli olduğu için dokunmuyorum. lütfen önemli konularda yazı yazarken dikkat edelim. yazdığımız her mesajın ardında bilgisi olmayan arkadaşlara karşı sorumluluğumuz olduğunu düşünelim.

Evet belki bilgileri yanlış yazmış olabilirim ve herkesten çok özür dilerim.Ancak bende bir öğrenciyim ve bu sitede uzun süre vakit geçiriyorum.Ama gerçekten bu kadar eleştiriyi hakketmemiştim gerçekten.

kermit konuyu irdelersek sanıyorum sen de hak vereceksin. mesela ekipman veya başka bir malzeme konusunda bir yanlış anlama olsaydı bu kadar önemsenmezdi. ama yazmış olduğun bazı maddeler. hayvanın en iyi ihtimalle hastalanmasına en kötü ihtimalle de ölmesine neden olacak bilgiler içeriyor. yukarda dediğim gibi yeni katılan ve bilgi almak isteyen arkadaşlarımız bu şekilde bir yaklaşımda bulunursa kendi hayvanlarına da zararı olur. bu yüzden bazı noktalarda dozajı kaçırmış olabiliriz. ben şahsen iyi niyetli hareket ettiğini biliyorum ama sonuç itibariyle yanlış yazılar yazmışsın. bu hataları hepimiz başlarda yapıyorduk zaman içinde kendimizi geliştirdik. kendini üzme.

Bence eleştriler gayet seviyeli olmuş. Kırıcı, zedeleyici bir yazı yok. Ben yaklaşık 6 aydır üye olduğunuz için bu kadar temel konularda ters yazılar yazınca şaşırdım açıkcası. Tek tek de maddelere cevap verdim.

Arkadaşlar kermit gerçektende bazı bilgileri yanlış yazmış olabilir ancak siz kermitin üzerine çok gitmişsiniz.Bu arada bilgilerin tamamı yanlış değil çünkü kaplumbağalarımızı ölüm fanusuna gerçekten koymamalıyız

bilgilerin hepsinin yanlış olduğu söylenmedi. yanlışlar yukarıda açıklanıyor ve aynı şekilde doğrularda. yukarda neden böyle olduğu konusunda açıklama yaptım.

Pascal genelleme yapma benim yorumumu oku ne diyo orda bazı bilgiler yanlış diyo okumadan hareket etme :) kimsede kermi tn üstüne gitmedi

Geri