Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağaya hamsi vermek zararlı mı ?

Restart

Gümüş 4 Üye
Benim 2 adet dişi su kaplumbağam var . Büyük olanın adı Kereviz 1 buçuk yaşında ufaklığın adı da Ceviz 3-4 aylık . Ailede balık seven pek olmadığı ve hazırlaması zor olduğundan ( koku vb.) nadir olarak evde balık yiyoruz . Bugünde hamsi vardı ufak bir parça kopartıp kılçık kontrolü yaptım sonra da akvaryuma attım dibe batmadan Kereviz hamsiyi yuttu. Bi kaç kere daha attım Kereviz hic düşünmeden yese de Ceviz pek oralı olmadı . Hamsinin zararı olur mu tuz oranından vs çünkü resler tuzlu sularda yaşamıyor .

Cvp: Kaplumbağaya hamsi vermek zararlı mı ?

Emre senin de bahsettiğin gibi hamsi tuzlu su balığı olduğu için bünyesinde tuz barındırır ve bizim tatlı su kaplumbağaları için doğalarında yiyebilecekleri bir balık değildir. Hele ki yağda pişirildiyse vermeni hiç tavsiye etmem. Bu turgay boranın sitesinde bi ara denk gelmiştim, eğer balık vermek istiyorsanız tatlı su balıklarından haftada 1-2 defa çiğ olarak verilebileceği yazıyordu.

Bi hata yapıp veren arkadaşlarım var dediğin gibi hamsi tuzlu su canlısı,vermemen daha iyi eminin söylediğini uygulayabilirsin ama ondada fazla aşırıya kaçmamak lazım diye düşünüyorum.

tuzlu su balıklarının hiç biri verilmez. verilecek olan alabalıktır. bakteri olasılığına karşı kaynar suya atıp bir kaç dakika bekletilir ve verilebilir. yalnız buda 10 günde bir olmalı. alabalık kalsiyum eksilmesi yapar. eğer kurutulmuş balık veriliyorsa buna da gerek yoktur.

Kendi kaplumbağama hamsi değilde 2 haftada bir istavrit yediriyorum. Bayıla bayıla yiyor. Şimdiye kadar hiç bir problem olmadı. Bazen balıklar kızartılarak bazen buğulama yöntemi ile pişiyor.
Hatta kendi gözlemimdir, kaplumbağa daha akla uygun davranmaya başladı. Ancak yine de profesyonellerin sözlerini dinlemekte fayda görüyorum.

bende bilmeden tuzlu su karidesi vermiştim ve ishal oldu kaplumbağım en iyisi vermemek

tuzlu ürünler hayvanların doğasında yoktur. aşırı alımında hayvanın vücudu reaksiyon gösterir. tuzu dengelemek için aşırı su alımı olur bu da ödem yani deri altında şişlik olur. böbrek ve karaciğerde hasar yapar. kendi yemleri içinde bulunan az miktardaki tuzu vücutları tolere eder.

Hamsi tuz oranı en düşük balıklardan olsada verilmemeli. Diğer tuzlu su balıklarının böbrekte yapacağı hasara göre daha uzun bir süreç alır ama hayvan için risk.
Cem in dediği gibi tatlı su balığıda bakteri olasılığına karşı kaynamış suya sokup çıkarılmalı. Yağda pişmiş balığın verilmemesi gerektiğini zaten herkes biliyordur.

Geri