Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağaya sinek vermek

zeynep09

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar babam kaplumbağalarıma sinek, arı ne bulursa yediriyor. :/ Yapma diyorum ama bişey olmaz diyor. Ne yapmalıyım.

Cvp: Sinek yiyor

Bu konu forumda bir çok kere tartışıldı.
Ben kendi fikrimi yazayım.Sinek, böcek gibi canlılar çöplerde veya bunun gibi ortamlarda bulunup sonra evlere girebilmekteler. Üzerlerinde taşıyabilecekleri hastalıklar ve kaplumbağalara zararlı olabilecek mikroplardan dolayı Kaynağı belli olmayan canlılar kaplumbağalara verilmemelidir.
İlla ki canlı yem isterse babanız ona özel çiftliklerde veya kültür ortamında üretilebilen canlılardan almasını tavsiye edin.

Cvp: Kaplumbağaya sinek vermek

arzuya katılıyorum. bunun yanında özellikle arıdan sakının. çünkü arı ölmüş dahi olsa iğne kısmı refleksleri bir süre daha devam eder. temasla tetiklendiği zaman sokar. bu zehir en iyi ihtimalle boğazını şişirerek nefes almasını engeller ve öldürür. veya küçük canlı olduğu için anaflaktik şok yüzünden ölür. yani her iki durumda da ölür. amman ha...

Evde o hayvanları sürekli bulması imkansız. Giriyorsada üzerini tül ile örtün. Bu hayvanları yemesi arkadaşlarında bahsettiği gibi zararlı. Arı zaten iğneden ötürü bahsedildiği gibi yememesi gereken bir tür. Sinek ve diğer böceklerde taşıdığı mikrop ve bakteri açısından çok zararlıdır. Doğada bunları avlıyorlar yada suya düşenleri yemekteler. Aklınıza peki neden evdeki zararlı diye geliyorsa sebebi şudur; Doğadaki sinek ve böceklerin taşıdığı bakteri ve mikroplara bağışıklık sistemleri vardır. Yani bağışıklık sistemleri buna göre yaratılmıştır. Ancak şehirdeki haşereler ve sinekler çok daha farklı bakteri ve mikrop türleri taşımakta. Bunlara uygun olmayan bağışıklık yapılarıda olumsuz etkilenmekte. Canlı yem nadir verilmeli ve steril ortamda üretilmiş olmalı. Benim bildiğim tek yer aşağıda linkini verdiğim firma.
http://www.antalyacekirge.com/

Gerçi ben buradan ürün almadım ama pet shopum getirtmişti. Bu sebeple canlıları görme şansımö oldu ve pet shopta sürüngenlerin çok sevdiğini belirtti.

Teşekkür ederim. Babamı uyardım artık ona sinek veya başka canlı vermeyecek. Beslenmesini sadece elimdeki yemler ve bazı bitkilerle uygulayacağım.

Geri