Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağlar diş fırcasıyla temizlemek doğrumu?

murat yazıcı

Bronz 2 Üye
kaplumbağlarımı haftada 2veya 3 kere akvaryumdan çıkarıp temizlemek amacıyla diş fırcasıyla temizliyorum. tabi ki sadece üst ve alt kabuk kısmını. bir tanesi halinden gaye memnun hoşuna gidiyor ama diğeri hırçın olanı sürekli ısırmaya çalışıyor ve sinirleniyor. sizce ben iyi mi yapıyorum başka bir alternatif çözüm var mı? böyle yapmam güvenlerini zedeliyor olabilir mi? hala ikisi de bana pek alışamadı 5ay olmasına rağmen.

Önemli olan ekipmanları tam bir akvaryumda tutmak. Yeterli filtrasyonda kabuklar kirlenmez. Böylece fırçalamaya gerek olmaz. Kabuk değişimindeki kaşıntı içinde akvaryuma mango kökü konultumu bu ihtiyacı giderir.
Tabiki sürekli akvaryumdan çıkarılmak onları huzursuz eder. Kabuklarda temizlik gerektirecek bir durum yoksa bence bu işlemi yapmayın.

Cvp: kaplumbağlar diş fırcasıyla temizlemek doğrumu?

15lt akvaryum 36eni 36boyu 15cm de yükseklik filtrem olmadığı için sık kirleniyor suyu 3günde bir değiştirıyorum suyu o yüzden.

Fırçalayıp cilalamak iyidir.Bütün ekipmanlar tam olsa bile gerekli bakımlarını yapmalısınız.Fırçalamak,sevmek,dolaştırmak vs gibi.Kendiniz demişsiniz birisi zevk alırken birisi hırçınlaşıyor diye.Sanırım biraz agrasif bir kapluş.Isırmaya çalışsada etsede yinede kabuğunu diş fırçası ile fırçalayın.Ya da elinizle.

murat yazıcı' Alıntı:
15lt akvaryum 36eni 36boyu 15cm de yükseklik filtrem olmadığı için sık kirleniyor suyu 3günde bir değiştirıyorum suyu o yüzden.

Su hacmi çok çok az. Hele birden fazla kaplumbağanın burada gelişmesi imkansız. Ayrıca filtre kesinlikle gerekli. Hayvanlar pis suyu içiyorlar. Filtresiz akvaryumda öncelikle göz enfeksiyonu olmak üzere birçok hastalık meydana gelebilir. Sık ve komple su değişimide uygun değil. Sürekli yenilenen su değerlerine adapte olmaya çalışmaları bünyeyi yorar. Su hacmi büyük, filtre ile temizlik ve kısmı su değişimleri ile taze su ilaveleri yapılmalı.

Bahar Yüce' Alıntı:
Fırçalayıp cilalamak iyidir.Bütün ekipmanlar tam olsa bile gerekli bakımlarını yapmalısınız.Fırçalamak,sevmek,dolaştırmak vs gibi.Kendiniz demişsiniz birisi zevk alırken birisi hırçınlaşıyor diye.Sanırım biraz agrasif bir kapluş.Isırmaya çalışsada etsede yinede kabuğunu diş fırçası ile fırçalayın.Ya da elinizle.
Fırçalayıp cilalamak mı? Ne ile cilalamayı öneriyorsunuz?
Hayvanları ortamdan çıkarmak stres sebebidir. Doğal olmayan ürünler çok zararlıdır. Su kaplumbağaları sadece suda dolaşırlar. Onları evde gezdirmek çok zararlıdır. Hasta olma ihtimalleri çok yüksek olduğu gibi kendi insiyatiflerinde olmadan müdahaleler strese girmelerine sebep olur. Bu hayvanlar evcil değil, sadece evde beslenebilen hayvanlardır. Tabi doğal ortamları mümkün olduğunca taklit edilerek.

akvaryumu maksimum 19lt ye cıkarabilirim kuru alan kalması için. filtre de alıcam artık mecburen.

Size bisey danismak istiyorum. Ben daha cocuk yasinda sayilacak biriyim .

Size bisey danismak istiyorum. Ben daha cocuk yasinda sayilacak biriyim . Benim kaplumbagam mantar olmus ve mantarini ben toz sanip elime aldim . Sonra anneme falan sordum. Kaplumbagan mantar olmus dedi . Ben ellerimi guzelce yikadigimdan eminim fakat ama tetirginim bana hastaligi falan gelir diye bisey olur mu ?

sena foruma hoş geldin. mantar belli bir bölgede brokolinin tepesi gibi pütürlü olur. plaka aralarında genel olarak yaygınsa bu musluk suyu kaynaklı kireçlenmeden olur. mantar olduğunu varsayarsak kullanmadığın bir diş fırçasına tuz döküp o bölgeyi sabah akşam ovuştur. ve su ile birlikte akvaryum içindeki bütün malzemeleri de yıkaman gerekiyor. elini bol sabun ile yıkadıysan sorun olmaz. donanımların nelerdir. eksik ekipman var mı ?

murat diş fırçası kullanma işi sadece mantar oluşumu varsa makbuldür. diğer zamanlarda bu işi kendisi yapar. alt kabuk ve deri değişiminde silis kum üst kabuk kaşıntısı için mango kökü olmalıdır. kaplumbağalar zorunlu haller dışında bulunduğu ortamdan çıkarılmamalıdır.

cem , daha bugun yeni mantar oldugunu fark ettik . bunlari gordukten sonra deneyecegim .

resim gönderebilirsen mantar mı, kireçlenme mi anlayabilir ve ona göre yönlendirme yapabiliriz.

bazen aralanan plaka içindeki beyazlıkta mantar olarak algılanabiliyor.

murat yazıcı' Alıntı:
akvaryumu maksimum 19lt ye cıkarabilirim kuru alan kalması için. filtre de alıcam artık mecburen.

Açıkçası kısa bir süre dahi idare edebilir diyemem. Bence daha büyük bir ortam için plan yapmalı. Filtre almak suyu kısmen temizler ama canlı oranı uygun su hacminin üzerinde olduğu için verim tam olmaz. Tabi hiç filtre olmamasından iyi. Birde filtre alınırsa yakın zamanda yeni sistem gerekliliği artık kesin olacağından büyük akvaryuma uymayacak ve tekrar daha fazla kapasiteli filtre alınması gerekecek. Buda ek masraf tabi.

turunculu' Alıntı:
Size bisey danismak istiyorum. Ben daha cocuk yasinda sayilacak biriyim . Benim kaplumbagam mantar olmus ve mantarini ben toz sanip elime aldim . Sonra anneme falan sordum. Kaplumbagan mantar olmus dedi . Ben ellerimi guzelce yikadigimdan eminim fakat ama tetirginim bana hastaligi falan gelir diye bisey olur mu ?

Ellerinizi iyi yıkadıysanız sorun olmaz. Bu arada mantar olduğundan şüpheleniyorsanız veteriner kontrolü kesinlikle gerekir. Tedavisi meşakkatli bir hastalık. Sabır gerekir. Tüm akvaryum ekipmanları tedaviye başlanmadan dezenfekte edilmeli. Bitki ve kum gibi dekorlar atılmalı. Akvaryumda dezenfekte edilmeli. Tedavi aşamasında akvaryuma dekor konulmamalı. Tedavi bitiminde tekrar dezenfekte edileceği için boşa dekor atmayın.

Bahar Yüce' Alıntı:

Bahar bu yanlış bir yönlendirme. Zorunlu haller dışında fırçalama yapılmamalı ve onlar için güvenli olan paludaryum ortamından çıkarılmamalıdır. Kaplumbağalar güvenli ortamlarından her çıkarılışlarında bunu tehdit olarak algılama meyilindedirler ve bu durum uzun vadede onları güvensiz ve korkak hale getirebilir.

Bunun dışında cilalama konusunu hiç anlamadım. Su kaplumbağaları hastalık halleri dışında kabuklarına müdahaleye ihtiyaç duymazlar.

Geri