Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluş yem yemiyor.

Ahmed Hassan

Yeni Üye
Merhaba, Kapluşum yaklaşık 1 haftadır yem yemiyor.. Su ısıları iyi soğuk değil, sizce neden olabilir?

Cvp: Kapluş Yem yemiyor

Kuru alan ısınız uygun mu?
Su ısısı ve kuru alan ısısı kaç derece?
Strese girebileceği bir ani hareket yada düşme gibi bir vaka oldu mu?
Yemlerde hava alıp bayatlama gibi bir durum oldu mu?
Hangi yemleri kullanıyorsunuz? Marka ve miktar olarak nedir?
Yemi kesmeden önce su değişimi yaptınız mı yaptıysanız koyduğunuz su ne?
Hayvanda yemden kesilme dışında yüzme şekli yada kuru alanda vakit geçirme konularında bir anormallik var mı? Yani hastalık belirtisi mevcut mu?

En önemli konulardan biri, akvaryum kaç lt, hayvanın boyu kaç cm? Yani yaşam şartları tam olarak nedir?
Bir konuda su içerisinde hiç doğal olmayan salınım yapabilecek malzeme var mı? Boyalı taşlar, plastik aksesuarlar gibi.

Kuru alan ve su ısısı normal, ondan kaynaklandığını zannetmiyorum.
Yemlerde sadece verdiğimde kapağı açtığımdan bayatlama olduğunu sanmıyorum..
Ani hareket olmuş olabilir çünkü beni gördüğünde bazen çok korkuyor ve hızlı bir biçimde kaçıyor
Gammarus karides kullanıyorum 2-3 tane veriyorum, bir tanesi yiyor ancak diğeri yemiyor..
Su değişimi yapmadım..
Genelde uyuyor ve hareketsiz

su ısısı santigrat olarak kaç derece? sizin için normal olan onlar için olmayabilir.

AEK' Alıntı:
Kuru alan ısınız uygun mu?
Su ısısı ve kuru alan ısısı kaç derece?
Strese girebileceği bir ani hareket yada düşme gibi bir vaka oldu mu?
Yemlerde hava alıp bayatlama gibi bir durum oldu mu?
Hangi yemleri kullanıyorsunuz? Marka ve miktar olarak nedir?
Yemi kesmeden önce su değişimi yaptınız mı yaptıysanız koyduğunuz su ne?
Hayvanda yemden kesilme dışında yüzme şekli yada kuru alanda vakit geçirme konularında bir anormallik var mı? Yani hastalık belirtisi mevcut mu?

kaplumbağalarda kapsamlı ilkyardım soruları bütünü :D

Ahmed Hassan' Alıntı:
Kuru alan ve su ısısı normal, ondan kaynaklandığını zannetmiyorum.
Yemlerde sadece verdiğimde kapağı açtığımdan bayatlama olduğunu sanmıyorum..
Ani hareket olmuş olabilir çünkü beni gördüğünde bazen çok korkuyor ve hızlı bir biçimde kaçıyor
Gammarus karides kullanıyorum 2-3 tane veriyorum, bir tanesi yiyor ancak diğeri yemiyor..
Su değişimi yapmadım..
Genelde uyuyor ve hareketsiz

Gammarus sürekli verilmez. Ek yem olarak kullanılmalıdır. Tek tip bu besin zaten ileride zararlı olur. Ancak bu yememesine sebep değil. Aksine çok severler.
Strestende kaynaklı olabilir. Bir ihtimal hastalık başlangıcı. Su ve kuru alan ısısı normal ise bir esinti yada odanın genel ısısı düşük ise buda etkiler. Sürekli uyuması normal değil. Bir veterinere götürmenizi öneririm. Bu arada hayvana vitamin takviyesi yapın. Yem yemediği için bünye bir süre sonra zayıf düşer.

Ben de bir veterinere göstermenizi öneririm. Hareketsiz olması, genelde uyuması ve iştahsız olması kapluşun sağlıklı olmadığına işaret eder. Veterinere götürene kadar akvaryumun üstünü havlu veya bez gibi bir şeyle örtün. Ortam sıcaklığı ile su sıcaklığı eşit olsun. Arkadaşların dediği gibi bu süre içinde de vitamin takviyesinde bulunun. Ağzına enjektör ile 1-2 damla vitamin damlatmaya çalışın. Ama enjektörü kullanırken çok dikkatli olun. Kapluş kafasını aniden hareket ettirirse enjektörü bir tarafına batırabilirsiniz. Enjektörün ucunu körelterek kullanmanızı öneririm.

Isıtıcınız var mı ? ısıtıcınız mevcut değilse,size suyun ısısı normal gelse bile hastalanmış olabilir.

Enjektörü sakın ha iğneyle kullanmayın. iğnesini vitamini cekmek için kullanın. Plastik kısmıyla kullanın.

mücahit hayvanı birisi korkutmuş olabilir mi acaba ? yem attıktan sonra biraz kendi haline bırak odaya kimse girmesin, bakalım kalanı da yiyecek mi.

RE: Kapluş Yem yemiyor

Sera ve jbl vitaminler zaten damla ağızlı. Şırıngaya gerek kalmaz arkadaşlar.

Geri