Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşlar yem yemiyor

SinekAs

Gümüş 2 Üye
Sorun sizce ne olabilir? günde 6 adet yem veriorum. 3 kaplumbağa için

Cvp: Kapluşlar yem yemiyor

Su ısısı kaç derece?
Kuru alan ısısı kaç derece?
UVA-UVB lamba var mı?
Hiç komple su değişimi yapıldı mı?
Esintiye maruz kalma durumu oldu mu? Hastalık sebebi olabilir.
Birbirleri ile sorun yaşadılar mı?
Akvaryumdan çıkarılma yada ele alma durumları oldu mu?
Hayvan başına 2 yem kafa hacmini karşılıyor mu?

Su ısısı 28 derece
31 34 arası değişim olabiliyor
Ecolite ısıtıcı lamba var
2 3 kere su değişimi yapıldı ayrıca filtre mevcut
Esintiye maruz kaldıklarını sanmıyorum
birbirleri ile sorun yaşamadılar
Bir kaç kez kontrol için ve su değişimi için ele alındılar
Evet karşılıyor

Kış dönemine girdiğimiz için kış uykusuna yatacaklarsa yemek yemez ama su sıcak ise sizden kokup yemiyo olabilir :t65y:

Yemi direk olarak suya atıyorum. Zaten elimden yeme gibi bir alışkanlıkları yok. Yeni sayılır 3 hafta falan oldu

Kullandiginiz yemin marasi nedir ? Kucuk kaplumbagalar bitkisel icerikli yemi begenmeyip yemiyorlar

Hayır sorun şurada. Eskiden yedikleri yemi şimdi yemiyorlar. Maalesef klasik kaplumbağa yemi bulunduğum yerde bir türlü yemleri bulamıyorum

SinekAs' Alıntı:
Su ısısı 28 derece
31 34 arası değişim olabiliyor
Ecolite ısıtıcı lamba var
2 3 kere su değişimi yapıldı ayrıca filtre mevcut
Esintiye maruz kaldıklarını sanmıyorum
birbirleri ile sorun yaşamadılar
Bir kaç kez kontrol için ve su değişimi için ele alındılar
Evet karşılıyor

Hasta olacakları yada strese girecekleri bir durum olmamış. Isı değerleri uygun olduğu için metabolizma yavaşlaması ve sindirim sorunu yaşağacağınıda sanmıyorum. Aklıma iştah kaçmasına sebep olabilecek başka soracağım soru gelmiyor.

Birde yemlerin kapakları açık kaldı mı yada tarihlerinde geçme oldu mu? Yem markaları Sera, Tetra ve JBL dışında yok değil mi? Eğer bunlarda uygun ise tek aklıma gelen komple su değişiminde hiç akvaryum suyundan koyulmadıysa eski ve yeni su farkından oluşacak adaptasyon sorunu olabilir. Su değişimi yeni yapıldı ise toparlarlar ama daha önce yapılmış olup yani 1 haftadan fazla zaman geçip sorun yeni meydana geldi ise bu ihtimalde zayıf diyeceğim.

Her ihtimale karşı yemlere vitamin damlatıp denemeni öneririm. Bunun iştah açma olasılığı var.

Her üçünde de durum aynı olduğuna göre yeni bir olaydan etkilenmişler.

Maalesef yem konusunda sıkıntı çekiyorum. Bulunduğum yerde istenilen yemler gelmiyor.. Sevgili emre özel bir mesaj doğrultusunda nasıl konuşabilriz acaba?

Özel mesaj ile bilgi paylaşımı forum kuralları gereği yasak.

Benim tavsiyem internetten güvenilir bir firmadan alman. Ben Juen peti bu konuda öneririm. Profesyonel çalışıyorlar ve bir çok arkadaş buradan alım yapıyor.

Elde bulunan yemler nedir? Açıkta satılanlardan var mı?

Yok paket yem ama iste kalitesiz en kisa zamanda elime gececekler umarim

Kalitesizde olsa daha önce sorun olmayıp şimdi yemiyorlarsa değerlendirmeli. Vitamin takviyesi ile denemelere devam etmeli.

Devit 3 damlatip kurumaya biraksam sorun olur mu? Elimden yemiyorlar henuz

elden yenmemesi durumunda bu yöntem uygulanıyor vural. kuruduğu için suya değdiği anda çözülmesi geç olur.

Yani kuru alana mi koyayim yoksa suya mi atayim? Anlayamadim kusura bakma

yaklaştığında suya at mümkün olan en kısa zamanda yemeye çalışsın. ne kadar az salınım olursa o kadar fazla devit almış olur. hatta ağzına sığacak oranda ufaltırsan tek hamlede yiyecektir.

Peki bu salinimin kapluslara etkisi var mi yoksa sadece suyu mu kirletiyor ?

suyu kirletir.

Konu biraz karışmış gibi geldi. Ben yem yemedikleri için iştah açmaya yönelik normal kaplumbağa vitamini önerdim. Devitin yeme damlatılıp kurutularak suya atma yöntemiyle verilme konusu diğer konuda da yazdığım gibi d vitamini sentezi yaparken vitamini alması için bir yöntem. Burada ise yem yemeyen kaplumbağaya iştah açmak için kaplumbağa vitamininden bahsediyoruz. Yani iki ayrı vitamini konuşuyoruz. Karışıklık olmasın diye detaya indim. Suya atılan yemleri yiyorlarsa sorun yok.

Geri