Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşlarım yemek seçiyor

Göksunur

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım kaplumbağalarımı karides ile besliyorum şu kurt gibi olan şeyle. Normal kaplumbağa yemini kesinlikle istemiyorlar suya attığımda ise yemiyorlar. Nedeni nedir? Hep karidesle beslememin sakıncası varmıdır? :dontgetit:

Cvp: Kapluşlarım yemek seçiyor

karidesin ufağı gibi olanı diyorsan onun adı gammarus tatlı suda yaşayan bir tür.

hayvana başka ne yemler veriyorsun ve kabuk boyu kaç cm hayvanın ?

cem' Alıntı:
karidesin ufağı gibi olanı diyorsan onun adı gammarus tatlı suda yaşayan bir tür.

hayvana başka ne yemler veriyorsun ve kabuk boyu kaç cm hayvanın ?

Evet gammarusdan bahsediyorum.Elma kabuğu sera reptilin ve az oranda balık veriyordum birde ismini hatırlamadığım bir kaplumbağa yemi paketini attığım için ismini soyleyemiyorum fakat gammaruslar dışında hic bir şey yemiyorlar artık Kabuk boyu ise 3cm.

Yavrular için sera raffy p ve gammarus yeterli. 6 cm kabuk boyuna kadar bu şekilde devam et. Bu boya gelene kadar ot türevli şeyleri yemezler. Elma kabuğu verme içinde fruktoz var. Tatlı tuzlu yiyecek vermiyoruz. Balıkta verme. Gammarusta sera tetra jbl prodac veya tropical harici bir marka kullanma açık yem alma. Kapalı kutuda olsun. Açıklarda bayat ve parazit yumurtası olma olasılığı var.

Günde iki öğün ve günlük kafa hacmi kadar vereceksin. Tam ölçü tutturamazsan bir fazla verebilirsin.

Raffy p'deki kırmızılar mineral yemdir onları ayırıp haftada bir gün iki öğünde veya en uç günlerde o günlerin tek öğününde ver. Bu mineral yemler bitene kadar sera reptilin verme. Mineral yemin içinde çeşitli mineraller, vitaminler ve kalsiyum vardır. Sonrasında bitince haftada bir raffy p stick yeme ( bej olana) bir damla damlatıp ilk yem olarak verirsin.

Hayvanlar ufak ve kış ayındayız. Bünyeleri hassastır. Titiz bir bakım sağlamalısın. Üşütüp akciğer enfeksiyonuna yakalanırsalar kurtulamazlar.

Akvaryum ve ekipmanların var mı ?

Evet var ısıtıcı, filtre, derece var yakın zamanda kuru alan değişikliliği yapacağım. Onun dışında sadece UV lambam yok onun içinde devit 3 denilen ilactan aldım kabuklarına sürerek uygulayacağim yemlerine damlatamıyorum çünkü akvaryuma atınca damlanin su üstünde birikeceğini duymuştum

cem' Alıntı:
Yavrular için sera raffy p ve gammarus yeterli. 6 cm kabuk boyuna kadar bu şekilde devam et. Bu boya gelene kadar ot türevli şeyleri yemezler. Elma kabuğu verme içinde fruktoz var. Tatlı tuzlu yiyecek vermiyoruz. Balıkta verme. Gammarusta sera tetra jbl prodac veya tropical harici bir marka kullanma açık yem alma. Kapalı kutuda olsun. Açıklarda bayat ve parazit yumurtası olma olasılığı var.

Günde iki öğün ve günlük kafa hacmi kadar vereceksin. Tam ölçü tutturamazsan bir fazla verebilirsin.

Raffy p'deki kırmızılar mineral yemdir onları ayırıp haftada bir gün iki öğünde veya en uç günlerde o günlerin tek öğününde ver. Bu mineral yemler bitene kadar sera reptilin verme. Mineral yemin içinde çeşitli mineraller, vitaminler ve kalsiyum vardır. Sonrasında bitince haftada bir raffy p stick yeme ( bej olana) bir damla damlatıp ilk yem olarak verirsin.

Hayvanlar ufak ve kış ayındayız. Bünyeleri hassastır. Titiz bir bakım sağlamalısın. Üşütüp akciğer enfeksiyonuna yakalanırsalar kurtulamazlar.
Birum daha olacak kaplumbağalarım gammarusları çok fazla seviyor benim besleme saatlerim 08.00  , 11.00 , 14.00 , 18.00 , 21.00 sizce çok mu yem veriyorum ve dediğim gibi gammaruslar dışında hiç bir şeyi yemiyorlar.Hep gammarusla beslememin Bir zararı dokunurmu?

Sadece sabah ve akşam besleyeceksin. Gammarus içindeki kitin maddesi sayesinde kas kemik ve kıkırdak dokunun gelişmesine faydalıdır yalnız sürekli tek yönlü beslenmesi iyi olmaz gut hastalığına sebebiyet verir.

Raffy P'nin bej olan yemi ile kırmızı olanından raffy P günü birer tane at. Yiyene kadar bekle yarım saat geçince yemi sudan al. Öğlen birer tane daha at. Bir de akşam dene. Hatta yarında aynısını yap. Yemeye başladıklarında bu yemi de sabah akşam yaparsın. Yiyene kadar gammarus verme yem konusunda inattırlar. İnatlarını kır. İllaki yiyeceklerdir. Yemeye başladıklarının sonraki günü gammarusa dönersin. Her gün birini ver.

meraba konu açık olduğu için buraya yazdım bende rapph p var ve kesinlikle yemiyor. çok direttim hatta aç kaldığı günler oldu ama yemedi .kabuk boyu 5 cm bile değil reptomini seviyor onu  ve karides yiyor. acaba rappy ı gammarus u da alıp deneyeyim mi öğrenci olduğum için aslında sipariş vermek istemiyorum internetteki petshoplar hariç artık normal petshoplarda bulunmuyor. sizce reptomin vermem uygun mudur? teşekkür ederim .

Reptomin yiyorsa devam edebilirsin.reptominde temel yemdir yanında gammarusta vereceksin ikisini aynı anda kullan.ben tetra kullanmıyorum çünkü tetra yemler boya içeriyor sera daha kaliteli.ama reptomin yiyorsa onu kullan.

Reptomin vermende sakınca yok. Yosun içerikli protein yemdir. Eğer severek yiyorsa marulun orta körpe yapraklarından ufak parça denemede yapabilirsin. Yerse haftada iki defa kabuk boyu kadar verebilirsin.

Raffy P'nin son kullanma tarihi geçmiş olabilir mi ? Yada hava aldığı için bayatlamış mı ?

Karides dediğin açık yem mi yoksa gammarus mu ? Raffy I gammarustur.

rappy p yi yeni aldım tarihi geçmiş değil. daha yavru olduğu için marul açıkçası boğazında kalır die vermek istemedm. karides te açık olanlardan. onun zararlı olduğunu biliyorum fakat severek yiyor onların haricinde yemiyor. :/

serra nın kaliteli olduğunu biliyorum fakat benimkisi iyi olan şeyleri inatla yemiyor. :)

Açık karidesler yani gammarus genelde son kullanma tarihi geçmiş, bayat ürünlerin harmanlamasından yapılıyor ve parazit yumurtası taşıyabilir. Bunun için her petshopu zan altında bırakmayım dürüst çalışanları var ama yapan da çok. Bunun yanında ham kül dediğimiz ufak parçalarda firesi çoktur. Bulabilirsen sera raffy I, tetra veya jbl gammarus al. Mutlaka jelatini açılmamış kapalı kutuda olsun.

Raffy P'ye gelirsek içinde 3 çeşit renkte yem vardır. Kırmızı mineral yemdir. Bu kalsiyum, mineraller ve vitaminler içerir. Bunlar ayrı olarak haftada bir gün iki öğünde veya uzak günlerin tek öğününde verilir. Haftalık gereksinimini karşılar.

Bej olan protein içerikli; sarımtrak olan tahıl içeriklidir. Bunları ayrı ayrı verip dene. Diğer yemler ile karıştırma.

Yinede yemek istemediği olursa bu kapalı kutuda alacağın gammarusun içine birkaç tane atıp kokusunu almasını sağlayarak ver. Bu kandırmacayla yeme isteği olur.

Marulu koparıp yer ondan yana endişen olmasın. Büyük parça koparırsa ayakları ile tutup çıkarır.

rappy p içindekilerin rengine dikkat etmiştim her birisini  bayaga bi denemiştim koklayıp geri çekiliyo. ama dediğiniz gibi  rappy ı gammarusu alıp içine atarsam belki kokusu değişik gelip yiyebilir. marulu da denicem. teşekkür ederim

Birde stickleri bastırıp yassılaştır belki o şekilde yiyebilir. Parçalaması kolay olur.

tamam teşekkür ederim  :133:

Geri