Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşum iyileşecek mi?

pretty

Altın 5 Üye
Kaplumbağam çok hareketliydi . tüm ekipmanlarım tam . fakat sağ gözünü ovalıyordu farkettim . sonra iltihaplandı vete gittim teramycin verdı . 2 hafta kullandım fakar sol gözü sağlamken oda kısık şimdi. beyaz perde ondanda cok az oluştu. uyuyor gozlerı acık dolaşıyor. hareketlı bazen . ve yem sıkıntısı yaşamıyorum elimle veriyorum. keyfim son günlerde sıfır. biri yardım etsin çok araştırma yaptım bilgi doluyum ama hiçbirşey elimden gelmediğini hissediyorum:'(

mailto:/dmso6b.jpg

mailto:/2ryj2px.jpg

Cvp: Kapluşum iyileşecek mi?

Teramycn yanında gantagut göz damlasını kullanmanızı da öneririm. Krem o bölgeyi yumuşatarak enfeksiyonun daha çok yarasız iyileşmesini sağlar. Yada mikrop kapmayı önler. Ama sadece bunun kullanımı bence tedaviyi ya uzatır yada başarısız kılar. Eğer iltihabik durum varsa damla gerekir. Damla iltihabın kurumasına yarar. Yani esas etkili bu. Ama gün içinde önce damla kullanılmalı bir süre sonra merhem. Bence ikisi birden esas sonucu verir. Sürekli suya giren hayvan için merhem yani pomad uygundur. Suda kolayca çözülmez. Damla ise kuru yerde damlatılmalı ve göze nüfuz etmesi için 5-10 dakika beklenmelidir. Sonra suya girebilir. Damlanın pomada göre artısı sıvı olduğu için göz içine daha iyi yayılır.

Ekipmanlarının tam olduğunu söyledin ama filtre görevini tam yapabiliyor mu acaba ? Akvaryumu kapasitesini kaldırabilecek bir filtre mi kullanıyorsun. Yada dipte kullandığın ürün 1 mm kumdan kalın kum veya çakıl taşları, süs niyetine konulan büyük deniz canlısı kabukları aralarına pislikleri hapsederek orada bakteri üretmeleri nedeniyle enfeksiyona neden olabilirler.

Su sıcaklığı 28 derece altında kalmasın. Vitamin desteği sağlanmayı eksik etmezsin. Diğer kaplumbağalarında sorun yoktur inşallah.

Birde damlayı günde 2 kere 2 damla damlatman kafi. Kuru alanda beklerken ısıtıcı lambanın üzerine tutarsın. Geçmiş olsun

Şimdi aklıma geldi. A vitamini eksikliğinden kaynaklıda olabiliyor. Vitamin takviyesini haftada ikiye çıkartmak gerekir. 1 yeme 1 damla şeklinde

Merhaba,

Geçmiş olsun. Emin'in önerileri oldukça yerinde. Özellikle enfeksiyona karşı krem değil de damla etkilidir. Krem iyileşme sırasında yumuşama ve yara oluşumunu engeller. Adı geçen damla her yerde ucuza olayca temin edilebiliyor.

Bunun yanında krem ve damla uygulaması sonrasında aydınlatma lambasının altında bir süre bekletmek ve suyunun sıcaklığı uygun değilse 28 C dereceye çekmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Fotoğraftan görüldüğü gözün durumu çok kötü değil. Tamamen kapanmamış. iyileşme ihtimali yüksek. Düzenli tedaviyi eksik etmeyin.

Bunun yanında mineral içerikli yeminiz var ise haftalık öğünde sayısı arttırılabilir veya Emin'in de belirttiği üzere yeme vitamin uygulaması sadece bu dönem için haftada 2 ye çıkarılabilir.

Suyunun da bu dönemde daha sık aralıklarla dip çekimi yapılması ve filtrenin (iç filtre ise sık sık temizlenmesi) ve dış filtre kullanmıyorsanız mavi metilen ile suyun dezenfektasyonu sağlanmalıdır.

Ayrıca kaplumbağanın yem yemesi ve kendi isteğiyle suda yüzüyor olması da sağlığının yerinde olduğunu göstermektedir. Uygun tedavi ve düzenli bakım ile kısa sürede iyileşeceğini düşünüyorum.

geçmiş olsun. en başta o üstüne koyduğun kırmızı şeye bir daha koyma temizlik ve tedavi amaçlı sudan çıkarma. bence de sadece damla kullanman yerinde olur. merhemin eriyememe durumunda sertleşmesi mümkün. gördüğüm kadarıyla da göz kapağı içinde birikme yapmış. bunu damla çözecektir. arkadaşlar diğer detayları vermişler. su sterilizasyonu iyi olmalı. bir süre damacana su kullanman da iyi olur. musluk suyu kullanıyorsan dinlendir. su ısısının akvaryumu ile aynı değerde olması da önemli. soğuk olmasın.

Geçmiş olsun. Arkadaşlar tedaviyi ve enfeksiyon sebeplerini tüm ayrıntısıyla yazmış. Bize akvaryum hacmi, kullandığınız filtreyi belirtip hatta akvaryumun genel resmini çekip görmemizi sağlarsanız size durum değerlendirmesi yaparız. Sebepleri bulursanız çözümleyerek tekrarlama ihtimalini ortadan kaldırırsınız.

çok kötüyüm ya . sabaha kadar ağladım . öldü :(

allah aşkına sadece gözleri iltihaplıydı başka hiçbir sorunu yoktu . yedim bitirdim kendimi ,merhemi kullandım gözü kapalı olduğu için etki etmedi sanırım . canıma tak etti işe yaramayışı . dün sizle paylaştıktan sonra gittim vete . gentagutu verdı. ama iğne yaptı ve öldü :S

ümit ettim belki uyuyodur belki ağır geldi ne bilim başında bekledim kıpırdar ümidiyle. adam dedi gelip bakıcam gelmedi . iğne vurmasına sesmiçıkarmalıydım ne yapmalıydım . vicdan azabı ve özlemiyle bitiyorum oğlumun:':)':)':)'(

Günaydın,

Başınız sağolsun. Kendinizi suçlamayın. Siz sorumluluk sahibi biri gibi veterinere götürdünüz, ilaç aldınız ve iyi şartlarda bakmaya çalıştınız.

Ancak veteriner sürüngenler konusunda yetkin biri miydi ve ne iğnesi yaptı bilemiyorum. Yavru kaplumbağalarda yapılan antibiyotik ve vitamin iğneleri dozajı fazla gelebiliyor. Bazen sebebsiz yere aniden ölen bir çok kaplumbağa da gördük. Size gelene kadar hangi şartlarda yaşadığını bilemediğimiz ve ciddi derecede hasta olan kaplumbağalar da olabiliyor. Ancak iğnenin etkisi de olabilir.

Kendinizi üzmeyin ve diğer kaplumbağanıza sevginizi saklayın. Onun daha büyük ve sağlıklı olduğunu biliyorum. En iyi şartlarda büyütmeye bakın.

kabuk boyu 7-8 cm'den küçük hayvanlara iğne yapılmaz. hayvan ufak olduğu için bunu tolere edemez. ağız yollu verildiğinde bir miktarı idrar yoluyla atılır. bu da dozj fazlalığını önler. ayrıca iğne arka ayak ön kısmından yapılır. iğnelik bir durum yoktu. A vitamini de yapmış olabilir. ama vete götürmene gerek yoktu. başın sağolsun.

krem işe yaramadı . vet benden iyi bilir diye götürdüm. gerek yoktu demek ihmalsizlik olur kanımca . o salak niye yaptı o zaman. vicdan azabından ölücem ya :'(

eminemre' Alıntı:
Günaydın,

Başınız sağolsun. Kendinizi suçlamayın. Siz sorumluluk sahibi biri gibi veterinere götürdünüz, ilaç aldınız ve iyi şartlarda bakmaya çalıştınız.

Ancak veteriner sürüngenler konusunda yetkin biri miydi ve ne iğnesi yaptı bilemiyorum. Yavru kaplumbağalarda yapılan antibiyotik ve vitamin iğneleri dozajı fazla gelebiliyor. Bazen sebebsiz yere aniden ölen bir çok kaplumbağa da gördük. Size gelene kadar hangi şartlarda yaşadığını bilemediğimiz ve ciddi derecede hasta olan kaplumbağalar da olabiliyor. Ancak iğnenin etkisi de olabilir.

Kendinizi üzmeyin ve diğer kaplumbağanıza sevginizi saklayın. Onun daha büyük ve sağlıklı olduğunu biliyorum. En iyi şartlarda büyütmeye bakın.

diğerlerine baktıkça öleni hatırlıyor ağlıyorum. onlara daha çok sarılıcam artık . sağolasın

bu arada şuan profil resmimdeki. ve imzamdaki küçük kapluş kızımdır. ölen oğlum yukarda resmini paylaştığımdır, hastayken makine aldığımdan onun sadece gözü iltihaplıyken resimleri var . şuan benimle olan kızım ve büyük oğlum çok sağlıklı . küçük oğlum öldü. onu hiç halı vs yerlerde gezdirmedim . sırf foto çekmek için çıkarmıştım kızım ve oğlumu . :59:

üzül ama kendini o kadar harap etme şöyle düşün; ölen hayvanda diğerlerine karşı daha iyi bakmana ve tecrübelerini artırmana sebep oluyor. ben de zamanında iki tane kayıp vermiştim. bu kendimizi geliştirmemiz ve diğer arkadaşlara yardımcı olmamız açısından yani ne yaptım olmadı veya neyi eksik yaptım açısından bilgi sağlıyor.

cem' Alıntı:
üzül ama kendini o kadar harap etme şöyle düşün; ölen hayvanda diğerlerine karşı daha iyi bakmana ve tecrübelerini artırmana sebep oluyor. ben de zamanında iki tane kayıp vermiştim. bu kendimizi geliştirmemiz ve diğer arkadaşlara yardımcı olmamız açısından yani ne yaptım olmadı veya neyi eksik yaptım açısından bilgi sağlıyor.

o benim ilk göz ağrımdı:'(

Veterinere yani konuyu bilmesi gerekene götürülmüş. Yani bir çok kişinin yapmadığı yada yapamadığı doğru olan yapılmış. Başınız sağ olsun. Hastalığın sebebi bulunup düzeltilirse diğerinde tekrarlamaz.

AEK' Alıntı:
Veterinere yani konuyu bilmesi gerekene götürülmüş. Yani bir çok kişinin yapmadığı yada yapamadığı doğru olan yapılmış. Başınız sağ olsun. Hastalığın sebebi bulunup düzeltilirse diğerinde tekrarlamaz.

bakterıyel enfeksıondu. fltrem yetersz sanırım :S

Sistem geliştirilmeliki göz ve kulak enfeksiyonuna sebep olan olumsuz bakteri oluşumları engellensin.

Geri