Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşuum fıstıık ve paludaryum günlüğü ^^

fıstıkx

Bronz 4 Üye
Merhabaalar :)

Geçen hafta daaha tahminimce 2-3 aylık kırmızı yanaklı bir su kaplumbağası aldıım :D

İlk önce adam bana ölüm fanusu dedikleri ticari kaplardan vermiş :/ Ben biraz internette araştırma yapınca bu siteyi buldum ve ölüm fanusu'nun ne olduğunu kaplumbağalar için zararlarını ve acilen bir paludaryum kurmam gerektiğini öğrendim ve hemen kolları sıvadım :D

En sonunda küçükte olsa şirin bir paludaryum yapmayı başardım kuru alanı içindeki süsleri vb. herşeyi evdeki malzemelerle kendi çabamla yaptım :) Sonra paludaryum ekipmanlarının ne olduğunu araştırdım olmazsa olmaz ekipmanlar ise

ISITICI,KURU ALAN LAMBASI ve FİLTRE 'ymiş :D Hemen onlarıda bir pet shop'a giderek aldım ve paludaryumuma kurdum maaliyeti ;

Isıtıcı : 15 TL
Filtre: 10 TL YANİ SONUÇTA 25 TL TUTTU :D Kuru alan lambası flöresanda olabilirmiş 60 WALT lamba bende vardı hemen paludaryumun üstüne güzel bir şekilde kurdum :D

Böylece güzel bir paludaryum kurmayı başardım ^^

Paludaryumun etrafını ve içini tropikal görünmesi için yeşil kağıt gibi bişeyle kapladım güzel olduğunu düşünüyorum :) Kaplumbağam şuan mutlu görünüyor yem attıgımda kafasını çıkarıyor ve hemen yemek yemeye koşuyor yemlerinide yiyip yemediğine dikkatlice bakıyorum yemlerinin hepsini bitiriyor fazla yemde vermiyorum kafası büyüklüğünde yem yeterliymiş o boyuttaa veriyorum :D 3-4 gündede sudan çıkarıp yumuşak uçlu diş fırçasıyla kabuğunu temizliyorum parazitlerden arınması için :) Yem olarak kurutulmuş karides veriyorum çok seviyor ama büyüdükçe ne tür yemler vermeliyim :/ ?

KAPLUŞUMUN RESİMLERİNİ ATMAYI DENEDİM AMA RESİM YÜKLEYİCİ TİNYPİC AÇILMADI GOOGLE CHORME KULLANIYORUM ACABA BİR SORUNMU VAR :S ?

Cvp: Kapluşuum fıstıık ve paludaryum günlüğü ^^

karides yerine tetra reptomin ve sera raffy p alın. Karidesi haftada2 kezde fazla vermeyin.

Resimlerinizi imageshack sitesinden yükleyebilirsiniz.

Flöresanlar sıcaklık vermez, flöresan yerine duylu ampül tercih etmelisiniz.

Umut unda dediği bigi flöresan çok az bir ısı verir veya diğer beyaz lambalar..hizliresim.com u deneyebilirsin kafan karışmaz..

Ana yemler Tetra reptomin,Sera Raffy P dir bunları kullanın.Kaplumbaganız küçükken karidesi haftada 2-3 öğün verebilirsiniz.Büyüdükçe bitkisel yemlere geçilmelir.

Teşekkür ederim hepinize :)

Ölüm fanusunda besliyordunuz, bilinçlenip uğraşmanız o kadar güzel ki. Fotoğraflarınızı bekleriz :)

Bence de bilinçlenmeniz çok güzel bir şey, umarım sağlıklı ve iyi bir şekilde büyür kapluşlarınız...

Teşekkür ederim paludaryumuda el yapımı hazır almadım :D Evet inşallah sağlıklı büyür :)

Geri