Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Karides yemiyor :(

elifceylann

Yeni Üye
Kaplumbağamın adı Cücü yaklaşık 8 aydır ek besinlerle birlikte Turtle Stick yiyor 1-2 ay önce ek besin olarak kuru karides aldım ama bi türlü yemiyor. 1 hafta aç bıraktığım bile oldu. ne yapabilirim :(

Karidesin tarihi geçmiş olabilir mi? Hangi markayı aldınız?

Cvp: Karides yemiyor :(

small shrımps. tarihine hiç bakmadım direk yırttım kabını

Tarih yırtılan yerde değil kutunun üzerinde bir yerde yazar. Markayı bilmiyorum ama tümünde bu şekilde yazılıyor.
Genelde diğer yemleri yemede naz yapıp kurutulmuş su canlılarını iştahla yediklerinden ben hayvanda değil yemde bir sorun olduğunu düşünüyorum.

yok kutunun üzerinde yazmıyor aldığım yerde bi tek bu vardı bu hafta olmazsa raffy p alayım zaten bu aralar sürekli uyuyor cücü kış uykusundan dolayı sanırım

Su ısısı kaç derece. Uygun su ısısında uyumaması gerekir.

Karides yerine gammarus içerikli raffy I alın.

26- 27 falan. akvaryumu kırıldı şuan akvaryumda değil ama

Tabi stick ana yem olarakta raffy p uygun.

elifceylann' Alıntı:
26- 27 falan. akvaryumu kırıldı şuan akvaryumda değil ama

Su ısısı akvaryumda o değerdeydi sanırım. Su şu an daha soğuksa metabolizma yavaşlaması normal. İlk fırsatta normal bir sistem gerekir. Aksi halde hastalık vs meydana gelecektir.

akvaryum kırıldığından beri sürekli sıcak tutuyorum sıcak su ekliyorum sürekli ısı konusunda elimden gelenin en iyisini yaptığıma eminim. yem sorunuda sadece karideste. diğer ana yemi anında yiyo. arada verdiğim marul salatayı falanda çok çabuk bitiriyo sadece karidesi yemiyo. dediğiniz gibi belki tarihi geçmiştir[/align]

Sürekli sıcak su eklemek uygun yöntem değil. Hızlı ısı değişimi sürekli olmakta. Bu durumlarda kaynar olmayan sıcak su pet şişeye konularak bulunduğu kaba konulur. Böylece yavaş yavaş su ısınır. Soğuma başlayınca değiştirilir. Tabi fazla soğumadan bu işlemi baştan yapmak gerekir. Ancak uygulama olarak bu kısa bir zaman yapılıp hemen uygun sistem kurulmalı. Sürekli uyku hali bu su durumunuda düşünürsek iyi değil. Hayvan şu an çok yıpranıyor.

sürekli ekliyorum dediğim kaplara koyup şuanki bulunduğu kabın etrafına koyuyorum. daha önceden döküyordum fakat yine burda okudum zararlı olduğunu o yöntemden vazgeçtim. günlük d vitaminini fazlasıyla alıyor. en kısa zamanda gerekli malzemeleri temin edicem Cücü daha mutlu olacak :)

Evet bu daha iyi bir yöntem. Gece üzerini hava alacak bir boşluk olacak şekilde havlu ile kapatmak iyi olacaktır.

Suyun bi ısınıp bi soğuması metabolizmalarının bozulmasına neden olduğu için iştahını kaybetmesine ve bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olur. Böyle durumlarda çok kolay hastalanıp telef oluyorlar. Derhal ısıtıcı alıp ısıyı 26-28 derece arasına sabitllemelisin. Sıcak su eklemek yerine ısıtıcı alıncaya kadar bulunduğu kabı kaloriferin üstüne koyman daha iyi olur. Eğer su fazla ısınıyorsa kapla kaloriferin arasına birkaç kat gazete veya ince bi kitap koyarak makul dereceye düşüreblirsin. Kaloriferinde süreklli açık kalması gerekir.

1-2 hafta içinde akvaryum ve tüm malzemelerini alıcam. zaten genelde klimanın etrafına koyuyorum kabını ama tam net sıcaklık alacak şekilde değil zararı olmaması için mesafesinin uzak tutuyorum oda sıcaklığını yüksek tutuyorum gece yatarken etrafını ve üzerini örtüyorum falan en az 2 hafta içinde Cücü mü mutlu edicem :) çok teşekkür ederim yardımlarınız için

Bulunduğu odada klima açmayın. Klima nemi alır. Bu hayvanların neme ihtiyaçları var. Ayrıca uzakta olsa üzerlerine hava geliyorsa sorun teşkil eder.

yok üzerine hava gelmiyor ama klima nın nem verme özelliği var yinede sorun olur mu ?

Ortamdaki nemi düşürmüyor hatta yükseltiyorsa bu açıdan sorun olmaz. Umarım klima filtreside temizdir.

ortam nemini artırıyor dengede tutuyor. filtrede sık sık temizleniyor hem bizim sağlığımız için hem kaplumbağamın sağlığı için

Bence klimanın nem çekmesi çok önemli değil çünkü bulunduğu kabın üstünü az bi aralık kalacak şekilde kapatırsan suyun buharlaşma etkisiyle içeride nemli bi hava oluşur zaten... Ortam ısısı yeterliyse su sürekli buharlaşacağı için oluşan nemli havanın büyük kısmı kabın içinde kalır.

et sevmiyo olabilir ve 1 hafta aç bırakma yazık

Geri