Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası Kaç Yıl Yaşar

Cvp: Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası Kaç Yıl Yaşar

selin83' Alıntı:
bilgi için teşekkür ederim..bakım hakkında çok şey okudum çoğunu uyguluyorum da ama doğa fikrini düşünme sebebim o kadar büyük akvaryum koyacak yerim olmaması..
diğer ekipmanları sağladım hatta arasıra evin içinde de dolaştırıp bazen güneşe de çıkartıyorum gelişimleri iyi hatta fazla bile büyüdüklerini şişman olduklarını düşünüyorum (sanırım fazla besledim:))..boyları 15 cm civarında..aslında sağlıklı ve iyi geliştiklerini düşündüğüm için doğaya uyum sağlayabileceklerini düşünmüştüm ama ölür diyosanız bırakmam tabi kıyamam sonuçta..
Başka forumlarda da insanlar ''siz onları yurt dışından mı geldiğini sanıyosunuz bu ne cahillik Türkiye de yaşadıkları birsürü ortam var ordan alıp petshoplara satıyorlar..götürün özgürlüklerini yaşasınlar..'' vs şeklinde konuşuyorlar
kim doğru söylüyor çok kafam karışık bu konuda..

bu hayvanalrın kesinlikle Türkiyede yaşam alanları yoktur bunlar tamamen tropikal iklim hayvanıdır...
bende bir tane kötü şartlardan kuratdığım bir kaplumbağa var bende doğaya bırakırım diye almıştım ama küçük bir araştırmayla öyle olmadığını anladım ve selam verdim borçlu çıktım misali ona yaşaması gereken tüm şartları sağladım...
150 lt lik bir akvaryum aldım şu an içinde çok mutlu ve oldukça toparlandı bir kaç gün olmasına rağmen...
uygun bir yer bulabilirsin şartlarına uygun en iyi şartları sunmaya çalış bence bende uygun yerim yok diye düşünüyordum ama mecbur kalınca en iyi yeri buldum :) onlar bize muhtaçlar doğada yer edinemezler istedikleri kadar yırtıcı olsunlar en küçük dengesizlik de yok olup giderler...

Linkteki konu dikkatle okunmalı. Tüm bakım detayları yazıyor.

Aynı konuda ve forumda belirtildiği gibi; ev ortamında dolaşmasına izin verilmemeli. Bu hem hayvanın mikrop kapmasına sebep olabilir hemde evde yaşayanlar için hastalık riski oluşturmaktadır.

Güneşlenme bazen değil hergün için bir ihtiyaçtır. akvaryumda baktığımız su kaplumbağaları için güneşlenme ve ısınma sistemi kuruyoruz ve her gün bu ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamalarını sağlıyoruz.

Eğer hayvanın şişman olduğundan şüpheleniyorsanız yeterli yüzecek alanı olmadığı için gerektiği kadar gelişemediğini ortaya koyar. ve tabi ki dengesiz beslenme söz konusu. bu konuda bir fotoğraf görmek iyi olur.

Su kaplumbağası genel bir isimdir, birçok türü vardır. ülkemizde yerli tür çizgili su kaplumbağası vardır, ülkemize özgü doğa şartlarında yaşarlar. sahip olduğunuz hayvan kırmızı yanaklı su kaplumbağası (RES/ Red Eared Sliders) ise yerli tür değildir ve ülkemiz doğasında yaşamaz. Tropikal iklim hayvanıdır. Ayrıca Cem'in daha önce belirttiği gibi doğaya bırakılması yasaktır. Yırtıcı tür olduğu için yaşasa bile yerli tür sukaplumbağası için tehdit oluşturmaktadır.
bahsettiğiniz forumlarda ya da ortamlarda hangi türden bahsettiklerini sormanız gerekir.

Kafa karışacak bir durum yok ortada. Forumu incelediğinizde her türlü bilgiyi kaynaklarıyla sunduğumuzu görebilirsiniz.

Sonuç olarak hayvanların bakım şartlarını iyileştirmelisiniz. şimdiye kadar idare etmiş olabilirler ama artık işkence içerisindeler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

selin83' Alıntı:
bilgi için teşekkür ederim..bakım hakkında çok şey okudum çoğunu uyguluyorum da ama doğa fikrini düşünme sebebim o kadar büyük akvaryum koyacak yerim olmaması..
diğer ekipmanları sağladım hatta arasıra evin içinde de dolaştırıp bazen güneşe de çıkartıyorum gelişimleri iyi hatta fazla bile büyüdüklerini şişman olduklarını düşünüyorum (sanırım fazla besledim:))..boyları 15 cm civarında..aslında sağlıklı ve iyi geliştiklerini düşündüğüm için doğaya uyum sağlayabileceklerini düşünmüştüm ama ölür diyosanız bırakmam tabi kıyamam sonuçta..
Başka forumlarda da insanlar ''siz onları yurt dışından mı geldiğini sanıyosunuz bu ne cahillik Türkiye de yaşadıkları birsürü ortam var ordan alıp petshoplara satıyorlar..götürün özgürlüklerini yaşasınlar..'' vs şeklinde konuşuyorlar
kim doğru söylüyor çok kafam karışık bu konuda..

Sahiplendirme seçeneğini değerlendirin. Sahiplendirme Sayfası
Türkiye,kırmızı yanaklıların yaşayabileceği iklim türünde ya da sıcaklık ortalamasında bir ülke değil.Bu yüzden doğaya salmak Türkiye sınırları içerisindeyken canlının hayatı üzerine kumar oynamak demek.Aynı zamanda yayılmacı bir tür olduğu için ortam koşullarına dayanıp çoğaldığında bulunduğu habitatın dengesini tamamiyle değiştiren bir tür.
Bu konu ile ilgili olmayanların baştan sağma ya da kulaktan dolma bilgiler ile yaptığı koyver gitsin minvalindeki yorumların ne yazık ki herhangi bir değeri bulunmamaktadır.

Arkadaşlar açıklamış. Pekiştirecek olursak bu hayvanın anavatanı orta ve kuzey Amerika kıtasıdır. Yani Meksika dan orta ABD ye kadar olan bölgede yaşarlar. Ülkemizde olduğu gibi Avrupada da istilacı tür durumundadır. Sebebi belli, heves ile alıp bakılamayan hayvanların doğaya atılması. Fazla dikkat edilmemesine rağmen bu yabancı türlerin doğamıza bırakılması kanunen de yasaktır. Bu konuda detayları bulabilirsiniz.

Bu hayvanlar doğada dişiler 35 cm, erkekler 30 cm olmak üzere maksimum boya ulaşırlar. Akvaryum ortamında 5 er cm düşebilirsiniz. Ne kadar büyüyecekleri belli olduğu için buna uygun belirlediğimiz erişkin hayvana ait su hacmi 150 lt dir. İki hayvan için gereken akvaryum 120*50*60h ölçülerindedir.

ilginiz için teşekkürler..son bir sorum daha var..bu verdiğiniz ölçülerdeki akvaryumlar 300 lt lik yarısını su doldursan yeter diyorsunuz yani..çeşme suyu koyamıyoruz ben normalde bir damacana suyun tamamı ile biraz daha fazlasını ekleyerek koyuyordum.150 lt lik su nasıl nerden bulunur? ne suyu koyuyorsunuz?

su cam üstü kuru alan kullanıyorsan. yukardan 10 cm kadar boşluk kalacak şekilde dolur olsun. ne kadar çok su o kadar iyi olur.

su olarak

1.lavabo altı arıtma cihazı varsa ( 6 filtreli ters osmosis ) bu bir numaralı su.

2. numarada pH 6.8-7.0 olan içme suları. bu dış filtresi olup gerekli filtre malzemeleriyle doğal döngüyü yapacak bakterilerin üremesine imkan veren pH aralığıdır.

3. damacanada kapağı açık şekilde bekletilen şebeke suyu (klorun uçması için) ve varsa içine su düzenleyici gerekli oranda damlatılıp bekletilirse iyi olur + içme suyu takviyesi. içme suyu şebeke suyunu yumuşatarak sudaki kireç oranını düşürür.

4. sadece şebeke suyu yukarıda anlattığım özelliklerle. bunda su düzenleyici kullanılmazsa dış filtrede mutlaka carbon filtre olmalı.

5. en dipte kuyu suyu çeşme suyu ve şebeke tarafından arıtılmamış sular. bunlar organik canlı ihtiva eder. hayvanlara zarar verebilir ve kullanılması tavsiye edilmez. tek çaresi arıtma yapılması ve arıtmada ultraviole filtre kullanılmasıdır. bu organik herşeyi öldürür. bu astarından pahalıya gelir.

ben su olarak arıtma sistemi kullanıyorum. (1.) 10 tane 10 lt petşişe ve 19'luk 5 damacanam var. belli sürelerde bunları atıp yeniliyorum.

Ben (3.) Kullaniyorum ama ilk dolumda zaten filtrede ilk kurulacagi icin en ustte carbon olmali yani (4.) Kullanabilirainiz akvaryumu doldurmak icin

Macar sanatçı Ferenc Kereszturi'nin Landlords of Eden adlı çalışmasında yer alan Macaristan'daki Pécs şehri yakınlarında bulunan Mecsek bölgesindeki koruma alanında bulunan kırmızı yanaklıların tehdit ettiği benekli kaplumbağalar (İlgili kısmı kesip Türkçe altyazı ekledim)

Çalışmanın tamamını izlemek için : Landlords of Eden (İngilizce)

Yarı miktar değil en azından 2/3 miktarı dolu olmalı. Kum yüksekliği hariç. Yani 200 lt su olmalı. Bu en alt sınır. Avrupa ve ABD bizim belirlediğimiz bu ölçülerden yada sudan daha fazlasını alt sınır yapıyor. Biz gene ülkemizdeki imkansızlıklara göre bir alt sınır belirledik. Ama hayvanlarında ihtiyaçlarını göz ardı etmeden.

MFS video için teşekkürler. Bu video istilacı tür oluşlarının en net anlatımı sağlıyor. Zaten oda bir slider türü olan yellow bellied de takılmış kameraya :)

Bu miktar konusunda birakilacak bosluk ve kumla zaten alsa alsa 250 litre su alabiliyor ve hepsi dolu olmali emre abinin dedigi gibi amerikan forumlarinda cok daha buyuk miktarlar oneriliyor yanlis hatirlamiyorsam bir eriskin disi icin 100 galon yani 370 litre su oneriliyordu

Alisarp' Alıntı:
Bu miktar konusunda birakilacak bosluk ve kumla zaten alsa alsa 250 litre su alabiliyor ve hepsi dolu olmali emre abinin dedigi gibi amerikan forumlarinda cok daha buyuk miktarlar oneriliyor yanlis hatirlamiyorsam bir eriskin disi icin 100 galon yani 370 litre su oneriliyordu

Her 1 inç için 10 galon oranında bir hacim hesapları var.

Petco'nun Bakım Kriterleri

Geri