Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağasını Su Mercimeği İle Beslemek

Odontochelys

SKF Delisi
Dumlupınar Üniversitesi - Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi (Sayı:11 Eylül/2006)

Hayri DAYIOĞLU
M. Sabri ÖZYURT
M. Evren AKER
M. Kasım ÇAYCI
Cüneyt N. SOLAK 

Bu çalışmada,Lemna minor bitkisinin Trachemys Scripta Elegans’ın boy, ağırlık ve cinsi olgunluğuna olan etkisi araştırılmıştır.Bu amaçla,Kütahya ilinin farklı üç bölgesinden toplanan L. minor bitkileri kullanılmıştır.Toplam dört farklı akvaryumdan;birinci akvaryumdaki kaplumbağalar sadece L. minor (GrupI) ile, ikinci akvaryumdaki kaplumbağalar özel yem ile yoğun besleme (Grup II), üçüncü akvaryumdaki kaplumbağalar az miktarda özel yem (Grup III) ve dördüncü akvaryumdaki kaplumbağalar ise özel yem + L. minor (Grup IV) ile iki gün ara ile beslenmiştir. Bu şekilde dört farklı akvaryumda 20şer kaplumbağadan toplam 80 kaplumbağa kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, L. minor + özel yem ile beslenen kaplumbağaların ağırlıklarının diğer gruplara göre daha fazla arttığı tespit edilmiştir.

Ağırlık Birimi Gram (gr)

mailto:/q4k92D.png

Uzunluk Birimi Santimetre (cm)

mailto:/rgkYmN.png

Su mercimeği,esansiyel aminoasitler açısından daha çok hayvansal proteinlere benzerlik göstermektedir.Bu yüzden evcil hayvanlar ve balık yetiştiriciliğinde protein kaynağı olarak kullanılmaktadır.Temiz sularda yetişen L. minor;fosfat,ksantofil,potasyum,mineral madde ve karoten pigmentlerinin yüksek oranlarda bulunmasından dolayı kümes hayvanları, akvaryum canlıları ve balıkların yemlenmesinde kullanılmaktadırlar.A ve B vitamini yönünden zengindir.Ayrıca yem analizler sonucunda L. minor bitkisinin kuru madde oranı %92,ham protein oranı %25,5,ham yağ oranı %0,4,ham selüloz oranı %14 ve ham kül oranının % 21 olduğu saptanmıştır.

İndirilebilir İçerik (PDF)

Cvp: Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağasını Su Mercimeği İle Beslemek

Benim kendi deneyimlere gore kaplumbaga akvaryumunda su mercimegi olmaz cunku geriye hic birakmiyorlar yada geriye biraktiklari su mercimekleri uruyecek kadar cok sayida olmuyor. Baska bir kapta yetistireyim derseniz durgun yani canli yada filtre olmayan suya yogun miktarda su mercimegi koyarak denedim fakat bu sefer de olumlu sonuc alamadim

bende de aynı oldu. yetişkin hayvanlar için ufak, ayrı bir yerde üretilse olmuyor. en azından ben üretemedim. sararıp patladı hepsi.

tohumunu nerden bulabiliriz ben onları belirli yetişkinliğe gelene kadar bir bölme yapabilirim ya da fazla filtrem var ayrı da olabilir

Lemna Minor'un büyüme hızı ve devamlılığı;
-Su ve hava sıcaklığana
-Sudaki amonyak,fosfat ve nitrat seviyesine
-Suyun mineral seviyesine
-Bitkinin biyokütlesine
-Işık seviyesine bağlıdır.
Doğadaki çoğu tatlı su kaplumbağasının besin olarak bir bitkidir.
Herhangi bir su habitatındaki biyokütlesine etki eden alan ile akvaryumdaki alanın karşılaştırılması beklenemez.
Uygun biyotopta rahatlıkla kaplumbağalara ya da farklı bir canlı türüne bitkisel besin üretmek için kullanılabilir.

Sarı rengi almasının sebebi karoten miktarının artması ya da klorofil kaybı olarak açıklanabilir.

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=eiSy8tyZtvQ[/video]

kalemero' Alıntı:
tohumunu nerden bulabiliriz ben onları belirli yetişkinliğe gelene kadar bir bölme yapabilirim ya da fazla filtrem var ayrı da olabilir

Lemna Minor (Gittigidiyor)

dış filtreli akvaryumda da yaşamıyorlar. zeolit izin vermiyor. hayvanların yemesi bir yana cama yapışan kuruyup kaldı. ben ayrı kapta akvaryum suyu ekleyerek de baktım olmadı. vitamin ekledim fayda etmedi.

bu videodaki eleman gibi ayrı bir sistem kurulup bitki yetiştirilen akvaryumda yetiştirilirse olur.

Mfs vermis bir link baktim hatay bildigim bir yer gider ya ordan hazir ya da tam detay ogrenirim...
Orda midye degisik bitkiler var gidip bakacagim birax harejetlendirecegim hayalet karides falan varmis habgisiyle uyumlu yasarsa onlardan alacagin

Bencede farkli bir sistemde olursa olur, birde kuruyanlar yapisiyor cikartmakla ugrasiyorsun abi

bende onu kastetim alisarp bazılarını jiletle kazıyıp çıkarıyordum.

özge ben bir kaç tane midye aldım. sıcaktan çatladılar yazın. boş yere para verme dayanmıyorlar. karidese gelirsek şansları yok seninki yer. karidesler canlı bitkili akvaryumlarda yaşıyor. bizimkiler için ise ikiside besin kaynağı.

cem' Alıntı:
bende onu kastetim alisarp bazılarını jiletle kazıyıp çıkarıyordum.

özge ben bir kaç tane midye aldım. sıcaktan çatladılar yazın. boş yere para verme dayanmıyorlar. karidese gelirsek şansları yok seninki yer. karidesler canlı bitkili akvaryumlarda yaşıyor. bizimkiler için ise ikiside besin kaynağı.

Hadi ya dayanamiyorlar mi onlarada dogal filtre diyorlar bende alayim alg falan olusmaz diye dusunumustum...
Offf bunlarda yok edici benim ki pek bi sakin alismaz mi ama yerse de doverim onu 

Ucuz birsey denenebilir ama ben sonuca ulasilacagini sanmiyorum

Cok pahali degil zaten 3-5 lira arasi tanesi midye salyangoz karides hrmen ayni gidip bi gorusurum zaten direk almam

ben 6-7 cm'lik midyeyi 12.5 tl'ye almıştım. ne yazıkki benim konu silinmiş. kışın bakımı yapılıyor ama yazın şansı olmuyor. olması güzel mi güzel yerinde durmuyor. geziyor akvaryumu. ama neticede hayvan ölüyor. salyangoz çok aşırı ürüyor. hayvanlar yemez ise bir süre sonra işin içinden çıkılmıyor. karides için canlı bitki lazım özellikle arapsaçına benzer yosun olmalı.

petshopta gördüğümde heveslendim açıkçası. kaplumbağalar olmasaydı. neon gibi küçük balıklarla birlikte midye ve karidesli bir sistem kurabilirdim. bizimkiler servet düşmanı. akvaryumu sulu çöle çeviriyorlar.

evet aşırı yiyiciler ben bir tane arapsaçı gibi bir yosun almıştım daha sizlerle paylaşamadan sabah geldiğimde sadece hindistan cevizi kabuğu kalmıştı bir gecede yemiş bitirmişti bir daha almam...
bitki alsam onu da yok edecek birazdan bir akvaryumcuya uğrayacağım ben severim değişik türler besleme elimde eskiden kalma 30 lt bir akvaryum var belki onunla bir şeyler yapabilirim su mercimeği için düşünmüştüm aslında benimki pek bir vitaminsiz iyi gelir....
ama canlıları alır o da yerse üzülürüm nihayetinde doğal ortamlarında değiller ben bile bile izin vermiş olacağım...
senin aldığın çok pahalıymış sanırım büyüklüğünden dolayı ama küçük almak daha iyi adaptasyon açısından...
sıcaklıkla bir problemleri varsa almam bizim buralar aşırı sıcak oluyor su sıcaklığı 35 dereceyi bulur bence

mailto:/ZLB52a.jpg

hayvan öldükten sonra kabuk açılıyor sonuç bu oluyor.
mailto:/j4OqYm.jpg

mailto:/nA6bkV.jpg

mailto:/blXvlZ.jpg

mailto:/dndL5p.jpg

Hahaha seninki de hüpletmis keske yemesine izin vermeseydin hastalik falan gecebilir

hayvan temizdi. bir seneyi biraz geçkin yaşadı. diğeri biraz daha kısa. iç organlarının bulunduğu bölüm resimde gözüken o kısmı yemeden bıraktılar. etli kısmını yediler. o parçayı aldım. bu arada çene kuvvetlerini göstermek için son resmi koydum. kabuğu parçaladılar. onu da görünce hemen aldım. ben yokken halletmişler.

küçük kaplumbağalar için şu sakınca da var. ufak bir temasta kabuğunu hızlıca kapıyor. ayağı takılırsa küçük kaplumbağanın su yüzüne çıkması zor.

Yani benim kaplumbaganin ayagini mi kapabilir ?
Ben ona dikkat etmemisim tazmanya canavari gibi bunlar ya her seyi yok edip geciyorlar aldigim yosum yumurta kadardi ama buyuyecekti yemis 1 gecede misyeyide goturur gibime geldi kucuk akvaryumda ddneyebilirim dis filtre gelince ic filtreler bosa cikacak

midye büyükse yemeleri zor ama küçükse büyükleriçin çerez atıştırma olur.

iç filtrenin iyisi çöp olmaz. deri temizlemede kullanacaksın ilerde. diğerini bu akvaryumda deri çoğalırsa kullanabilirsin. gücü düşüktü diye hatırlıyorum. sirkülasyona etkisi olmaz. şu an için dış filtre yeterli olur.

cem' Alıntı:
midye büyükse yemeleri zor ama küçükse büyükleriçin çerez atıştırma olur.

iç filtrenin iyisi çöp olmaz. deri temizlemede kullanacaksın ilerde. diğerini bu akvaryumda deri çoğalırsa kullanabilirsin. gücü düşüktü diye hatırlıyorum. sirkülasyona etkisi olmaz. şu an için dış filtre yeterli olur.

evet seninkiler göstermişler yakaladıklarında neler olabileceğini...
iç filtrem fena değil o bulanıklık sebebinin silis kumdan olduğuna karar verdim 1 saattir 6 kg kumu zor yıkadım toz çıktıkça çıktı leğene parça parça alıp banyoda sıcak suyla yıkadım bembeyaz oldu her yer kireç gibi...
2 tane iç filtrem var biri büyük biri küçük gerek olursa yedekteler...

Geri