Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kum olmalımı.

mahmutcann

Bronz 5 Üye
merhaba arkadaşlar yeni bir akvaryum aldım akvaryumda kum olmalımı başka hiç bir süs eşyası felan yok akvaryum filtre ısıtı ve kuru alan var süs olarak hiç bişe olmasa sorun olurmu

Sorun olmaz. Kuru alan ısıtma lambasıda varsa hayati ekipmanlar tam demektir.
Akvaryum tabiki bomboş olacağına bir kaç dekor iyidir. Örneğin ipek yapraklı yüksek bir bitki gece uyurken yüzeye yakın tutunmasına ve gizlenmesine yarar. Kumda deri değişiminde sürtünerek daha rahat atmalarını sağlar. Kum ince olmalıdır. Böylece arasına dışkı ve yem artığı girmez hatta üzerinde durup uçuşmalarını engeller.

Cvp: kum olmalımı.

emre her şeyi açıklamış ben ek olarak bitkinin sağlam durması için kum içine gömülmesini öneriyorum yoksa deviriyor sıpalar.

Cem gibi bende kumdan yanayım. Ama olmaz derseniz litolity bitkisi devrilmez. Dizayn konusunda çok iyi.

Bizimkiler mango kökünü devitiyor Emre abi yav bitkiler vız gelir :)

banyoterligi' Alıntı:
Bizimkiler mango kökünü devitiyor Emre abi yav bitkiler vız gelir :)

hocam benimkiler de mahvediyordu, mangonun iki ucuna hava hortumu bağladım, hortumların kütüğün altına denk geldiği yerlerde de vantuz var, avaryumun tabanına yapıştırınca deviremediler, kendilerini kaşırlarken de eskisinden daha sabit olduğu için daha iyi kaşınıyorlar.

sefa dediğin fikir güzel beğendim ama kök şekli değişken olduğu için hepsine uygulanmaz. yerinde elle seçmek lazım. bunu yapmak için. mesela benimkinde dediğin gibi yapsam altına giremezler. koca dana oldular. alttada kum var üstelik.

Bi kaç bitki silis kum koymanı öneririm kendilerini biraz daha dogal ortamda hissederler :smile:

cem' Alıntı:
sefa dediğin fikir güzel beğendim ama kök şekli değişken olduğu için hepsine uygulanmaz. yerinde elle seçmek lazım. bunu yapmak için. mesela benimkinde dediğin gibi yapsam altına giremezler. koca dana oldular. alttada kum var üstelik.

abi eğer durum oysa sende vantuzların yerini değiştir :) ben akvaryumun tabanına sabitledim ama sen akvaryumun arka camına sabitleyebilirsin vantuzları o tarafa çekerek, görüntü bakımından pek hoş gözükmedi ama 1-2 güne kadar canlı bitki koyacağım kütüğün üstüne(anubias, java fern ve willow moss), o problemde kalkacak.

sefa o bitkinin pek şansı yok. benimkiler ipek bitkiyi bile kuşa çevirdi. iki ay oldu olmadı 3'te biri gitti. önceden atıyordum şimdi biriktiriyorum. işleri bitince silikonla yapıştıracam tekrar. canlı bitkiyi pahalıda satıyorlar parana yazık olur.

cem' Alıntı:
sefa o bitkinin pek şansı yok. benimkiler ipek bitkiyi bile kuşa çevirdi. iki ay oldu olmadı 3'te biri gitti. önceden atıyordum şimdi biriktiriyorum. işleri bitince silikonla yapıştıracam tekrar. canlı bitkiyi pahalıda satıyorlar parana yazık olur.

yok be abi pahalı değil o kadar, moss zaten hediye, su mercimeği atacağım üste onu yesinler, yeselerde problem değil, en azından bi deneyelim.

Cem benimde ipek bitki çizgilinin tırnaklarından aşırı yıprandı. Söktüm attım uzun dalları. Alttaki ufak yapraklar kaldı.

Sefa valla iyi mantık doğru diyorsun ama hava motorum ve hortumum yok yalnız bir ayar çekmek lazım mango köküne. Aslında en güzeli 2 kaya arasına yerden alt kabukları gircek şekilde mesela 4-5 cm boşlukta 2 dağ tepesi arasına sıkıştırmak. Hem üstlerinde dinlenirler hemde alt kabuklarını kaşırlar.

Örnek vermek gerekirse

I-I gibi düşünü. I leri kaya oldugunu - 'ninde mango kökü oldugunu..

banyoterligi' Alıntı:
Sefa valla iyi mantık doğru diyorsun ama hava motorum ve hortumum yok yalnız bir ayar çekmek lazım mango köküne. Aslında en güzeli 2 kaya arasına yerden alt kabukları gircek şekilde mesela 4-5 cm boşlukta 2 dağ tepesi arasına sıkıştırmak. Hem üstlerinde dinlenirler hemde alt kabuklarını kaşırlar.

Örnek vermek gerekirse

I-I gibi düşünü. I leri kaya oldugunu - 'ninde mango kökü oldugunu..

hocam hava motoruna gerek yok, ben hava hortumunu keserek kullandım, metresi 1 lira mı ne, vantuz keza aynı fiyat.

Anladım tamam şimdi denerim onu. Bu arada astronotu vatozu falan kaplumbağalarla mı bakıyorsun yoksa farklı bi tanktamı?

istersen normal sokak ta bulduğun kayaları koyabilirsin

banyoterligi' Alıntı:
Anladım tamam şimdi denerim onu. Bu arada astronotu vatozu falan kaplumbağalarla mı bakıyorsun yoksa farklı bi tanktamı?

kaplumbağalarla değil, artık kaplumbağayla, 4 kaplumbağamın 3ünü iyileştirdim ve onlara yeni bir ev buldum, şimdi 1-2 tane daha hasta kaplumbağa bulup onları tedavi edeceğim, en son gelen küçük kaplumbağayla beraber balıklar, ama çöpçüleri ve vatozu geri vereceğim yarın.

Geri