Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kumlu kuru alan

flora11

SKF Delisi
akvaryumumda cd kabından kuru alan kullanıyordum fakat artik çok küçük gelmeye başladı bende hazır degistirmişken kumlu bir kuru alan yapayım dedim kolay olmayacak ama tavsiyelerinize ihtiyacım var 1.si ne tür kum kullanmalıyım
2.si ayaklı bir şey yapmak geciyor aklımdan sizce uygun mudur ? böylece su seviyesini de yukseltebileceğim
aklıma şu an başka bir şey gelmiyor fakat tavsiyelerinize her zaman açığım şimdiden teşekkürler

Cvp: kumlu kuru alan

Kum yerine taş kullansanız daha iyi olur bence.

Kumlu derken ? Akvaryuma derin kumlu bir alan mı yapacaksınız yoksa normal kuru alanı kumla mı kaplayacaksınız ? Eğer derin kumlu kuru alan yapacaksanız bence hiç girişmeyin derim. Çünkü o tür kumlu alanlar genellikle üretim için yapılır. Eğer kaplumbağalarınız yavru ise gereksiz bence. Sadece yüzme alanlarını kısıtlamış olursunuz...

mailto:/forum/Konu-uzerine-kacak-kat-ciktim-dublex-oldu.html?highlight=ka%C3%A7ak+kat bu konuda`ki arkadaş kuru alanını çok güzel yapmış belki bu konudan fikirler edinebilirsiniz.

Kum yerine taş kullansanız daha iyi olur bence.

ben şöyle düşündüm plastik bir kabın altına 4 tane boru gibi ayak tutturup içine kum dolduracağım ve rampa yapacağım kaplumbağalar kumu eşelemeyi sevdiği için böyle bir şey yapmak istedim üç tane kaplumbağam var 1i 9cm 2.si 7cm 3.sü 4cm

Alican' ın verdiği örnek en yapılabilir kumlu kuru alan modeli. Kuru alanda daha iri taneli kumda kullanılabilir.

Eğer ileride yumurtlasın derseniz örnekteki kum derinliği uygun değil. O zaman ya büyük bir akvaryumun bir tarafını bölüp bir alan yapmalısınız yada yana bir akvaryum daha koyup onu kumdan yaparak arada geçiş sağlamalısınız. Çünkü yumurtlamak için 20 cm kadar kum derinliği gerekir. Bu kullanım amacında kum kesinlikle iri taneli olmalı.

eğer yumurtlarlarsa tabiki isterim fakat daha cinsiyetlerini bilmiyorum peki benim dediğim gibi olmaz mı ? bir üst yorumda yazdığım gibi

Bence pek dengeli olmaz. Sağlam bir şekilde yapılmalı.

emre, bugün pleksi için gittim. güzel bir dizayn yapmıştım. su üstü alan, rampa ve su altı alan. ikili basamak gibi alt kısımlarda boşluklar olacaktı hem filtre sirkülasyonu hemde kaplumbağalar içine girer çıkar şeffaf mağara tarzı bir şey. akvaryum içi akvaryum gibi. eleman hesabı yaptı 6 mm için 200 tl; 8 mm için 250 tl. dolayısıyla iş yattı. benim akvaryumun düz cam halini bu fiyata veriyorlar. şimdi başka bir şeyler düşünücem bakalım ne yapacağım.

Fiyat iyiymiş. Ufacık bir şey yapacak. Belki daha uyguna bulursun. Peki bunu direk tek parça bükerekmi yapacaklardı, yoksa yapıştırma yöntemiyle mi? Birde taşları sen mi yapıştıracaktın? Bu konularda genel olarak ne dediler?

Cem hangi plexiciye sordun. Ölçü ve çizim varsa gönder bide ben sorayım. Gerçi istanbuldamısın bilmiyorum ama. 250 tl cok fazla soylemiş

Anormal yüksek bir fiyat hakikaten. Pleksinin camdan pahalı olmasını anlıyorum da bu kadar da olmamalı.

Bence işçilik ve harcayacakları zaman fiyatı belirlemede önemli rol oynamıştır.

mailto:/l8f48.jpg

üst görünümde sağ taraftaki 25 cm, 20 cm olacak.

dizayn bu, hem kuru hem sulu alan için iki parça. o boşluklar ön arka ve diğer yanda da var. gri kısım iskelet. alt taban yok. taşları ben yapıştıracaktım. rampaya o ölçüyü verdim ama 30 derece eğim verecek şekilde uzun olabilir dedim.

pleksiyi parça olarak yapacaklardı. kendi yapıştırıcısı varmış ve kaynak oluyormuş. hatta bu indirimli hali her ikisinde de 50 tl indirim yaptı. normalde 6 mm 250 tl; 8 mm 300 tl.

Aslında dizayn çok güzel olmuş Cem. Kuru alan ile su içi alan arasındaki seviye farkı 6 cm yerine 10 cm olsa daha iyi olur. Hem su seviyesi kuru alanın altında kalacak kemde su içi dinlenme yerinde kabukları büyük oranda batmış olacak. Su ekleme dengen içinde toleransın artar.
Genede altta komple bir plaka üzerine otursa ne kadar azda olsa sallanmanın önüne geçersin. Muhtemelen o kadar kumu çıkartıp bunu oturtmak istemiyorsun.

şimdilik rafa kalktı bu proje alternatiflere bakıcam.

Aynı sistemi camcı ile konuşsan. Uygun fiyata yapar bence.

Geri