Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kurtlar gene akvaryumumda temizledim gene başladı

_Emre___

Bordo Bereli
Arkadaşlar daha yeni fark ettim ama akvaryumumda adi salyangoz var birsürü napacağım ben :w00t::w00t::w00t: bu adi salyangozdan kurtulunamazmış nasıl bu salyangozlardan kurtulabilirim lütfen yardım edin psikolojim çöktü son 30 dakikadır :'(

Cvp: Adi Salyangozlar Akvaryumumda

Emre google'da biraz araştırdım katil salyangozlardan bahsediyorlar genelde ama bilgisi olan bir arkadaş daha iyi yardımcı olabilir bu konuda.

Akvaryumumu batırdılar şu an için görüyorum dipte ve camlardalar umarım bizimkilere birşey bulaşmaz :(

Nerden geldiler akvaryumuna ve hangi akvaryumdalar?
Adi salyangoz diye bahsedilen canlılar genellikle canlı bitkiler ile gelirler.Kaplumbağa akvaryumundaysa yakında seninkiler yer bitirir onları.
Başka akvaryumda ise de gece ısıkları aç camdaki büyükleri topla.Bu şekilde sayılarını sabit tutabilirsin.
Akvaryumda denge için bence olması gereken canlılardan.
Bazı balık ve helena salyangozlar bunları yiyor.Bir de kimyasallar var ama kesinlikle önermiyorum.

Bir tane balık görmüştüm hemde çok şirin sadece onu beslemeyi düşünmüştüm adi salyongozları yiyerek besleniyor bunu alabilirsin salyangozlar gidince akvaryumcuya verebilirsin çünkü kaplumbağalar onu yiyelebilir ama 1-2 ay akvaryumunda kalsın çünkü tekrar oluşabilirler
http://www.canlipetshop.com/product_info.php?products_id=639
Birde katil salyangoz var kendisi salyangoz ama diğer salyangozları yiyor
http://www.canlipetshop.com/product_info.php?products_id=133
bunun dışında tek çözüm ya kaplumbağaların yemesi yada kimyasal kullanmak ama kimyasalı önermiyorum bence sen katil salyangoz diğer dediğim balığı al balık çok tatlı :)

Arzu: Bende anlamadım akvaryuma eledoa ve saz ekledim birden bu salyangozlar çıktı ve şu an camı kaplamış durumdalar birkaçtanesini söküp eski akvaryumumun içine attım ama ben attıkca çoğalıyor diptede var birsürü dün hepsini topladım nekadar varsa gene aynı çoğaldılar ve buda yetmezmiş gibi şu an kımıldayan 1 cm lik kırmızıyla beyaz arası kurt görüyorum akvaryumuma noldu bende anlamadım :(

Kurt apayrı bir durum ki adi salyangozlar o kadar çabuk çoğalmaz.
Kurt dediklerin ve salyangozların fotosunu ekler misin?
Adi salyangozlar zararlı hayvanlar değildir.

Kart okuyucum kırıldığı için resim ekleyemiyorum en kısa zamanda eklerim veterinerle konuştum daha önce böyle bir olay başına gelmiş akvaryumu komple boşaltıp 2 hafta tuzlu suda bekletecekmişim filtre çalışacakmış tüm malzevelerini yıkadım şimdi bu işlemi gerçekleştireceğim

RE: Adi Salyangozlar Akvaryumumda

Vay canına tum yorumları okudumda başına ilginç bırsey gelmıs bu konuda hakkında hıcbır bılgım yok umarım bu sorunu halledersın bol sanslar...

Bence iyi bir akvaryumcudan yorum almalısın veterinerden ziyade.
Acaba http://www.akvaryumforum.com/forum/icerik/her-yonuyle-planarya-planaria-nedir-fotografli-videolu-334.html bahsettiğin kurtçuk bu mu?

Evet !! Bu aynısı camlardalar heryere yapıştılar çıldırmak üzereyim akvaryumu daha geçen hafta full yıkamıştım aldığım canlı bitkileri eminönünden aldım ordanmı birşey bulaştı acaba ?

http://kendinyapsitesi.com/proje.asp?id=194&isim=akvaryum_icin_salyangoz_kapani_yapimi salyangoz kapanı yapımını anlatıyor. Belki işinize yarayabilir.

Planerya protein ağırlıklı beslenen tanklarda, fazla besleme yapıldığında, yetersiz filtrasyonda ortaya çıkar.
Sana tavsiyem akvaryumu boz.
İçerisinde kum kaya bitki ne varsa kaynat.Hatta mümkünse değiştir.Aynı şekilde akvaryumu da temizle.
Yemleme ve filtrasyona dikkat et.
Planaryaların oluşması sağlıklı bir ortamın olmadığının göstergesi.Şimdiden kolay gelsin.

RE: Adi Salyangozlar Akvaryumumda

Offf yazik emiş.ya.:( Bir.8 saat daha uğraşicaksin :)

Akvaryumun suyunu değiştirmiştim ama bitkileride koymadan önce kaynatmıştım iyicene şimdi temizliğe başlıyorum bakalım akşam buraya yazacağım :( filtre malzevelerinide değiştiriyim değilmi o zaman?

kaynatmadan akvaryuma hiç birşey koyma.Mümkünse bitki, kum vs değiştir komple.

Tamam şimdi ketılda suları kaynatıp bitkileri kovaya koyucam hepsini defalarca yıkayacağım sonra akvaryumu boşaltıp içini temizliycem detarjan filan kullanabilirmiyim ? yani kimyasal birşey olmaz heralde birde bir arkadaşım tuz kullan demişti

Tuzlu suda beklet, kimyasal kullanma.

Tamam şimdi ben temizliğe geçiyorum bu akşam sizi bilgilendiririm.

Deterjan zararlı diye biliyorum. Çocukken 2 balığım o yüzden ölmüştü.

Geri